Streda 18. september 2024

extra plus

Máj 2010

Aktuálne číslo

Kresba: Andrej MišanekKresba: Andrej Mišanek

Falošní spasitelia

Najlepšie výsledky v „kauzotvornosti“ dosiahlo SME

Eva Zelenayová

Do zmanipulovaného vedomia človeka nevidno. A práve ono je cieľom dnešných mocných tohto sveta, aby cez páky informačných technológií ovládli vedomie más.

Občania bývalého socbloku jednofarebnosť médií vnímali, a tak k nim aj pristupovali. Dnešná populácia dobrovoľne memoruje názory jednostranných médií a vydáva ich za vlastné bez toho, aby si uvedomovala, že mediálny trh je nastavený podľa požiadaviek finančných žralokov sveta. A médiá s iným názorom nemôžu ohroziť masové spracúvanie verejnej mienky, pretože pôsobia príliš okrajovo.

Skladajú účty
Je predvolebný čas a podaktorí služobníčkovia skladajú účty. Niekdajší šéf mimovládnej organizácie Inštitútu pre ekonomické a sociálne otázky (INEKO) Gabriel Šípoš sa stal riaditeľom Transparency International Slovensko. Na novom pracovisku zariadil niekoľko zmien. Ponechal si doterajšiu šéfku Emíliu Sičákovú-Beblavú ako programovú riaditeľku. Zo špice organizácie, v ktorej pôsobila od roku 1998 do roku 2009, sa musela stiahnuť po tom, čo sa jej manžel rozhodol kandidovať do NR SR za SDKÚ-DS. Podstatnou zmenou je však anonymné financovanie organizácie. Kedysi boli donori prístupní na webovej stránke mimovládky, dnes už nie, hoci inštitúcia sa zameriava „na problémy transparentnosti". Dá sa predpokladať, že tak ako v minulosti, aj v súčasnosti medzi najdôležitejších sponzorov patrí americký finančný megašpekulant George Soros. Z jeho Nadácie otvorenej spoločnosti tečú doláre aj do INEKO. Že sa však Šípoš rozhodne až takým primitívnym spôsobom, aký predviedol na svojom blogu v SME, skladať účty svojim chlebodarcom, by nemalo slovenskú verejnosť nechať ľahostajnou.

Šípoš tvrdí, že už v roku 2008 sa pokúsil zrátať, do akej miery sú užitočné naše médiá v kontrole moci. Uverejnil tabuľku a v nej 43 tém, ktorým sa médiá venovali. Sú medzi nimi také ako Harabin a Sadiki, pochybní darcovia HZDS, Zala na jazykovom kurze, nie v parlamente, falošný podpis Rafaja za Slotu, Slotova kriminálna minulosť, majetok Vladimíra Mečiara, majetok Jána Slotu, arcibiskup Sokol, slovenský štát a ŠtB a ďalšie tzv. kauzy na objednávku. Ako inak, v zozname chýba kauza podplácania poslancov, ktorú otvoril podpredseda KDH Daniel Lipšic a nie je tam ani zmienka o financovaní SDKÚ-DS, čo bol určite najväčší škandál uplynulého obdobia.

V médiách sa nikdy neobjavila kauza Figeľ, hoci v roku 1994 bol ako poslanec NR SR na študijnom pobyte v zahraničí. Jeden semester v USA, druhý v Belgicku, dokonca s ospravedlnenou absenciou bral plat. Médiá ani mimovládne organizácie ani náhodou neprejavili záujem o pôvod majetku Mikloša či Dzurindu, ktorí riadili najväčšiu privatizáciu na Slovensku. O Bugárových kaštieľoch rozpráva jeho bývalý stranícky kolega Csáky, pre médiá to akosi nie je téma.

Elitný zoznam žoldnierov
Podľa Šípoša najlepšie výsledky v „kauzotvornosti" dosiahlo SME s počtom tém 32. Nasleduje Pravda, tá „preprala" 14 tém, za ňou sa umiestnil Trend s trinástimi. Na manipulácii s verejnou mienkou sa ďalej podieľali Hospodárske noviny, Plus 7 dní, Plus 1 deň, Markíza, Týždeň, Nový Čas, TA3 a STV. Z reportérov dominovali Marek Vagovič, Tom Nicholson, Monika Tódová, Gabriel Beer a Zuzana Petková. Samozrejme, že v elitnom zozname žurnalistických žoldnierov nechýbajú ani Eugen Korda a Martina Kubániová.

Pred voľbami v roku 1998 zahraniční „demokrati" masívne útočili na Mečiarov kabinet a tvrdili, že ak sa na Slovensku nezmení vláda, SR sa nedostane do EÚ. Mimovládny sektor urobil obrovskú prácu v prospech výmeny moci. Veľká časť voličov nebola ochotná uveriť, že Dzurinda zastaví diaľnice, že dvojnásobné platy sú blud. Mimochodom, je súčasná mediálna propaganda okolo diaľnic náhodná, alebo má ten istý cieľ ako v roku 1998? Po vtedajšej zmene vlády sa Dzurindov kabinet venoval písaniu tzv. čiernych kníh a útokom na opozičné politické strany. Iveta Radičová si to zrejme nepamätá, keď dnes Ficovi vyčíta, že „zodpovedná vláda rieši problémy ,tejto krajiny‘, nezodpovedná vláda sa zaoberá politickými stranami". Radičová vystihla, ako (ne)zodpovedne vládli dnešné opozičné strany. Hoci, ako sa zdá, ľudia sú nepoučiteľní.

Medzinárodné mimovládne organizácie, najmä so sídlom v USA, disponujú obrovskými rozpočtami, väčšími ako štátny rozpočet SR. Za veľké peniaze sa nájde dosť tých, čo sú ochotní zrádzať vlastné svedomie a cez médiá meniť ľudí na poslušnú masu. Sluhovia však musia pánom skladať účty. Hoci aj spôsobom, aký predviedol Šípoš. Bez okolkov a bez hanby.