Sobota 12. jún 2021

extra plus

November 2008

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Foto: archívFoto: archív

Nešťastie alebo vražda?

Život korutánskeho hajtmana Jörga Haidera skončila podozrivá autonehoda

Peter Jánošík

Rakúšanov šokovala nečakaná smrť pravicového politika Jörga Haidera. Večne usmievavý, no vo svojich zásadách nekompromisný muž, ktorý pomenúval veci pravými menami a významom vlastnej politickej agendy prerástol hranice Rakúska, skončil životnú púť v noci 11. októbra neďaleko Klagenfurtu vo vraku havarovaného auta.

V zahraničí vykresľovaný ako kontroverzný politik, doma mimoriadne obľúbený korutánsky hajtman a šéf Združenia za budúcnosť Rakúska bol presvedčeným vlastencom s radikálnymi názormi a výnimočným rétorickým talentom, čo predurčovalo jeho hviezdnu politickú kariéru. Vystúpenia Jörga Haidera nikoho nenechali chladným a pre jeho talent v pravý čas vycítiť, čo je dôležité a čo treba zmeniť, ho uznávali aj jeho protivníci.

Nejasnosti a pochybnosti
Päťdesiatosemročný Jörg Haider zahynul takmer presne na tom istom mieste, kde mal ťažkú automobilovú nehodu v roku 1993. Pred pätnástimi rokmi havaroval na Rosentalskej ulici v husto obývanej štvrti Klagenfurtu. Vtedy vyviazol iba s hrčou na hlave (hoci vozidlo bolo zničené) a s predsavzatím, že už vždy bude jazdiť pripútaný. Teraz sa ho jeho matka, ku ktorej sa ponáhľal na oslavy jej deväťdesiatych narodenín, nedočkala. Nedočkala sa ho už ani jeho manželka Claudia a dospelé dcéry Cornelia a Ulrika.Policajné vyšetrovanie dospelo k záveru, že Haider so svojím Volkswagenom Phaeton V6 dvojnásobne prekročil povolenú rýchlosť 70 kilometrov a uháňal rýchlosťou 142 kilometrov za hodinu. Podľa oficiálnych informácií mu v krvi namerali 1,8 promile alkoholu, aj keď očití svedkovia tvrdili, že pred jazdou vypil iba pohárik šampanského. Popri oficiálnych verziách sa na verejnosť dostali aj správy, že Haider zahynul za veľmi podozrivých okolností. Ako o podozrivej sa o nehode vyjadrujú nielen radoví Rakúšania, ale dokonca aj zástupcovia spoločnosti Volkswagen, ktorá havarované auto vyrobila. Podľa nich je čudné, že vodič pred nárazom vôbec nebrzdil. Aj keby bol išiel veľkou rýchlosťou, ako sa tvrdí, a bol by v dôsledku opitosti nekontrolovane vyletel z cesty, automobil bol vybavený toľkými ochrannými prostriedkami, že by pri tom J. Haider nemohol utrpieť smrteľné zranenia, tvrdí hovorca firmy Volkswagen Peter Thul. „Je fakt, že Haider jazdil prirýchlo, ale ani taká rýchlosť nie je problém, pokiaľ ide o fyziku auta. Phaeton V6 a Audi A8 sú podľa nezávislých testov najbezpečnejšie autá na svete. To by sa musel niekto v garáži s autom babrať. Toto auto má namontovaných 12 airbagov," povedal Thul.
Dokonca vyslovil podozrenie, že ktosi sa musel pred jazdou dostať do Haiderovho auta a zasiahnuť do elektroniky. Firma vyslala vlastných odborníkov, ktorí preskúmajú, či sa havarovaný automobil náhodou nestal predmetom sabotáže. Keby to aj bola pravda, je veľmi pravdepodobné, že medzitým všetky stopy po sabotáži už mohli byť odstránené. Údaju o 1,8 promile v krvi nechce veriť ani vdova po politikovi Claudia Haiderová. Tá tvrdí, že jej manžel alkohol vo väčšom množstve nikdy nepil. Preto po pohrebe podala žiadosť o opätovnú pitvu. Chce totiž nechať preveriť možnosť, či mu nebol podaný omamný prostriedok.
Haidera a iných národne orientovaných rakúskych politikov celé roky sledovali agenti najatí izraelským Mossadom. Nie je to nijaká dôverná informácia, ktorá by sa nemala prezrádzať. Informovali o tom všetky rakúske i svetové médiá. Jedného z nich pri čine prichytila rakúska polícia a na výsluchu sa priznal, že Haidera skutočne sledoval na objednávku izraelských tajných služieb. Agent podľa svojho vyjadrenia nevidel nič zlé na tom, že pracuje pre Izrael, aj keď je rakúskym občanom.

