Periskop
Zomrel Samaranch
Bývalý prezident Medzinárodného olympijského výboru Juan Antonio Samaranch zomrel na následky srdcového zlyhania v španielskej Barcelone. Narodil sa v Barcelone 17. júla 1920 a venoval sa hokeju na kolieskových korčuliach. V tomto športe sa dokonca stal aj majstrom sveta. Španielsku výpravu viedol na ZOH 1956 a OH 1960 a 1964. Pôsobil aj ako veľvyslanec Španielska v bývalom Sovietskom zväze a Mongolsku. Od roku 1980 do 2001 stál na čele MOV. Počas svojho funkčného obdobia sa Samaranch snažil skončiť éru amaterizmu na olympijských hrách a umožniť štartovať na vrcholnom podujatí všetkým špičkovým športovcom. Samaranch sa podieľal na zlepšení finančnej situácie olympijského hnutia, pod jeho vedením začali do pokladnice MOV výrazne plynúť príjmy od televíznych spoločností a sponzorov. Samaranch bol jednou z hlavných tvárí kandidatúr Madridu o usporiadanie olympijských hier v rokoch 2012 a 2016. Ani v jednej z nich španielska metropola neuspela. Pri prezentácii madridskej kandidatúry na OH 2016 vlani v Kodani Samaranch ešte pred žiadosťou smerom k členom MOV, aby podporili Madrid, vyhlásil: „Viem, že sa blíži koniec môjho života, mám už 89 rokov." Dal tak najavo, že by sa rád rozlúčil olympiádou vo svojej rodnej krajine.
Nový Slovenský dom v Mlynkoch
V severomaďarskej obci Mlynky slávnostne položili základný kameň Slovenského spoločenského domu. Výstavba inštitúcie Celoštátnej slovenskej samosprávy, ktorá má slúžiť aj Slovákom žijúcim v pilíšskom regióne, bude realizovaná z finančnej podpory maďarskej a slovenskej vlády. Pred slávnostným položením základného kameňa podpísali štátny tajomník Úradu predsedu vlády Maďarskej republiky Ferenc Gémesi a predsedníčka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Vilma Prívarová dohodu o spoločnej finančnej dotácii výstavby. Dohody umožnia na základe právoplatného stavebného povolenia pokračovať v realizácii projektu. Na podujatí sa zúčastnil veľvyslanec SR v Budapešti Peter Weiss. Maďarská strana ratifikovala zmluvu o podpore vo výške 304 588 eur s predsedom Celoštátnej slovenskej samosprávy Jánom Fuzikom 4. júna 2008. Úrad vlády SR pre krajanov poskytne podpísaním terajšej zmluvy takmer 340 000 eur. Obecná samospráva na jar 2008 rozhodla, že z pôvodného Slovenského domu sa miestna slovenská samospráva a ďalšie organizácie Slovákov musia vysťahovať, pretože obec potrebuje priestory domu. Odovzdanie nového domu Slovákov plánovali pôvodne na jún 2009.
Dar od Mikolaja
Verejnosti začal slúžiť nový informačný portál rezortu školstva - www.iedu.sk. Sprístupnili ho v rámci druhej etapy dátového centra, ktoré stálo 4,3 milióna eur. Určený je pre učiteľov, žiakov, rodičov aj zriaďovateľov škôl. „Postupne tam budú prístupy na všetky vzdelávacie programy, bude to komplexná služba so štatistickými údajmi, zoznamami všetkých základných a stredných škôl aj informáciami o nich," povedal šéf rezortu školstva Ján Mikolaj. Portál má na starosti Centrum vedecko-technických informácií SR a mal by obsahovať výsledky testovaní vedomostí žiakov, priradených ku konkrétnej škole, či informácie o prijímačkách na školy. Vybraní užívatelia dostanú aj prístup na webmail, na projektový portál alebo do centra podpory a vzdelávania. Nový informačný servis by mal vytvoriť priestor na komunikáciu pedagógov, elektronickú komunikáciu, ponúkne možnosť prezerať knižnice, súťaže a oznamy. Plány do budúcnosti hovoria o prepojení informačného webu na centrálny register školstva, o elektronickej prihláške na vysoké školy, ale aj prepojení na informačné systémy vysokých škôl. Po čase by mohli pedagógovia na portáli publikovať vlastné príspevky a materiály pre školy a školské zariadenia na svoju prezentáciu.
