Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Apríl 2010

Aktuálne číslo

Foto: TASR/Štefan PuškášFoto: TASR/Štefan Puškáš

Vyjde druhý pokus?

Prezident SR Ivan Gašparovič vrátil do parlamentu zákon na podporu vlastenectva. Hlava štátu žiada zákonodarcov, aby pri opätovnom schválení normy posunuli dátum účinnosti z 1. apríla 2010 na 1. september 2010. Podľa prezidenta SR zákon v takom veľkom rozsahu, ktorý dáva povinnosti školám, obciam, mestám a aj iným inštitú­ciám, sa nedá k tomuto termínu realizovať. Ako prezident dodal, „už v prvý deň účinnosti tohto zákona by bol porušený". Pre­zident poprel, že by zákon vrátil na základe vôle či na základe odporúčania Smeru-SD. Zdôraznil, že konečné rozhodnutie, ako naložiť s právnou normou, vzišlo z diskusií, ktoré absolvoval s čelnými predstaviteľmi SNS, pre­miérom Robertom Ficom, učiteľmi i zástupcami samosprávy. Hlava štátu považuje za nešťastne zvolený samotný názov zákona - vlastenecký, ktorý zdvihol vlnu nevôle. Ak by sa podľa neho text včlenil pod zákon o štátnych symboloch, nevyvolal by taký rozruch. Premiér Fico nedávno požiadal Gaš­pa­roviča, aby vlastenecký zákon nepodpisoval. Podľa pozorovateľov sa zľakol masívne medializovaného protestu študentov, zorganizovaného tretím sektorom. Smer-SD navrhoval preloženie účinnosti zákona na neskôr. Legislatívny návrh poslancov za SNS Jána Slotu a Rafaela Rafaja podporilo v parlamente 77 zo 122 prítomných poslancov. Hla­sovali zaň zákonodarcovia Smeru-SD, SNS a ĽS-HZDS a nezaradený Anton Korba, predseda parlamentu Pavol Paška nehlasoval. Opozícia bola proti, alebo sa zdržala hlasovania.

Jeden z predkladateľov vlasteneckého zákona, poslanec Rafael Rafaj verí v opätovné schválenie právnej normy. „Pokiaľ tie koaličné strany, ktoré zahlasovali, potvrdia, že ich stanoviská sú nemenné, som optimista. Takže viac sa tie misky váh prikláňajú k tomu, že by mohol byť opätovne schválený," povedal pre TASR Rafaj, podľa ktorého však pri hlasovaní v parlamente zohrá najdôležitejšiu úlohu disciplína poslancov.

„Na schválenie zákona je potrebných 76 poslancov a v čase, keď už niektorí z poslancov niektorých strán nebudú na kandidátkach... No priznám sa, toto prijímam s dosť veľkým otáznikom," poznamenal Rafaj.

V súvislosti s prezidentovým rozhodnutím dodal, že národniarom nezostáva nič iné, len ho rešpektovať a urobiť všetko preto, aby hlasovanie dopadlo v prospech vlasteneckého zákona pokojne aj s posunutím dátumu účinnosti na september.

(Zo servisu TASR)


Keby bol prezident zákon podpísal

Štátna hymna by znela pred zasadnutiami vlády, parlamentu a zastupiteľstiev a na verejných zhromaždeniach obcí či začiatku každého školského vyučovacieho týždňa. Zároveň by bola výchova k vlastenectvu zaradená do učebných osnov výchovno-vzdelávacieho procesu na všetkých školách. Štátne školy by boli povinné umiestniť v každej miestnosti, kde prebieha vyučovanie, štátny znak, zástavu, text štátnej hymny a preambulu Ústavy SR. To isté by malo platiť aj v miestnostiach, kde sa konáva rokovanie zastupiteľstiev.