Piatok 5. jún 2020

extra plus

December 2009

Aktuálne číslo

Foto: Ladislav LesayFoto: Ladislav Lesay

Všetko pre kontinuitu

SNS chce, aby koaličný trojzáprah pokračoval aj po roku 2010 Všetko pre kontinuitu

Pavol David

XVI. snem Slovenskej národnej strany, na ktorom sa na sklonku novembra v Žiline zišlo zhruba 300 delegátov, zastihol vládny subjekt v ťažkom období.

Strana sa spamätáva z nečakaných úderov po odvolaní niekoľkých jej ministrov, spájaných s masívne medializovanými kauzami, a bezprecedentnom odobratí rezortu životného prostredia najsilnejším koaličným partnerom.
Aj preto bola jednou z nosných tém snemu otázka postavenia národniarov v súčasnej koalícii a odpočet práce strany za rezorty, za ktoré mali politickú zodpovednosť. Na jeho základe sa ukázali byť mnohé kauzy spájané so SNS len bublinou, ktorú výdatne nafúklo a živilo mediálne prostredie. Predseda Ján Slota komparatívne zdôraznil kauzy, ktorým sa nedostala ani desatina takej mediálnej pozornosti, akú by si vzhľadom na finančné straty pre Slovensko zaslúžili. Je to nepochybne aj zásluha deformovaného mediálneho prostredia, ktoré slovami Slotu na všetko národné reaguje ako býk na červené plátno. „Súkromné slovenské televízne a printové médiá možno len ťažko považovať za národne naklonené či slovenské, pokým ich majitelia, mecenáši sú cudzinci a chápu našu krajinu len ako trh alebo segment globálneho trhu," povedal v úvodnom prejave šéf národniarov.
Prevzatie ministerstva životného prostredia Smerom považuje SNS za účelový krok, ktorý „priniesol výrazné zabrzdenie plnenia úloh rezortu, napríklad v oblasti pripravovaných projektov vodovodov a kanalizácií". Navyše dokázateľne zabrzdil čerpanie eurofondov na pripravené projekty, a tak sa veľa peňazí bude musieť vrátiť do Bruselu. Podľa Slotu teraz na ministerstve vládne dezorganizácia a chaos. Logicky potom vzniká otázka, aký bol motív takého kroku. „Niekto sa asi chcel silou-mocou dostať k tendrom," vyslovil pred delegátmi svoju domnienku Slota.

Pozadie krízy
Ján Slota hodnotil aj vplyv svetovej hospodárskej krízy na aktuálnu ekonomickú situáciu v kontexte svetového a stredoeurópskeho vývoja. Povedal, že jedným z východísk je, že si budeme väčšmi všímať otázky sebestačnosti našej ekonomiky aj z hľadiska schopnosti prekonať krízu. V pozadí súčasnej svetovej krízy Slota jednoznačne vidí hospodársku politiku USA, kroky západnej Európy a činnosť nadnárodných spoločností: „Federálny rezervný systém (FED), ktorý plní úlohu centrálnej banky USA, a v menšej miere aj európska centrálna banka, sa s najväčšou pravdepodobnosťou stali architektmi a hlavnými vinníkmi svetovej hospodárskej depresie." Upozornil, že americký FED prekvapivo nie je štátnou bankou, ale súkromnou organizáciou. „Dvadsať rodín riadi celé Spojené štáty a možno aj celý svet," vyhlásil. „Maximalizácia zisku prestáva byť podložená tvorbou hodnôt, regulácie prestávajú byť účinné, manipulácia s finančnými a inými trhmi sa otvorila. Tu treba poukázať predovšetkým na úlohu štátu, jeho inštitúcií, doslova na impotentné regulačné opatrenia a úrady," vyhlásil Slota. Podľa neho v súčasnom hospodárskom procese zohrali rozhodujúcu rolu štáty a nadnárodné inštitúcie, a to vlastnou nezodpovednou politikou, čím stoja v pozadí krízy. „Dnes sa v Spojených štátoch amerických vytlačia vagóny dolárov, peňazí, ktoré nemajú absolútne nijakú hodnotu, jednoducho sú to len zelené papieriky," povedal Slota a dodal, že ponuka peňazí sa ročne zvyšovala o vyše desať percent, čo znamená, že každých šesť až sedem rokov sa celkové množstvo peňazí vo svete zdvojnásobilo. „Ale za tým zdvojnásobením nebolo zdvojnásobenie výroby, skôr naopak."

Iná alternatíva politiky
Národniarsky snem zhodnotil aj situáciu u našich južných susedov, najmä v súvislosti s prichádzajúcimi voľbami, v ktorých je viac ako pravdepodobné víťazstvo opozičného FIDESZ-u Viktora Orbána. Je dôležité podotknúť, že nebyť pôžičky Medzinárodného menového fondu, krajina by zrejme vyhlásila štátny bankrot. Zaznelo, že výsledkom politiky FIDESZ-u je prienik a akceptácia radikálnych programových téz ako hlavnej politickej línie, ktorou sa chce strana po voľbách riadiť, keďže, ako je známe, viac ako 80 percent Maďarov nesúhlasí so súčasnou politikou a smerovaním Maďarska. Ján Slota varoval pred politikou Viktora Orbána, ktorý sa vyjadril, že „hornou hranicou Maďarska nie je Felvidék, ale Poľsko".
Podľa prvej podpredsedníčky strany Anny Belousovovej chcú národniari prísť aj s novelou, ktorá podmieni vyplácanie sociálnych dávok odrobením verejnoprospešných prác. SNS tak chce odstrániť nespravodlivosť, ktorú vidia najmä pri vyplácaní dávok Rómom, ktorí do štátneho rozpočtu nijakým spôsobom neprispievajú. Prvá podpredsedníčka v súvislosti s novými programovými aktivitami chápe skratku SNS aj nasledovne: „S - suverénny národ, z čoho sa odvíja spoľahlivo fungujúci štát, N - nová ekonomika, reagujúca na ekonomickú krízu reštrukturalizáciou a orientujúca sa na vedomostnú spoločnosť, S - stabilná a silná rodina, čiže istota pre všetky vrstvy."
Do akej miery sa podarí Slovenskej národnej strane tézy jej nového programu naplniť, ukáže povolebný politický vývoj. Záleží to najmä na tom, či sa jej opäť podarí stať sa vládnou stranou. Tu sa nedajú obísť Belousovovej slová, že „vládna koalícia Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS sa osvedčila, zvládla vedenie Slovenska v ťažkom období krízy". Podľa nej ukázala inú alternatívu politiky, ktorú za dvoch Dzurindových vlád občania osem rokov nepoznali. „Národnú politiku, politiku, ktorá vyjadruje solidaritu ku všetkým vrstvám obyvateľstva. Zvlášť v období krízy, ktorú Slovensko nespôsobilo." Inak povedané, aj napriek konfliktom a nedávnej vládnej kríze si národniari myslia, že dnešný koaličný trojzáprah je najlepšou možnou kombináciou pre ďalší rozvoj Slovenska a sú preto odhodlaní urobiť všetko pre povolebnú kontinuitu súčasného vývoja.

Fotografia:
Ján Slota a Anna Belousovová počas tlačovej konferencie po žilinskom sneme, na ktorom delegáti podporili vo funkcii súčasného predsedu strany.