Mohol byť kancelárom
Európska únia pre účasť Haidera v najvyšej rakúskej politike pred pár rokmi zaviedla proti Rakúsku sankcie. Čím väčšmi však médiá Haidera démonizovali, tým bol medzi Rakúšanmi, ale aj Európanmi populárnejší. Ak sa skutočne ktosi rozhodol Haidera zlikvidovať, je to to najhoršie, čo mohol urobiť. Jeho smrť vlasteneckú scénu určite nezdemoralizuje, naopak - rakúske národne orientované politické strany začali zvažovať možnosť prezentovať sa navonok ako jednotný front, ktorý má veľkú šancu dostať sa na čelo rakúskeho štátu. Aj Haider takúto možnosť pred tragédiou mal. Nedávne parlamentné voľby v Rakúsku boli pre Haidera obrovským úspechom. Všeľudové hlasovanie prinieslo triumf pravicových strán - Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) a Združenia za budúcnosť Rakúska (BZÖ), ktoré doterajší počet hlasov dokázali zdvojnásobiť na celkovo 29 percent. BZÖ pod vedením korutánskeho hajtmana získalo dovedna 11 percent hlasov, čo v porovnaní s rokom 2006 predstavuje výrazné posilnenie postavenia. Platí to aj o bývalej Haiderovej strane FPÖ, ktorá získala 18 percent odovzdaných hlasov. Spoločný súčet obidvoch týchto „spriaznených" strán svojimi 29 percentami silne konkuruje aj volebnému výsledku najsilnejšej politickej strany v krajine - Sociálnodemokratickej strane Rakúska (SPÖ), ktorá získala iba o 0,8 percenta viac. Jej najvážnejší súper Rakúska ľudová strana (ÖVP) so ziskom 25,6 percenta zaznamenala najhorší volebný výsledok vo svojej histórii. J. Haiderovi, ktorý sa doteraz naplno venoval funkcii hajtmana spolkového štátu Korutánska, sa tak opäť otvorila cesta do vysokej politiky, ktorú opustil v roku 2000. Viacerí politológovia vzhľadom na povolebnú politickú konšteláciu pripúšťali aj možnosť, že by sa mohol stať rakúskym spolkovým kancelárom. To, že ním už nebude, možno pripísať osudu alebo komusi, kto jednému z najpopulárnejších politikov v povojnovej histórii Rakúskej republiky takýto „osud" naplánoval.


Antisemita Haider

Hoci miestna rakúska vrchnosť vyhlásila, že opitý Haider zomrel v dôsledku vysokej rýchlosti, Karlheinz Klement, bývalý člen Haiderovej bývalej Strany slobody, tvrdí, že ho zavraždil Mossad. Haiderov pohreb sa premenil na celoštátny deň smútku a do korutánskeho hlavného mesta Klagenfurtu naň pricestovalo 30-tisíc ľudí. Pohreb naživo vysielala celoštátna rakúska televízia ORF. Berúc do úvahy Haiderove antisemitské a xenofóbne názory a fakt, že reprezentoval vrcholový bod európskej radikálnej pravice, bolo to veľmi prekvapujúce divadlo politickej solidarity, keďže na pohrebe mu vzdávali pocty hlavy štátov a politických strán. Kancelár Gusenbauer povedal, že Haider „výnimočným spôsobom cítil (v rakúskej politike) to, čo treba zmeniť".
Heinz Fischer, sociálnodemokratický prezident dodal, že Haiderova smrť bola „ľudskou tragédiou" a že „išlo o politika s mnohými talentmi". Bývalý šéf Strany zelených Alexander Van der Bellen vyhlásil, že Haider bol „výnimočným politikom, nanajvýš kvalifikovaným, aby inšpiroval ľudí a získal si ich". Haider a jeho strana si osvojila agresívnu antiizraelskú agendu so zahraničnou politikou, podporujúcou kooperáciu s režimom iránskych mullahov, s Irakom za bývalého tyrana Saddáma Husajna, ktorého Haider niekoľkokrát navštívil, a s líbyjským prezidentom Muammarom Kaddáfim. Haider v júli 2007 privítal v Korutánsku iránsku ekonomickú delegáciu - v čase, keď sa EÚ a USA snažili odhovoriť Irán od programu obohacovania uránu, z ktorého by bolo možné vyrobiť jadrové zbrane. Dožadoval sa, aby „vojnových štváčov v Izraeli, zodpovedných za druhú vojnu v Libanone", postavili pred medzinárodný trestný súd a aby Rakúsko vyhostilo izraelského veľvyslanca. Haider v Rakúsku roznecoval antisemitizmus, označujúc hlavu rakúskej židovskej komunity Ariela Muzicanta za „sionistického provokatéra na Západe", ktorý chce umlčať kritiku Izraela prostredníctvom „palice antisemitizmu".
(Jeruzalem Post International)

Fotografie:
Jörg Haider (1950 - 2008) bezprostredne po nedávnom volebnom víťazstve jeho strany.

Haiderov automobil po tragickej havárii. Policajní vyšetrovatelia na mieste nenašli nijakú brzdnú dráhu.