Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Apríl 2010

Aktuálne číslo

Periskop

Tokaj patrí Slovensku
Slovensko je opäť majiteľom značky Tokaj. Štátny tajomník Ján Slabý (SNS) podnikol kroky, aby v elektronickom Registri chránených označení pôvodu bol aj pre Slovensko zaregistrovaný názov Vinohradnícka oblasť Tokaj. Kauza vznikla po tom, čo Maďarsko svojvoľne, napriek dohode, že každá zmena v legislatíve bude konzultovaná najprv s druhou stranou, zmenilo vo svojej legislatíve dohodnutý názov Tokaji na Tokaj. Slabý rokoval v európskej Komisii pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka v Bruseli. K zmene prišlo 26. februára 2010. Potvrdením slovenských argumentov je aj to, že zmena bola priznaná k tomu istému dátumu ako v Maďarsku, teda od 1. augusta 2009. 
Bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon bol najväčším kritikom vlády v súvislosti s kauzou Tokaj, keď tvrdil, že Slovensko o tradičnú značku príde. Pritom práve on podpísal v roku 2004 s maďarským ministrom pôdohospodárstva bezprecedentnú dohodu o výmere tokajských honov na území SR, kde Slovensko okradol o vyše 300 hektárov, čo predstavuje viac ako tretinu celkovej výmery.

Rómovia do USA
Slovenská národná strana ostro odmietla tvrdenia Ministerstva zahraničných vecí USA, v ktorého správe sa uvádza, že Slovensko má problém s rómskou menšinou v oblasti dodržiavania ľudských práv. „Problém je úplne opačný. Stačí si pozrieť posledné prípady, keď Cigáni zaútočili na tie najbezbrannejšie obete, ako napríklad v Kútoch, kde dvaja mladíci dobili na smrť dôchodcu. Jeden z nich pritom v čase, keď mal byť vo výkone trestu odňatia slobody," reagovala prvá podpredsedníčka národniarov Anna Belousovová. „Pokiaľ USA tvrdí, že ide o diskrimináciu, môžu prijať aspoň stotisíc Cigánov a naučiť ich pracovať a žiť ako ľudia." Zdôraznila, že Rómovia vo zvýšenej miere páchajú trestné činy, kradnú a útočia na slušných ľudí, od ktorých pochádzajú peniaze na sociálne dávky. Belousovová znova apelovala na to, aby sa kriminalita evidovala aj na základe rasy. SNS bude tiež presadzovať, aby recidivistov monitorovali elektronickými náramkami, sledujúcimi ich pohyb.

Slovenský historický ústav v Ríme zatiaľ nebude
Prezident SR Ivan Gašparovič vetoval zákon, ktorým sa mal od 1. ja­nuára 2011 zriadiť Slovenský historický ústav v Ríme (SHÚR). Právna norma, ktorú predložil poslanec NR SR Jozef Rydlo, získala podporu aj v radoch KDH a SDKÚ-DS. Prezident sa síce plne stotožňuje s myš­lienkou zriadenia SHÚR, tento zákon upravuje zriadenie a činnosť ústavu, no absentuje v ňom ustanovenie, ktorým by sa SHÚR zriadil. Medzi úlohy SHÚR by malo patriť systematické skúmanie archívneho materiálu akejkoľvek povahy so vzťahom k Slovensku a Slovákom vo Vatikánskom tajnom archíve či v archívoch orgánov Rímskej kúrie a jej kongregácií, ako aj skúmanie historických knižných fondov so vzťahom ku Slovensku a Slovákom, napríklad vo Vatikánskej apoštolskej knižnici. Ústav by sa mal venovať aj publikačnej činnosti a vydávať Zvesti Slovenského historického ústavu v Ríme či Slovak Studies, teda vedeckú ročenku, v ktorej by publikoval odborné rozpravy, state a príspevky. Orgánmi SHÚR by mala byť vedecká rada, predstavenstvo, riaditeľ volený na sedem rokov a kontrolný orgán.

