Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Apríl 2010

Aktuálne číslo

Pod tlakom mediokracie

Ľudovít Števko

Premiér podľahol tlaku mediokracie aj opozície a odvolal Štefanova, hoci pár dní predtým na kontrole ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja pochválil rezort za dosiahnuté úspechy. Minister Igor Štefanov si svoje „odskákal" v médiách aj v parlamente. Trikrát ho odvolávali a trikrát ho podržali koaliční partneri i Robert Fico, ktorý pri prvom pokuse odvolať ho odmietol opozičné manévre logickým konštatovaním, že v kauze nástenkového tendra už predsa politickú zodpovednosť vyvodil. Pred voľbami však premiér zmenil názor a Štefanov je bez kresla. Nie je isté, či tým otupil ostrie tlače nabrúsenej proti SNS, opozícii však týmto krokom ústa nezatvoril. Napríklad podľa Zsolta Simona, podpredsedu strany Most-Híd, Ficov krok prichádza neskoro. Nuž, Fico si z toho nemôže sľubovať nijakú veľkú predvolebnú slávu.

Chýb sa vyvaruje iba človek, ktorý sedí so založenými rukami. Lenže Štefanov má za sebou jeden a pol roka systematickej práce. Nielen rozsiahly projekt zatepľovania bytových domov, ale aj 800 projektov rekonštrukcie škôl, 500 projektov regenerácie sídiel, námestí, oddychových zón a ďalších aktivít v oblasti regionálneho rozvoja. Keď na Slovensku odvolávajú ministra, o pozitívach sa zo zaužívanej negativistickej zásady nehovorí a nepíše.

Čo vlastne na ministerstve odhalil NKÚ? Z 13 miliónov eur nebolo účelne vynaložených 32-tisíc, teda nijaké systémové porušenia zákona v jeho protokole nie sú.