Streda 3. jún 2020

extra plus

December 2009

Aktuálne číslo

Kresba: Andrej MišanekKresba: Andrej Mišanek

Papierová elita národa

Peter Jánošík

Na Slovensku máme porekadlo, ktoré žartom vštepujeme najmä malým deťom: „Keď dávajú ber, keď bijú, utekaj." Dôsledne ho však využívajú najmä dospelí. Nijako im neprekáža, že na jeho uplatnenie musia použiť podvod.
Dnes, keď každého zaujímajú predovšetkým peniaze, sa predsa len nájde veľa ľudí bažiacich po vyššom, univerzitnom vzdelaní. Kedysi, za socializmu, sa iba 15 percent stredoškolákov dostalo na vysoké školy. November 1989 s tým skoncoval. Dnes je tých, čo úspešne skončili strednú školu a dostanú sa na vysokú, až 50 percent. Vychovávame teda elitu národa vo viac ako dvojnásobnom počte. Môže však byť v takej kvantite skutočnou elitou? Vysoké školy sa začali rodiť rýchlo ako huby po daždi. A rýchlo pribúdali aj ich absolventi...
Až to napokon prepuklo. Najprv v Česku usvedčili Západočeskú univerzitu z korupciou zaváňajúcich podvodov pri udeľovaní diplomov, vzápätí sa pod drobnohľad slovenského ministerstva školstva dostala Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka. Podaktorí vyvolení, respektíve mimoriadne solventní študenti tu dostávali vysokoškolské diplomy s univerzitnými titulmi už po roku štúdia, v „horšom" prípade po dvoch. Nuž, ak si chceme vychovať početnú elitu národa, tadiaľto cesta rozhodne nevedie. V prednovembrovom období bolo menej univerzít, boli však mimoriadne kvalitné a prejsť sitom zápočtov a skúšok dalo skutočne zabrať. „Vymoženosti" dnešnej demokracie učia inému. Zaplať, dostaneš diplom. „Studiosus" dáva, učiteľ, docent, profesor berie. Prísloviu sa dostalo zadosťučinenie. Nie však morálke, ani našej ospevovanej demokracii. Doplatili na to práve tí „normálni" študenti, čo sa denne lopotili s učivom. Mnohí z nich už stratili dva alebo aj viac rokov, pretože niektoré odbory sa rušia. Ďalších to možno čaká.
Minister školstva Ján Mikolaj je tiež prekvapený možnosťou stať sa inžinierom po roku štúdia: „Ak sa pochybné udeľovanie diplomov v Trenčíne potvrdí, fakulta môže prísť o možnosť udeľovať tituly," povedal. Trenčianska univerzita mala problémy s expresným udeľovaním titulov už v minulom roku, keď ich v rekordnom čase dostali externisti, ktorí si za štúdium platili, ale neštudovali päť rokov v riadnom programe. Očakáva sa však, že je to iba vrchol ľadovca. Vedenie univerzity však zatĺka: všetko sa vraj udialo v medziach zákona a rektor univerzity Miroslav Mečár označil výhrady k udeľovaniu titulov za neopodstatnené. Dokonca si nemyslí, že by niekto na jeho škole porušoval zákon. Problém posunul do „hviezdnych" polôh: vraj „je tam 85 percent žien, hromada je rozvedených a riešia si svoje vnútorné problémy". Aj pri tej najlepšej vôli to môžeme označiť len za výhovorku pre tých „menej študovaných".