ZMOS má 20 rokov
Združenie miest a obcí Slovenska si pripomenulo 20. výročie od svojho vzniku. ZMOS založili na ustanovujúcej konferencii v Žiline 21. marca 1990 zástupcovia 176 miest a obcí. Zastupovali 2 416 754 obyvateľov Slovenska. ZMOS spája mestá a obce v SR ako právnické osoby, je to najväčšia mimovládna organizácia združujúca dlhodobo približne 96 percent všetkých sídiel v SR - v súčasnosti má 2 794 členov. Počas dvadsiatich rokov ZMOS zohralo kľúčovú úlohu pri rôznych reformách, pri podpore procesu decentralizácie štátnej správy na územnú samosprávu a pri vzniku regionálnej územnej samosprávy. Organizácia obcí a miest sa stala súčasťou verejného života prakticky okamžite po zásadných spoločensko-politických zmenách v novembri v roku 1989. Dvadsiate výročie založenia ZMOS si jeho členovia pripomenú viacerými podujatiami, ktoré vyvrcholia počas 20. snemu ZMOS. Uskutoční sa 19. až 20. mája 2010 v bratislavskej Inchebe. Prvým predsedom ZMOS-u bol Miloslav Hetteš, od roku 1993 združeniu šéfuje dlhoročný starosta Štrby Michal Sýkora - svoj post by mal zastávať do roku 2011.

Strany už majú čísla
Spolu 18 politických subjektov sa bude 12. júna uchádzať v parlamentných voľbách o priazeň vyše štyroch miliónov voličov. Ús­tredná volebná komisia (na snímke jej zapisovateľka Lívia Škultétyová) zaregistrovala kandidačné listiny a vyžrebovala nasledujú­ce volebné čísla strán: 1 - Európska demokratická strana, 2 - Únia-Strana pre Slo­vensko, 3 - Strana rómskej koalície, 4 - Paliho Kapurková, veselá politická strana, 5 - Sloboda a Solidarita, 6 - SDĽ, 7 - SMK, 8 - ĽS-HZDS, 9 - KSS, 10 - SNS, 11 - Nová demokracia, 12 - Združenie robotníkov Slovenska, 13 - KDH, 14 - Ľudová stra­na-Naše Slo­vensko, 15 - SDKÚ-DS, 16 - AZEN, 17 - Smer-SD a 18 - Most-Híd. Kandidačné listiny nepriniesli veľké prekvapenia. Mnohé strany však stavili na známe tváre zo športu či novinárskych kruhov. Do politiky sa rozhodli vstúpiť napríklad Vincent Lukáč, Branislav Ondruš, Daniel Krajcer, ale aj šéfredaktor mesačníka Extra plus Pavel Kapusta, ktorý do NR SR kandiduje vo farbách SNS.

Čertovsky nebezpečná cesta
Podľa archívnych údajov sú pod cestou prvej triedy medzi Liptovským Hrádkom a horským priechodom Čertovica desiatky štôlní. „Podľa starej dokumentácie, ktorú máme, sa niektoré nachá­dzajú aj v blízkosti štátnej cesty," povedal novinárom Pavol Tupý, riaditeľ špecializovanej geologickej spoločnosti, ktorú si objednala Slovenská správa ciest. Prvý prepad cesty v katastri obce Vyšná Boca v okrese Liptovský Mikuláš objavili cestári 12. marca. Odkrytú banskú štôlňu vtedy zasypali 754 tonami lomového kameňa. Po prvý raz sa vozovka prepadla len do približne štvrtiny jej šírky, o pár dní neskôr sa však zosypala aj ďalšia časť cesty. Na jej opravu použili lomový kameň aj betón. Cesta sa však prepadla 22. marca po tretíkrát, zosunul sa pôvodný zásyp. Nízkotatranský horský priechod Čertovica je zatiaľ prejazdný, v úseku, kde sa cesta prepadla, je rýchlosť znížená na 40 km/h a premávku obmedzuje dopravné značenie. Celú cestu na Čertovicu cestári kontrolujú štyrikrát denne.