Slováci nie sú pijani
Že sú Slováci pijani? Ani zďaleka! Podľa prieskumu Eurobarometer patrí Slovensko v pití alkoholu až na 21. miesto z 27 členských štátov EÚ. Ak by Slováci postavili „národné mužstvo pijanov", hravo by si s ním poradili Portugalci, Taliani, Španieli či Česi. Menej časté pitie alkoholu si pritom Slováci nenahrádzajú tým, že vypijú väčšie množstvo destilátov. Vyše polovica z nich si dopraje väčšinou len jeden až dva „poháre", čo takmer presne zodpovedá celoeurópskemu priemeru. Viac ako päť alkoholických nápojov pri jednej príležitosti počas posledných 30 dní malo len približne 17 percent Slovákov. EÚ práve hranicu piatich alkoholických nápojov pri jednej príležitosti považuje za opíjanie sa. V tomto ohľade sa najčastejšie opíjajú Íri (44 percent), Rumuni (39 percent) a Nemci (36 percent), priemer európskej dvadsaťsedmičky je 29 percent. V tomto prípade neplatí ani prirovnanie „opitý ako Dán", pretože v Dánsku mala viac ako päť alkoholických nápojov pri jednej príležitosti len približne pätina obyvateľov, čo je ešte menej ako na Slovensku. Najmenej opitých obyvateľov počas uplynulého mesiaca malo Lotyšsko (11 percent), Švédsko (13 percent) a Luxembursko (14 percent).
Čože je to šesťdesiatka!
V Klube spisovateľov vo veselej spoločnosti svojich priateľov z Extra plus slávil nedávno svoje šesťdesiate narodeniny fotoreportér Ladislav Lesay, ktorého snímky a fotoreportáže sprevádzajú náš časopis takmer od jeho vzniku. Laco je neúnavným fotoreportérom nestráženého okamihu. Jeho zábery hovoria, že sme vo svojej prirodzenosti všetci rovnakí - rovnako celebrity ako obyčajní ľudia z ulice. Na jeho výstavách sme sa mohli stretnúť s portrétmi osobností svetovej politiky - s Bushom i Putinom, s Obamom i Medvedevom, ale medzi jeho najvydarenejšie portréty patrí podobizeň legendárneho básnika Milana Rúfusa. Laco ako reportér nerád stojí na jednom mieste, ale hľadá výnimočné chvíle všade tam, kde sa niečo deje. Občas však musí z miesta deja utekať. Raz, keď chcel na ulici fotografovať skupinku svetoobčianskych „bojovníkov proti násiliu", nadávali mu do „sprostých matičiarov a fašistov". Po vyhrážkach fyzickým násilím musel z miesta ujsť. Laco, nech hľadáčik tvojho fotoaparátu ešte dlho kúzli obrázky pre všetkých čitateľov Extra plus.
Jubilejná pieseň ako dar
Najkrajší dar je pieseň. Pod týmto názvom sa 28. mája 2010 v Čadci uskutoční jubilejný 15. ročník galaprogramu, ktorý pri príležitosti Medzinárodného dňa detí organizuje bratislavská umelecká agentúra AMADE-POP. Nad týmto ročníkom prevzala záštitu podpredsedníčka Národnej rady Slovenskej republiky a prvá podpredsedníčka Slovenskej národnej strany Anna Belousovová a primátor Čadce Jozef Vražel. Ide o veľkú galaprehliadku detských i dospelých hviezd a hviezdičiek zo sveta populárnej hudby, kde popri známych umelcoch vystupujú talentovaní detskí speváci a tanečníci. Je určený deťom všetkých vekových kategórií, a ako zdôrazňujú organizátori, aj všetkým ľuďom dobrej vôle, ktorí sa o deti po celý rok starajú. Nie je bez zaujímavosti, že práve v programe Pieseň ako dar dostali pred rokmi prvú šancu verejne účinkovať mnohí vtedy ešte neznámi speváci a skupiny, napríklad Natália Hatalová, Martin Krausz, Desmod, Tweens, Salco, chorvátska formácia Colonia či „košickí Beatles" Backwards. Programom bude už tradične sprevádzať Jozef Nodžák alias Majster N, jeho moderátorskou partnerkou bude po prvý raz Karin Majtánová, Miss SR 1993.
