Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Apríl 2010

Aktuálne číslo

Napriek kríze

Václav Veřtelář

Žijeme vo svete plnom paradoxov. V minulom roku sa prehĺbila svetová finančná a ekonomická kríza. Zvyšovaním nezamestnanosti, poklesom výroby aj obchodu a nárastom chudoby patrí k najväčším hospodárskym depresiám za posledných sto rokov. Rast nezamestnanosti a pokles príjmov a životnej úrovne väčšiny obyvateľstva pokračuje aj v tomto roku. Reálny vývoj ekonomiky vo svete aj u nás ukazuje, že zásadné zlepšenie, teda prosperitu ekonomiky a rast zamestnanosti, nemožno očakávať ani v dohľadnom čase. Navyše, na celom svete aj u nás rastie deficit štátnych rozpočtov a zadlženosť štátov, podnikov i občanov. To je jedna stránka celosvetovej situácie. Na druhej strane - napriek kríze aj v minulom roku až rekordne rástli ceny akcií na burzách a v súvislosti s tým aj bohatstvo najbohatších. Dokazuje to posledný rebríček najbohatších ľudí sveta, ktorý uverejnil americký časopis Forbes.

Množstvo dolárových miliardárov sa zvýšilo v roku 2009 na 1 011. V roku 2008 ich bolo 793. Ich počet teda vzrástol o vyše 20 percent. A to v čase vrcholiacej svetovej hospodárskej krízy, keď pravicové vlády na celom svete zachraňovali banky stomiliardovými dotáciami a pôžičkami a vyzývali všetkých k úsporám. Každý si vraj musí uťahovať opasok. Ukazuje sa však pravá tvár kapitalistického systému. Uťahovať opasky si vždy musí sociálne slabšia väčšina občanov. Najbohatší naďalej bohatli, najmä na raste cien akcií na burzách. Ten bol v minulom roku, čiže v období hlbokej krízy, závratný. Dokazuje to, že sa mocenské elity nepoučili a naďalej prevládajú záujmy oligarchie. Ak sa ľudstvo nespamätá a nezačne racionálne regulovať toky kapitálu, dospeje ku katastrofe. Dúfajme, že postupne sa presadí zdravý rozum a bude sa realizovať zásada významných kapitalistických ekonómov (napríklad nositeľa Nobelovej ceny Samuelsona), že prosperujúca ekonomika súčasnosti potrebuje trh aj vládu, ktorá „riadi ekonomiku ako celok prostredníctvom daňových, výdavkových a regulačných prog­ramov" (citát zo Samuelsonovej učebnice ekonómie). Autor dodáva: „Riadiť ekonomiku bez oboch je ako pokúšať sa tlieskať jednou rukou."

V tejto situácii sa najbohatším mužom sveta stal Mexičan Carlos Slim Helú, ktorý ovláda juhoamerický telekomunikačný trh. Jeho majetok predstavuje 53,5 miliardy dolárov. O pol miliardy menej má Bill Gates, zakladateľ americkej počítačovej firmy Microsoft.

Počet dolárových miliardárov dlhodobo rastie. Jedenásť krajín počet svojich miliardárov od roku 2000 zdvojnásobilo. Na prvom mieste v ich počte sú USA. Na druhom je po prvý raz Čína a na treťom Rusko. Mimochodom, na 937. mieste je Slovák Andrej Babiš, ktorý ovláda 200 firiem. Disponuje vyše miliardou dolárov.

Tak to sú tí, ktorí si nemusia uťahovať opasky, kým sa väčšina ľudí v súčasnosti zadlžuje a v lepšom prípade ich životná úroveň stagnuje.