Zákon má zelenú
Prezident Ivan Gašparovič podpísal zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Právna norma je aplikovateľná na kohokoľvek, kto nie je schopný vysvetliť, ako k nemu prišiel. Jeho hodnota musí presiahnuť preukázateľné príjmy najmenej o 1 500-násobok minimálnej mzdy, čo je v súčasnosti 450 000 eur. Finančná polícia preskúma príjmy, hodnotu majetku a spôsob jeho nadobudnutia, a to buď z vlastného podnetu, alebo na základe písomného oznámenia. To môže podať orgán verejnej moci, fyzická či právnická osoba a musí byť podpísané.

Oslobodili Bielika
Exstarostu bratislavskej Rače Pavla Bielika senát Špecializovaného trestného súdu oslobodil v kauze údajnej korupcie, pretože nebolo dokázané, že sa stal skutok, za ktorý bol spolu s údajným spolupáchateľom stíhaný. Prokuratúra v obžalobe tvrdila, že Jaroslav Š. žiadal od predsedu predstavenstva obchodnej spoločnosti Invest In úplatok päť miliónov korún pre Pavla Bielika za to, že zabezpečí súhlas mestského zastupiteľstva a pridá aj svoj súhlas pri rekonštrukcii jednej budovy a stavbe štyroch obytných domov v časti Pri vinohradoch.

Fico zaútočil aj na KSS
KSS odsudzuje vyhlásenia predsedu vlády Roberta Fica, v ktorých priamo vyzýva voličov, aby nevolili v parlamentných voľbách politické strany, ktoré dosahujú v prieskumoch verejnej mienky menej ako päť percent hlasov. Podľa vyjadrenia podpredsedu KSS Pavla Suška ide o útok Smeru-SD na dôsledného ľavicového konkurenta, ktorým je práve KSS. Premiér sa týmto vyjadrením otvorene dištancuje od možnosti existencie ľavicového partnera v NR SR, a teda aj od realizácie skutočnej ľavicovej politiky na Slovensku, uviedol Suško.

Tragická nehoda
Dvaja ľudia zahynuli pri čelnej zrážke dvoch áut na diaľnici D1 pri Novom Meste nad Váhom. Ďalšia dvojica v druhom aute utrpela ťažké zranenia. V aute Citroen C5 sedeli hovorca SNS Peter Paluš a volebný manažér strany Peter Kováčik, smerujúci do Spišskej Novej Vsi na spomienkovú slávnosť venovanú Malej vojne. Dvojica straníkov skončila s ťažkými zraneniami v nemocnici. Nehodu zavinil
61-ročný vodič Seatu Leon, ktorý z dosiaľ nezistených príčin jazdil na diaľnici v protismere.

Harabin dostane od SME 33 193 eur
Najvyšší súd SR zamietol dovolanie vydavateľstva denníka SME - Petit Press proti minuloročnému verdiktu Krajského súdu v Bratislave v spore na ochranu osobnosti s exministrom spravodlivosti Štefanom Harabinom. Denník sa musí predsedovi NS SR ospravedlniť a zaplatiť mu nemajetkovú ujmu vo výške 33 193 eur. Predmetom sporu bol článok v SME z roku 2005, podľa ktorého mal Harabin v roku 1985 odsúdiť katolíckeho kňaza za prejav viery. Toho však ako sudca Okresného súdu v Poprade odsúdil za podvod.

Čistá voda pre zdravý svet
Na oslavách vody, ktoré pripravilo MŽP SR, sa v Bratislave stretli stovky návštevníkov. Škôlkari aj školáci tancovali a spievali pesničky o vode spoločne s Majstrom N a odpovedali na otázky, prečo je podľa nich voda taká dôležitá. Na akcii vystúpila aj finalistka speváckej súťaže SuperStar Dominika Stará. Oslavy sa niesli pod sloganom - Čistá voda pre zdravý svet! Svetový deň vody sa oslavuje 22. marca 1992. Povrch zeme tvorí 71 percent vody. Zo všetkej vody na svete je len 0,6 percenta pitnej, 97,4 percenta tvorí slaná, 1,9 percenta zamrznutá voda.

Foto: Pavel Kapusta, TASR/Tomáš Halász, SITA