Piatok 5. jún 2020

extra plus

December 2009

Aktuálne číslo

Monitor zahraničných udalostí

Radšej by žili inde
Podľa prieskumu Gallupovho ústavu by sa viac ako 700 miliónov obyvateľov Zeme najradšej navždy presťahovalo do inej krajiny. Najväčšiu túžbu zmeniť domov preukázali obyvatelia subsaharskej Afriky - až 38 percent jej dospelých obyvateľov by sa bez váhania presťahovalo inam. Najvernejšími občanmi svojich štátov sú obyvatelia Ázie - s túžbou presťahovať sa do inej krajiny sa anketárom zverilo len 10 percent z nich. Najlukratívnejšou krajinou v očiach obyvateľov sveta sú USA. Žiť by v nich chcelo podľa prieskumu až 165 miliónov ľudí. Na druhom mieste sú spoločne Veľká Británia, Francúzsko a Kanada (po 45 miliónov), nasleduje Španielsko (35 miliónov), Saudská Arábia (30 miliónov) a Nemecko a Austrália (po 25 miliónov). Prieskum mapoval vzorku 260-tisíc dospelých občanov 135 krajín.

Trh pre 165 miliónov
Prezidenti Ruska, Kazachstanu a Bieloruska dosiahli dohodu o vytvorení colnej únie od 1. júla 2010, ktorou sa vytvorí spoločný trh pre 165 miliónov ľudí. Rusko uviedlo, že chce rýchlo vstúpiť do Svetovej obchodnej organizácie, ale svoje rokovania bude koordinovať s Bieloruskom a Kazachstanom.

Titov vnuk založil stranu
Vnuk bývalého juhoslovanského vodcu Josipa Broza Tita bude šéfovať novovzniknutej Komunistickej strane Srbska. Delegáti si svojho lídra zvolili na zakladajúcom zjazde v Novom Sade.

Odpor proti múru
Palestínčania strhli na znak nesúhlasu kus múru oddeľujúceho Západný breh od Izraela. Protestnú akciu zladili s 20. výročím pádu Berlínskeho múru. Izrael tvrdí, že betónový múr, zátarasy a ostnaté drôty potrebuje pre svoju bezpečnosť. Palestínčania v ňom vidia prekážku vzniku svojho sľubovaného štátu.

Žaloba na Turecko
Cyperská grécka pravoslávna cirkev podala žalobu na Turecko, ktoré bráni využívaniu náboženských objektov v severnej časti rozdeleného ostrova. Žaloba na Európskom súde pre ľudské práva sa týka 520 kostolov, kláštorov, kaplniek a cintorínov. Pravoslávni kresťania v samozvanej Severocyperskej tureckej republike nemôžu vykonávať pobožnosti na týchto miestach, pretože sú buď schátrané, alebo ich premenili na mešity, vojenské kasárne, stajne či dokonca nočné kluby.

Polovica Rumunov proti očkovaniu
Viac ako polovica oslovených rumunských občanov by sa nedala zaočkovať proti tzv. prasacej chrípke, a to buď preto, že séru nedôverujú alebo preto, že ochorenie nepovažujú za také nebezpečné. Vyplýva to výsledkov najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktoré zverejnili v Bukurešti. Podľa neho by až 57,2 percenta respondentov vakcináciu odmietlo, pričom zo stúpencov očkovania by 53,1 percenta uprednostnilo sérum domácej výroby a zvyšok vakcínu zo zahraničia. S očkovaním v balkánskej krajine sa ešte nezačalo, zdá sa však, že sa tak stane až v decembri, pretože testy domáceho produktu sa ešte neskončili. Rumunská úradujúca vláda premiéra Emila Boca sa v uplynulých dňoch rozhodla odriecť objednávku pol milióna dávok séra zo zahraničia po tom, čo výrobca odoprel prevziať zodpovednosť za prípadné vedľajšie účinky vakcíny.

Sklamanie z demokracie
Väčšina obyvateľov strednej a východnej Európy vníma vznik demokracie a trhovej ekonomiky s menším nadšením ako bezprostredne po páde komunistických režimov. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu, ktorý zverejnil washingtonský výskumný inštitút Pew Research Center. Značná časť obyvateľov si myslí, že sa vo všeobecnosti lepšie žilo za socializmu. Tento názor zastáva až 72 percent Maďarov, 62 percent Ukrajincov a Bulharov a 48 percent Slovákov a Litovčanov. Vysoký počet respondentov v postkomunistických krajinách zaujíma negatívne postoje k menšinám. Až 78 percent Slovákov vyjadrilo negatívny postoj k Rómom a 27 percent k židom. Podobné percentuálne údaje sú aj v ostatných krajinách.

Za symboly do väzenia
Poľský prezident Lech Kaczynski schválil zákon, ktorý povoľuje pokutovať a dokonca aj uväzniť ľudí, ktorí by si kúpili alebo vlastnili komunistické symboly. Osoba, ktorá vlastní, kúpi, šíri predmety alebo snímky obsahujúce komunistické symboly, môže čeliť trestu do dvoch rokov vo väzení. Výnimku tvoria takéto symboly určené pre umelecké, vzdelávacie či zberateľské ciele. Zákon iniciovala opozičná strana Právo a spravodlivosť, ktorá sa podľa vlastných vyjadrení snaží zbaviť Poľsko komunistického odkazu.

Vystúpi Česko z EÚ?
Česká republika by mohla v budúcnosti vystúpiť z Európskej únie. Tento krok by tak Česku umožnil opäť získať suverenitu, ktorú podľa prezidenta Václava Klausa krajina stratila ratifikáciou Lisabonskej zmluvy. Vystúpenie ČR z únie pre TV Prima pripustil prezidentov blízky spolupracovník Petr Hájek, ktorý je zástupcom šéfa prezidentskej kancelárie.