Piatok 5. jún 2020

extra plus

December 2009

Aktuálne číslo

Na palete

Mesiac za nami

Viera Urbanová

Rozpočet do krízy: Parlament schválil štátny rozpočet, podľa ktorého bude na budúci rok štát hospodáriť s deficitom 3,746 mld. eur - pri príjmoch 12,531 mld. eur a výdavkoch 16,277 mld. eur. Výdavky ministerstiev boli zoškrtané o 800 miliónov eur. Vláda „zákon roka" považuje napriek kríze za sociálny, nezabúdajúci na ľudí. Opozícia, ktorej v snemovni neprešiel ani jeden pozmeňujúci návrh, rozpočet „prekvapujúco" tvrdo skritizovala. Zväčša išlo o všeobecné frázy, napísané podľa jedného scenára a kopírované v straníckych centrálach vo väčších množstvách. Veď načo by si poslanci ničili oči a zabíjali čas čítaním dokumentu, ktorému väčšina z nich aj tak nerozumie?

Zdravotníci z SMK: Prasacia chrípka uviedla do pohotovosti aj maďarských menšinových politikov. SMK vyjadrila hlboké znepokojenie nad údajnou nečinnosťou ministerstva zdravotníctva a hlavného hygienika SR. Podľa csákyovcov kompetentní včas nezabezpečili očkovanie občanov a ohrozili tak zdravie národa. V SMK prišli na to, že je to prejav ľahostajnosti a pseudosociálneho charakteru súčasnej vlády. Odhliadnuc od opatrení, ktoré sa proti chrípke robia, treba pripomenúť, že očkovanie má vo svete množstvo odporcov, považujúcich vakcínu proti novej chrípke za rizikovú. SMK by mala preto špecifikovať, o očkovanie ktorej časti národa jej ide.

Padnú na úrodnú pôdu? Vláda rozhodla, že STV dostane od štátu 12,5 mil. eur na výrobu programov vo veci verejného záujmu. Pôjde o programy pre deti, dokumenty, rozprávky, seriály... teda o programy, ktoré z obrazovky verejno(nesvoj)právnej televízie úplne vymizli najmä za bašovania deratizátora Materáka a „manažéra roka" Rybníčka. Televízia tieto peniaze nemôže využiť okrem iného ani na tvorbu spravodajstva či investigatívnej publicistiky. Vzhľadom na štýl práce a ideovú stranícku orientáciu niektorých „objektívnych" reportérov STV, vychovaných v neslovenskom mediálnom prostredí, je táto klauzula celkom pochopiteľná. Len či...

Rómovia po vlastných: Na voľbách do VÚC sa zúčastnilo 22,09 percenta voličov, ktorí hneď v prvom kole zvolili štyroch županov a 345 krajských poslancov. Najlepší výsledok dosiahla koalícia Smer-SD a ĽS-HZDS. Zo svojho neúspechu na východe Slovenska opozícia obvinila ficovcov, ktorí vraj zvážali z osád Rómov dodávkami a inštruovali ich, koho majú voliť. Rómom pri urne asi svietil baterkou Dzurinda, iba tak môže vedieť, koho volili. Opozícia vyzvala vládu, aby v druhom kole zvozu voličov zabránila. (Pomocou kukláčov?) Opozičníci by najradšej voľby zrušili a vyhlásili nové. V tom prípade by si ich mali aj zaplatiť.

Farizeji oslavovali: Oslavy 20. výročia pádu komunistického režimu vytiahli na svetlo tváre, na ktoré už verejnosť pod tlakom tvrdej reality zabudla. Bývalí „vépenkári" tárali o demokracii, slušnosti a nenaplnených ideáloch tak nekonečne dlho, neobjektívne a hlúpo, že tento sviatok sprotivili už azda každému. Úbohosť našich politikov slávila úspech: opozícia odignorovala oficiálnu oslavu a plesala oddelene v starej budove SND. Najzásadovejší boli kádeháci: keď na spomienkovom podujatí NR SR začal rečniť Milan Čič, odišli. Zrazu si spomenuli, že bol funkcionárom KSS. Dovtedy trpeli anamnézou, veď Čič bol premiérom prvej ponovembrovej vlády národného porozumenia.

Pilát Berényi: SNS podala na Generálnu prokuratúru návrh na zrušenie SMK, pretože považuje jej činnosť za protištátnu. Csáky a spol. sa poriadne naštvali a posvietili si na predsedu SNS Slotu. Predseda parlamentného výboru pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien Berényi (SMK) rozhodol, že Slota príde o jeden mesačný plat za neúčasť na zasadaní výboru. Berényi v tom nevidí pomstu, pretože on iba „skonštatoval právny stav a oznámil to kancelárovi NR SR, ktorý to zrealizuje". Slota sa však proti tomu nemôže odvolať. V Národnej rade ešte nikto v histórii podobnú sankciu za neúčasť na zasadnutiach výboru nedostal. Páni z SMK chcú asi svojho obľúbenca vídavať častejšie.

Škodná v HZDS: Do nemilosti šéfa ĽS-HZDS sa tentoraz dostal bývalý podpredseda strany Urbáni. Oficiálnym dôvodom na jeho vylúčenie spomedzi súkmeňovcov je údajná angažovanosť Urbániho v Európskej demokratickej strane. Urbáni tvrdí, že v tejto strane nikdy nebol a že HZDS nikdy nepoškodil. Bývalý podpredseda si myslí, že mečiarovcom škodí ústredná tajomníčka Kapráliková, ktorá robí rozbroje a svojimi vyhláseniami zneisťuje funkcionárov a členov. Kapráliková, ktorá o sebe vyhlásila, že je pravou rukou Mečiara, by si mala prečítať životopisy svojich straníckych predchodcov a v predstihu navštíviť rybárske potreby. Do siete sa padá lepšie ako na betón.

Foto: SITA