Slota o treste smrti
Opätovné zavedenie trestu smrti na Slovensku je v súčasnosti v podstate nemožné, povedal na medzinárodnej konferencii o treste smrti predseda SNS Ján Slota. Podľa prieskumov má trest smrti podporu u 64 percent obyvateľov SR. „Musíme odtabuizovať túto tému, ak je jej naklonená verejná mienka, treba o nej diskutovať," myslí si Slota. On sám patrí k zástancom znovuzavedenia trestu smrti, predovšetkým u vrahov. „Spoločnosť sa zaoberá právami vrahov. Opomínajú sa práva obetí," dodal Slota s tým, že ak niekto niekomu vezme život, mal by byť vylúčený zo spoločnosti.
Alkotester pre školákov
Riaditelia škôl sa cítia v boji proti pitiu alkoholu v laviciach bezmocní. Požadujú, aby im štát orientačne povolil testovať školákov na alkohol. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) tvrdí, že ide o citlivú tému, hraničiacu s etikou a slobodou i právami dieťaťa. Na druhej strane si myslí, že škola nie je holubník a riaditeľ by mal mať také možnosti, aby sa miera alkoholu mohla merať aj u žiakov. Rezort povolenie alkotesterov zváži z právneho hľadiska, zaujímať sa bude aj o názor psychológov.
Štrbské Pleso pod Štrbou
Ústavný súd SR zamietol sťažnosť mesta Vysoké Tatry proti rozsudku Najvyššieho súdu SR, ktorý potvrdil rozsudok Krajského súdu v Banskej Bystrici o zmene hraníc medzi obcou Štrba a mestom Vysoké Tatry na Štrbskom Plese. Proti tomuto rozhodnutiu nie je možné podať opravný prostriedok. Mesto Vysoké Tatry rozhodnutie nechce rešpektovať a podalo sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva. Spor o Štrbské Pleso, sa začal v roku 1995. Nasledoval niekoľkoročný proces odvolávaní, až sa celá kauza dostala pred Najvyšší súd SR a Ústavný súd SR. Vlani Ústavný súd potvrdil rozhodnutie, že Štrbské Pleso sa dostalo späť pod správu obce Štrba.
Lovenie kliešťov
V Sade Janka Kráľa v bratislavskej Petržalke lovili kliešte. Mestská časť v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied odštartovala informačný projekt Kliešte v meste. Cieľom nie je vystrašiť občanov, ale dať im potrebné informácie o tejto problematike a uviesť na pravú mieru niektoré „chiméry". V sade je umiestnených päť informačných tabúľ, pri každom vstupe do verejného parku jedna. Návštevníci sa tam dozvedia základné informácie o kliešťoch, kde a ako žijú, o prevencii, teda ako sa dá proti nim brániť.
Novinky v Červenom Kláštore
Najneskôr do troch rokov by mal Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore prejsť komplexnou generálnou opravou. Nezisková organizácia Cyprián, ktorá kláštor spravuje, pripravuje veľký projekt zásadnej rekonštrukcie objektu po viac ako 60 rokoch. Chcú sa uchádzať o maximálny objem finančných prostriedkov z Regionálneho operačného programu vo výške takmer 2,5 milióna eur. Rekonštrukčné práce v Kláštore kartuziánov by sa mali robiť v rokoch 2011 a 2012. Počas tohtoročnej sezóny sa v kláštore uskutoční postpremiéra celovečerného hraného filmu Lietajúci Cyprián.
Nový ZOO pavilón
Bratislavská Zoologická záhrada otvorila jedinečný a na Slovensku prvý pavilón primátov. Otvorenie nového pavilónu za vyše 3,1 mil. eura je súčasťou tradičného podujatia Bratislava pre všetkých. V pavilóne nájde svoj nový domov orangutan sumatranský a šimpanz učenlivý. Po ich aklimatizácii by časom mala pribudnúť aj rodinka gibonov zlatolícich, neskôr aj nočný druh poloopice komba Garnettova. Dvojpodlažný pavilón má priestranné vonkajšie a vnútorné výbehy, pričom interiéry sú imitáciou vonkajšieho prostredia.
Foto: SITA, TASR/MTI, TASR/Henrich Mišovič, Pavel Kapusta, archív