Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Apríl 2010

Aktuálne číslo

Na palete

Mesiac za nami

Viera Urbanová

BOJ PROTI VLASTENECTVU: Parlament prijal zákon na podporu vlastenectva, proti ktorému sa zdvihla vlna nevôle z opozičných kruhov. Výchova k vlastenectvu na školách sa stala terčom zosmiešňovania, rovnako ako štátna hymna, ktorá by sa mala hrať na začiatku vyučovacieho týždňa či pred zasadnutím NR SR, obecných a mestských zastupiteľstiev. Protesty študentov a riaditeľov škôl organizovala Iniciatíva za transparentnú demokraciu (vždy je nejaká aktuálna iniciatíva poruke). Keby vraj prezident zákon podpísal, išlo by vraj o jeden z najväčších krachov demokracie za posledných dvadsať rokov. Podľa tejto logiky v USA potom žijú v hlbokej totalite. Kto v Amerike nedáva svoj patriotizmus náležite najavo, je podozrivý. U nás presne naopak.

VENCE NA STRECHE: Ján Slota a Anna Belousovová položili v Komárne vence k súsošiu Cyrila a Metoda. K slovanským vierozvestom sa národniari museli dostať po rebríku a cez okno, pretože pre nehoráznu aroganciu maďarskej samosprávy muselo byť umiestnené na streche Matice slovenskej. Pre súsošie sa do dnešných dní nenašlo dôstojné miesto - na rozdiel od maďarských sôch a symbolov, ktoré sú roztrúsené po celom južnom Slovensku, hlavné mesto nevynímajúc. Podľa predsedu národniarov Slotu je zvláštne, prečo je socha svätého Štefana v Komárne na čestnom mieste, keď ide o panovníka, ktorý sa spojil so slovanskými kniežatmi a vyvraždil staromaďarské kmene. Postoj komárňanských menšinových politikov k Cyrilovi a Metodovi iba potvrdzuje, kto do kultúrnej Európy od nepamäti patrí a kto sa v nej stále neadaptoval.

SÓLYOMIHO ŽELANIE: Bonmot Lászlóa Sólyoma, že Maďari na Slovensku, v Srbsku a Rumunsku by sa mali učiť štátny jazyk ako cudzí jazyk, nezostal bez povšimnutia. Predstavitelia SNS a vzápätí aj predseda vlády Robert Fico výroky maďarského prezidenta označili za zákerný útok proti SR. Bratislava odkázala Budapešti, aby sa starala o svoje menšiny, ktorým, ako to skonštatovala aj Rada Európy, hrozí v Maďarsku zánik. Podľa SMK a strany Most-Híd Slováci všetko zle pochopili. Maďarský prezident vraj mal na mysli štýl vyučovania, ktorý maďarským deťom spôsobuje problémy. (Problémy ešte len budú mať, ak im maďarizačná politika znemožní naučiť sa poriadne po slovensky.) Sólyom by určite privítal zmenu vlády v SR. Chodiť nemôže, kam chce, hovoriť nemôže, čo chce. To by za Radičovej and comp. určite nebolo.

LÁSKA K VLASTI? Veľké zmeny na popredných miestach predvolebných kandidátok starých strán a hnutí nenastali. V SDKÚ-DS Dzurindu vystriedala akurát Radičová. Objavila sa aj nová strana na jednu sezónu - SaS. Tá má naškrabať volebné percentná opozícii ako alternatívnemu zdroju moci k súčasnej koalícii. Za SaS kandiduje aj moderátor Daniel Krajcer, ktorý vstúpil do politiky, aby pomohol dostať Slovensko z úpadku. Kvôli tomu je pripravený prijať aj ministerské kreslo. Keďže opustil lukratívne miesto v TV JOJ, vynára sa otázka, či ide o lásku k vlasti alebo peniaze, ktoré sú za „sulíkovcami". Volič si môže tipnúť.

NA ČEREŠNE ZABUDLI: SDKÚ-DS vyrazila do volebnej kampane s heslom komunistov. (Nedávno sa Mikloš chválil, že mal jednotku z vedeckého komunizmu, takže vie, ako na to.) Iveta Radičová použila na svojom billboarde heslo S ľuďmi pre ľudí. S lidmi pro lidi, je slogan KSČM. Argumentuje tým, že použila názov svojej knihy Pre ľudí a o ľuďoch. Keďže sa s týmto sloganom stotožňuje, má vraj právo ho používať. (Logika hodná zbierky vtipov o blondínach.) Odhliadnuc od toho, že názov Radičovej knihy je iný, obsah sloganu je ošúchaný a pri modrých vyznieva ako fráza. Ešteže si Radičová od komunistov nepožičala aj značku - čerešne. Možno by tvrdila, že ich má rada, a preto ich môže používať.

PREDVOLEBNÉ ERDŽANIE: SNS považuje jej škandalizovanie v súvislosti s predajom emisií za neoprávnené a tvrdí, že tender bol v súlade so zákonom. Ivan Mikloš si o predaji emisií firme Interblue Group myslí, že bývalý manažér firmy Rastislav Bilas bol nastrčeným bielym koňom, ktorý erdžal dlho, erdžal dobre, erdžal plynule, ale jeho neoklamal. Podpredseda SNS Rudolf Pučík na margo Miklošovho erdžania pripomenul, že džokej Mikloš mal počas predaja SPP a SE plnú stajňu bielych koní, ktoré by v inom postroji aj zaerdžali.

DRZÝ HARABIN? Najvyšší súd SR žiada od týždenníka Trend 200-tisíc eur ako nemajetkovú ujmu za článok o prideľovaní spisov mimo elektronickej podateľne. Túto požiadavku považuje Medzinárodný tlačový inštitút za hanebnú. Najvyšší súd vedený Štefanom Harabinom, ktorý je jedným z popredných „obľúbencov" opozície, sa domnieva, že článok je neseriózny a znižuje dôstojnosť tejto inštitúcie. Podľa inštitútu ide o útok proti slobodnému médiu a o opätovný prepad Slovenska v rebríčku slobody slova. Ako to, že si nejaký Harabin dovoľuje brániť svoje dobré meno? Slobodné médium môže predsa písať, čo chce a ako chce. Najmä, ak ide o kritiku neprijateľných...

Foto: SITA, Pavel Kapusta