Štvrtok 20. jún 2024

extra plus | Správy

Aktuálne číslo

R. Rafaj: SR by sa nemala nechať vtiahnuť do studenej vojny Bruselu s Ruskom

BRATISLAVA 15. apríla (TASR) - Slovensko by sa nemalo dať vtiahnuť do strategickej studenej vojny Bruselu s Ruskom. Na margo vyostrujúcej sa situácie na Ukrajine to pre TASR...

viac

Aj Poľana už má svojich sedem divov

ZVOLEN 15. apríla (TASR) - Vodopád Bystrého potoka získal najviac hlasov v občianskej ankete o 7 divov Poľany. Viac ako 20-metrový vodopád, ktorý...

viac

Denníky Washington Post a Guardian dostali Pulitzerovu cenu za články o NSA

NEW YORK 15. apríla (TASR) - Denníky Washington Post a Guardian získali v pondelok prestížnu Pulitzerovu cenu v kategórii služba verejnosti za odhalenie rozsiahlych...

viac

SNS vyzýva A. Kisku, aby neudeľoval milosti v televíznych reláciách

BRATISLAVA 14. apríla (TASR) - Slovenská národná strana (SNS) vyzýva nastupujúceho prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku, aby neudeľoval milosti v...

viac

S. Lavrov: Rusko nie je zainteresované na destabilizácii situácie na Ukrajine

MOSKVA 14. apríla (TASR) - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok vyhlásil, že Moskva nie je zainteresovaná na destabilizácii...

viac

Líbya: Dočasný premiér as-Sání odstúpil

TRIPOLIS 13. apríla (TASR) - Dočasný líbyjský premiér Abdalláh as-Sání podal demisiu. V liste adresovanom Všeobecnému národnému...

viac

Kresťania na Slovensku i vo svete slávia poslednú, šiestu pôstnu nedeľu

BRATISLAVA 13. apríla (TASR) - Kresťania na Slovensku i vo svete slávia poslednú, šiestu pôstnu nedeľu pred Veľkou nocou, ktorá je známa ako...

viac

SNS: Rumunsko pripravuje zníženie daní, Slovensko stagnuje

BRATISLAVA 12. apríla (TASR) - Slovenská národná strana (SNS) vyzýva vládu, aby sa začala zaoberať problémami Slovenska, najmä zlou situáciou...

viac

Putin: Rusko dodrží svoje dohody o dodávkach plynu do Európy

MOSKVA 11. apríla (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že Rusko dodrží svoje záväzky na dodávky plynu európskym odberateľom a nemá...

viac

Krym a Sevastopol sú už v novelizovanej ruskej ústave

MOSKVA 11. apríla (TASR) - V Rusku v piatok zverejnili novelu ústavy, v ktorej na zozname federálnych subjektov pribudli Krymská republika a Sevastopol - mesto federálneho...

