Piatok 5. jún 2020

extra plus

December 2009

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Občania verzus „slušní ľudia“

Ján Litecký-Šveda

Z času na čas nás Daniel Lipšic obšťastní športovou, národu takou blízkou terminológiou, ako vysoko prehrávajú „slušní" ľudia v súboji s vládnymi parazitmi. Aj s vyjadrením skóre. Tu sa trošku treba pristaviť pri slovíčku „slušný", ktoré títo ľudia s takou zanovitosťou používajú. Treba dodať, že najmä na seba. Z veľmi jednoduchého dôvodu - pretože už nikto iný by ich tak nenazval. Nepríjemným dôsledkom tejto ich posadnutosti však je, že toto nevinné slovíčko načisto znechutili obyčajným ľuďom.
Ale vráťme sa k športu. Mnohí by boli určite veľmi zvedaví, akým skóre by označil svoj výkon, keď ako minister spravodlivosti - pre istou ešte raz a veľkými písmenami: SPRAVODLIVOSTI - objednal za štátne peniaze socio-psychologické prieskumy pre seba a pre svoju stranu. Samotnej kauze sa veľmi venovať nebudem, to už urobil Ľudovít Števko v článku „Kto si bez viny ..." v SNN 42/2009. Mňa však mimoriadne upútali citáty z objednanej práce, za ktorú sme zaplatili 2 390 000 korún. Slovom: dva milióny tristodeväťdesiattisíc korún. To už je nejaké skóre! (A keďže objednávateľom bol Daniel Lipšic z KDH, tak peniaze išli úplne samozrejme českej firme Takt z Frenštátu pod Radhoštěm.) Tu musíme poďakovať pánovi Števkovi, že citovaním z tejto práce nám priblížil dávno nevídané výšiny ducha. Veď stačí už len veta zo zhrnutia (sic!) celej práce: „Ako veľmi výhodná sa ukazuje vzájomná podpora a spolupráca medzi predstaviteľmi KDH." No uznajte, prišli by ste na také niečo? Prečítajte si to ešte raz! Kdeže, ani za desať miliónov korún! Len si predstavte: podpora a spolupráca - veď váš ospalý mozog pomaly ani nedokáže pochopiť tú genialitu! To potom tých zhruba 50 halierov - teraz ani dva centy - na jedného obyvateľa za také poučenie bolo vlastne zadarmo! Kto by nedal aj viac, keď sa mu zjaví samotná múdrosť vo svojej plnej kráse a mohutnosti? Alebo iná prevratná myšlienka: „Stabilita a jednotnosť v názoroch strany sa ukazuje ako jeden zo základných faktov, ktoré môžu zvyšovať preferencie KDH." No prosím - aké jasné a nebyť prieskumu, nikto by to dodnes nevedel! Po takomto dokonalom poučení už môže v ďalších voľbách KDH dosiahnuť aj 98,8 percenta. Tak ako pred rokom 1989 štátostrana, ktorá sa vyznačovala podobnou morálkou, aj rovnakým rozšafným míňaním spoločných peňazí na svoje účely.
Keďže sú oprávnené pochybnosti, že by súdruh Lipšic práve toto niekedy zahrnul do svojich športových výsledkov, ktoré tak rád predkladá verejnosti, možno by to mal urobiť niekto iný. Napríklad taký prokurátor. Keďže to celé išlo zo štátnych peňazí, možno by nezaškodilo aj spomínané výskumy dať na preskúmanie kontrolnému úradu alebo súdnemu znalcovi. Priznám sa, neovládam Obchodný zákonník, a tak neviem, či sa môže nejakým spôsobom postihnúť transakcia, keď niekto predá suchý rožok za 100 eur. Morálne je to síce jasné, no morálka a zákony nejdú vždy dokopy. Keďže som z uvedených prieskumov čítal iba niekoľko viet (ktoré mi aj tak vyrazili dych), nemôžem si dovoliť robiť ďalekosiahle závery. Ale keďže celé to smrdí už od začiatku, môžem ako občan vysloviť svoje pochybnosti, na ktoré mám právo. Napríklad aj také, ktoré sa netýkajú len úrovne práce, ale či náhodou nešlo aj o klasický „politický" obchod, keď prehnaná cena za dodávku sa sčasti vráti do straníckej alebo neviem akej pokladnice. Veď ide o moje peniaze. Pretože to, čo sme si mohli verejne prečítať, nám nijaké podozrenia vyvrátiť nemôže, naopak, iba ich znásobuje.