Štvrtok 2. február 2023

extra plus

September 2013

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Vzoprieť sa Bruselu

Ak sa EÚ ukáže ako nereformovateľná, nik sa nebude môcť čudovať, že chceme Slovensko späť do vlastných rúk

Martin Dugas

Žiadosti slovenských vlastencov Bruselu, ktoré koncom júna prijalo Predsedníctvo Slovenskej národnej strany ako Popradské memorandum, je prvou listinou v histórii samostatného Slovenska, ktorou politická strana žiada kroky na zásadnú zmenu Európskej únie.

„Už po mesiaci bola internetová podpora dokumentu takmer sedemtisíc „lajkov", hovorí predseda SNS Andrej Danko. Nie je bez zaujímavosti, že niektoré slovenské printové médiá odmietli publikovať jeho text v plnom znení, a to aj v podobe platenej inzercie.

Svetoobčanom, systematicky dusiacim informačné toky, totiž prekáža ráznosť formulácií listiny, ktorú teraz čaká dlhá cesta ďalšieho zviditeľňovania na Slovensku aj vo vlasteneckých kruhoch ďalších európskych krajín, ako aj v samotnom Bruseli. Otcovia myšlienky stále dúfajú v reformovateľnosť EÚ, no nezabúdajú uvažovať aj o možnosti vystúpenia Slovenska z nej.

Desať originálov
Strana nechala vyhotoviť desať originálnych verzií Memoranda, ktoré odovzdajú vrcholným predstaviteľom štátu a jeho popredným osobnostiam. „Tak, aby sa to od nich ďalej šírilo medzi ľudí," vysvetľuje Danko, ktorý vzápätí hovorí aj o medzinárodnom dosahu dokumentu.

Na oslovenie zahraničných národných strán slúži najmä nemecký preklad, ktorý sa pravdepodobne ako prvému ujde v septembri šéfovi Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinzovi-Christianovi Strachemu. „S národnými stranami hľadáme prieniky v témach, v ktorých budeme jednotní, tak, aby sa na základe Popradského memoranda vytvorilo aj nejaké memorandum národných strán," uvádza šéf SNS.

Spoločné úsilie by sa podľa neho malo sústrediť najmä na ohlasovanú zmenu volebného systému EÚ, podľa ktorého „už v roku 2020 budú môcť kandidovať len veľké európske strany, čo vyhovuje socialistom združeným v PES. Národné strany musia začať kooperovať a vytvárať národné subjekty združené aspoň zo štyroch až piatich krajín tak, aby sme boli konkurencieschopní", uvažuje Danko.

Jediným riešením je vzoprieť sa diskriminačným praktikám Bruselu, kam už Memorandum takisto dorazilo. Europoslanec za SNS Jaroslav Paška ho zatiaľ predložil na diskusiu v príslušnom výbore EP, no vedenie národniarov sa dokument chystá predstaviť priamo bruselským špičkám.

Nožnice sa roztvárajú
A tie zrejme nepoteší. Na mušku si totiž berie najväčšmi obrnený pilier EÚ - eurobyrokraciu. „Je šialenstvo, aby tam robilo približne 50-tisíc ľudí, ktorí berú osem- až dvadsaťtisíc eur mesačne," pozastavuje sa predseda.

„V čom sú naši ľudia horší, že musia robiť za 500 - 700 eur?" pýta sa. „Nie je predsa normálne, aby sa neustále prehlbovali rozdiely medzi členskými krajinami, a na druhej strane sa zjednocovali ceny vody, plynu či elektriny. A tie nožnice sa neustále roztvárajú," varuje Danko.

Ďalšie výhrady SNS smerujú k „neustálym šialeným dotáciám krajinám, neplniacim podmienky pomoci, napríklad ku Grécku. Potichu sa vždy preklenie úver úverom, a tento balvan sa tlačí ďalej", približuje Danko, ktorý sa v tejto súvislosti nečuduje napríklad snahám anglických vlastencov o vystúpenie z EÚ. „Ak sa tento problém nebude riešiť, tak nebude inej požiadavky každého zodpovedného politika vo vzťahu k svojej vlasti," vystríha šéf SNS.

Zároveň však stále považuje EÚ za reformovateľnú. „Prvý krok je žiadosť o reformu EÚ, vypočutie požiadaviek a hľadanie prienikov v záujmoch," uvažuje. A ak zistíme, že požiadavky neboli vypočuté?

„Keď sa bude mať Slovák, Maďar, Poliak horšie ako prisťahovalec, ktorý požiada o detské prídavky, tento trend nebude dlhodobo udržateľný, pretože naši ľudia nebudú vládať platiť všetky výdavky pri ich príjmoch," varuje.

Pripomína: „Už sme veľmi veľa investovali a vytvorili veľmi veľa záväzkov... No ak sa ukáže, že ten mechanizmus nie je reformovateľný, nik sa nebude môcť čudovať, že budeme chcieť našu krajinu naspäť do vlastných rúk."

Fotografia:
Národniari dali vyhotoviť desať originálnych verzií Memoranda, ktoré odovzdajú vrcholným predstaviteľom štátu a jeho popredným osobnostiam. Na snímke Andrej Danko s jedným z originálov.

Popradské memorandum v PDF