viac

Denníky Washington Post a Guardian dostali Pulitzerovu cenu za články o NSA

NEW YORK 15. apríla (TASR) - Denníky Washington Post a Guardian získali v pondelok prestížnu Pulitzerovu cenu v kategórii služba verejnosti za odhalenie rozsiahlych sledovacích programov americkej vlády v sérii článkov, ktoré vychádzali z tajných dokumentov, poskytnutých bývalým spolupracovníkom NSA Edwardom Snowdenom. Uviedla to tlačová agentúra AP.
Pulitzerovu cenu za aktuálne spravodajstvo dostal americký denník Boston Globe za "dôkladné a citlivé" informovanie o bombovom útoku na Bostonskom maratóne a o pátraní po páchateľoch, ktoré potom nasledovalo.
Dva najväčšie a najuznávanejšie americké denníky, Washington Post a New York Times, získali po dve ceny - ale ďalšie ocenenia boli rozdané aj medzi množstvo väčších a menších médií.
Články o špionážnych programoch americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) odhalili, že vláda systematicky zhromažďuje informácie o miliónoch telefonátov a e-mailov Američanov - to všetko v snahe odvrátiť útoky teroristov. Po zverejnení však nasledoval veľký hnev verejnosti, ktorý donútil prezidenta Baracka Obamu stanoviť obmedzenia pre takéto sledovanie.
Reportáže "pomohli vyvolať veľmi dôležitú diskusiu o rovnováhe medzi súkromím a bezpečnosťou a táto diskusia stále prebieha", vyhlásil organizátor Pulitzerových cien Sig Gissler.
Články o NSA napísal Barton Gellman z Washington Post, ako aj Glenn Greenwald, Laura Poitrasová a Ewen MacAskill, ktorých reportáže zverejnil Guardian US, americká mutácia britského denníka so sídlom v New Yorku.
"Myslím, že je to fantastická správa," uviedla Poitrasová. "Je to potvrdenie Snowdenovej odvahy, obhajoba jeho odvahy a jeho túžby dať verejnosti vedieť, čo vláda robí," dodala novinárka.
Snowden je v USA obvinený zo špionáže a ďalších trestných činov a v prípade usvedčenia mu hrozí 30 rokov väzenia. Dostal dočasný azyl v Rusku.
Snowden vydal vyhlásenie, v ktorom vzdal poctu "odvážnym reportérom a ich kolegom, ktorí pracovali tvárou v tvár mimoriadne silnému zastrašovaniu, vrátane násilného ničenia novinárskych materiálov, neprimeraného uplatnenia protiteroristických zákonov a mnohých ďalších spôsobov nátlaku, s cieľom zastaviť ich v práci".
Redakcia denníka Boston Globe dostala správu o udelení ceny len jeden deň pred výročím bombového útoku na maratóne - pracovníci si obete uctili minútou ticha. Všetci v Boston Globe dúfajú, že nič podobné sa už nestane.
K bombovému atentátu došlo vlani 15. apríla, o život prišli traja ľudia a ďalších 260 utrpelo zranenia. Denníku New York Times priniesla udalosť Pulitzerovu cenu v kategórii reportážna fotografia - Josh Haner urobil fotoreportáž o obeti výbuchu, ktorá prišla o obe nohy.
New York Times dostal aj cenu v kategórii aktuálna spravodajská fotografia - Tyler Hicks si ju vyslúžil reportážou o teroristickom útoku v nákupnom centre Westgate v Keni.
Washington Post získal druhú Pulitzerovu cenu v kategórii vysvetľujúce spravodajstvo za hĺbkový článok Eliho Saslowa o potravinových poukážkach v Amerike.
Pulitzerove ceny sú najuznávanejšie v americkej žurnalistike a každý rok ich udeľuje Kolumbijská univerzita na odporúčanie výboru významných novinárov i ďalších osobností. Obaja víťazi v kategórii služba verejnosti dostanú zlaté medaily. Ostatné ceny znamenajú odmenu vo výške 10.000 dolárov.
Chris Hamby z neziskovej organizácie Center for Public Integrity získal Pulitzerovu cenu za investigatívne spravodajstvo na tému, ako právnici a lekári zmanipulovali systém tak, aby baníci uhoľných baní trpiaci chorobou "čiernych pľúc" nedostali príspevky.
Pulitzerovu cenu za domáce spravodajstvo získal David Philipps z Gazette of Colorado Springs za investigatívny článok, v ktorom odhalil, že armáda prepúšťa čoraz väčšie počty traumatizovaných vojnových veteránov, ktorí doma páchajú zločiny.
Cenu za zahraničné spravodajstvo udelili Jasonovi Szepovi a Andrewovi R.C. Marshallovi z tlačovej agentúry Reuters za ich reportáže o násilnom prenasledovaní moslimskej menšiny v Mjanmarsku (Barme). Jej príslušníci sa snažili pred prenasledovaním ujsť, ale často padli do rúk krutých gangov obchodujúcich s ľuďmi.