Piatok 5. jún 2020

extra plus

December 2009

Aktuálne číslo

Glosár Mariána Tkáča

Posledné tohtoročné voľby sa skončili, aj keď si väčšina ani nevšimla, že boli. Mama sa zúčastnila na druhom kole, keď na chvíľku utíchli správy o novej nebezpečnej chrípke. Nebojí sa len tej, ale všetkého, čo prichádza z východu. Najskôr preto, že o našom východnom susedovi toho veľa nevieme. Ani len predpoveď počasia pre Kyjev nedávajú. Podľa mamy absentuje osobitný spravodajca v Kyjeve. „A tak ani nevieme, či je to s tou chrípkou naozaj také strašné a či k nám tejto zimy pustia plyn," obáva sa.
Každá vec má však aj druhú stranu. Keby si chýbajúci spravodajca všimol, čo píšu tamojšie noviny, bola by z toho kuca-paca: „Na Ukrajine nie je epidémia prasacej chrípky, ide len o banálnu epidémiu chrípky - ako každý rok. Ale v dôsledku prekrútenia faktov bola vyhlásená epidémia a pod touto zámienkou sa vláda rozhodla minúť 5,5 miliardy hrivien, ktoré im na iné účely poskytol MMF." Po takejto, naozaj ktovie či pravdivej informácií, by výrobca „tamiflu" ľahko vyšiel na psí tridsiatok.
Po dvadsiatich rokoch kapitalizmu už vieme, že peniaze sú všetko. Keď sa mama dozvedela, že nepoužité vytlačené hlasovacie lístky - veď sa ich použila ani nie štvrtina - zoskartujú, len zalomila rukami: „Prečo ich nenatlačili len toľko, koľko sa očakávalo voličov? Potom by neboli ani starosti s odvozom nepoužitých papierikov, ako v tých Košiciach." Usiloval som sa jej vysvetliť, že u nás má právo voliť každý a keby sa nedajbože mienkotvorné agentúry pomýlili a k urnám by prišli všetci oprávnení voliči a lístky by chýbali, bola by to neuveriteľná rana demokracii.
„Ak teda nechceme míňať peniaze na zbytočné hlasovacie lístky, účasť na voľbách uzákoňme ako v Belgicku!" rozhodla mama.
Ja však pevne verím, že sa k povinnej volebnej účasti nevrátime. Veď by sme tým totálne popreli november! A čo je ešte strašnejšie, viete si predstaviť tie protesty našej najväčšej menšiny? Veď by prišla o náskok vyplývajúci z poslušnej volebnej účasti jej voličov oproti ostatným. A v tej chvíli by zase mala s nami čo robiť Budapešť, Európska únia, OBSE a keď nie celá Amerika, tak aspoň senátor Pataki.