Sobota 23. september 2023

extra plus

Marec 2009

Aktuálne číslo

Foto: Pavel KapustaFoto: Pavel Kapusta

Varíme s Karolom Polákom

Extra kuchyňa

Legendárny televízny športový komentátor a moderátor Karol Polák hovorí, že varenie je umenie, ktorému treba venovať celé srdce. „Ak pripravujete jedlo s láskou k nemu samému, aj s láskou k tomu, komu ho podávate, jednoducho to v ňom cítiť," povedal nám, keď sme na vlastných chuťových pohárikoch testovali jeho kulinárske schopnosti. V „teste" obstál výborne. Nečudo, k vareniu má pozitívny vzťah už odmalička. Cez vojnu päť rokov býval na Záhorí u starých rodičov, kde často pomáhal v kuchyni a načerpal základné skúsenosti v príprave jedál. Záľuba v „kuchtení" pretrvala aj v dospelosti. S televíznym mikrofónom chodil po svete 33 rokov a všade sa okrem športu zaujímal aj o gastronómiu. „Tešilo ma spoznávať nové exotické jedlá a zámerne som sa vyhýbal tradičným rezňom, biftekom a roštenkám," hovorí K. Polák. „Kdekoľvek som prišiel, snažil som sa nadviazať kontakt s kuchármi, s ľuďmi, čo pracovali v kuchyni. Väčšinou mi dovolili nazrieť do svojich kulinárskych tajomstiev. Získal som tak skúsenosti a zozbieral množstvo receptov." Jeden z nich pochádza z japonského ostrova Hokkaidó, kde v roku 1972 K. Polák komentoval športové zápolenia na OH v Sappore. V hoteli, kde býval, bola hlavnou špecialitou polievka Hokkaidó, ktorú dodnes s obľubou konzumuje. Okrem nej do dnešných receptov pripravil aj záhoráckou kuchyňou ovplyvnenú špecialitu s názvom Slovenský vták. „Keď majú Španieli svojho vtáčika, Slováci môžu mať svojho vtáka," povedal nám s úsmevom.

Polievka Hokkaidó

Pre 4 osoby potrebujeme: dve stredne veľké tekvice Hokkaidó, 1 ks kuracieho stehna, 1 paradajku, 1/2 póru, morskú soľ, 2 strúčiky cesnaku, Nori vločky
Kuracie stehno asi 10 minút varíme v horúcej vode, potom vodu zlejeme. Vzápätí opäť stehno zalejeme 1 l vody. Tekvicu dôkladne umyjeme kefou, prekrojíme a vyberieme vnútornú dreň, nakrájame na kocky. Keď je stehno mäkké, pridáme tekvicu a na kocky nakrájanú paradajku, varíme ešte 10 minút. Po dovarení stehno oberieme od kostí. Cesnak prelisujeme a spolu s mäsom ho pridáme do uvarenej polievky, ktorú zmixujeme do krému. Pred servírovaním pridáme Nori vločky alebo čerstvý, najemno nakrájaný pór.

hokkaido

Slovenský vták

Pre 4 osoby potrebujeme: 4 ks kuracích rezňov, 4 ks bezlepkových párkov, 200 g bryndze, 2 ks kvasené uhorky, špaldovú múku, granulovaný cesnak, mletú červenú prapriku, mletú rascu, morskú soľ, horčicu, olej

Kuracie prsia jemne naklepeme, potrieme bryndzou a horčicou. Párok prevaríme v horúcej vode a položíme na bryndzu. K párku pridáme polovicu rozkrojenej uhorky. Mäso zvinieme a ihlicami zachytíme. Do misy vložíme špaldovú múku, mletú červenú papriku, granulovaný cesnak, mletú rascu a morskú soľ. Zmes z múky a korenín premiešame a v nej obalíme pripravené vtáky. Na panvici rozpálime 2 lyžice olivového oleja a vtáky prudko opečieme z oboch strán. Opečené vtáky preložíme do hrnca, zalejeme vodou a dusíme 15 - 20 minút, do šťavy pridáme zvyšok bryndze a okoreníme podľa chuti. Podávame so zemiakovou kašou, haluškami alebo ryžou.

slov. vtak

Fotografia:
Karol Polák sa podľa vlastných slov nebráni nijakému jedlu, ktoré sa pripravuje hocikde na svete. Nie každé mu chutí, ale aspoň raz ho vyskúša. V slovenskej kuchyni mu nič nechýba: „Tú našu tradičnú stravu máme veľmi pestrú a z veľkej časti je vegetariánska, čo vyplýva z toho, že tu vždy bolo veľa zemiakov, bryndze či kapusty. Začiatkom 90. rokov našiel K. Polák v rodičovskom dome na povale 250 - 300 rokov starú knižku receptov písanú švabachom. „Zostal som prekvapený, aké nádherné jedlá sa kedysi jedávali. Recepty som zužitkoval v projekte Kuchyňa Karola Poláka, s ktorým sme s manželkou putovali po slovenských reštauráciách."