Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Máj 2010

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Bude prezidentom Kaczynski č. 2?

Peter Jánošík

Začiatkom apríla si Poľsko pripomenulo 70. výročie masakry 22 500 svojich dôstojníkov a inteligencie, ktorých v Katynskom lese zastrelili soviet­ske bezpečnostné jednotky. Ich pamiatku si 7. apríla uctil poľský premiér Donald Tusk s ruským kolegom Vladimirom Putinom. Tri dni po ňom mal na miesto tragédie prísť prezident Lech Kaczynski s manželkou Mariou a takmer stovkou vysokých štátnych predstaviteľov. Pre­kliatie Katynského lesa však zasiahlo aj po sedemdesiatich rokoch - spomienková návšteva sa skončila tragédiou pre celé Poľsko.

Prezidentským lietadlom TU 154M letelo spolu 96 ľudí, z toho 88 členov delegácie. Na palube bol okrem iných šéf generálneho štábu armády Franciszek Gagor, prezident národnej banky Slawomir Skrzypek, šéf prezidentskej kancelárie Wladyslaw Stasiak, bývalý minister obrany, prezidentský kandidát Jerzy Smajdzinski či zástupca ministra zahraničných vecí Andrzej Kremer. Aj keď to údajne plánoval, nakoniec s nimi neletel Lechov brat Jaroslaw, bývalý premiér, predseda momentálne druhej najsilnejšej poľskej politickej strany Právo a spravodlivosť.

Posádka lietadla sa rozhodla pristáť v Smolensku napriek tomu, že jej to letisko neodporúčalo pre hustú hmlu. Stroj narazil do vrcholcov stromov a zrútil sa. Haváriu nik neprežil. Podľa prvej analýzy obsahu tzv. čiernych skriniek bola príčinou nehody chyba pilota. Vyšetrovanie stále prebieha, zatiaľ ostáva nezodpovedaných veľa otázok, týkajúcich sa priamej príčiny nehody. Časť záznamov z čiernych skriniek pritom podlieha štátnemu tajomstvu.

V Poľsku po tragédii zavládlo zdesenie a dočasný prezident Bronislaw Komo­rovski vyhlásil týždeň smútku.

Šéfom špeciálnej komisie vyšetrujúcej tragédiu sa stal Vladimir Putin. Telá obetí postupne previezli na identifikáciu do Moskvy, jej primátor Jurij Lužkov pozostalým prisľúbil pomoc a ubytovanie v ruskej metropole.

Je vôbec možné, aby sa v technicky vyspelom 21. storočí zrútilo lietadlo s najvyššou štátnou delegáciou? Zlyhal ľudský faktor? Chcelo osadenstvo lietadla čím skôr pristáť? Posádka vedela, že pristávanie v Smolensku nesie so sebou riziko.

V ten osudný deň mali na letisku Smolensk Severnyj pôvodne pristáť dve poľské a jedno ruské lietadlo. Prvému poľskému stroju sa pristáť podarilo. Lietadlo IL-76 ruských vzdušných síl pristávanie pre zlé podmienky zrušilo.

Lecha Kaczynského a jeho manželku pochovali v hrobke katedrály na niekdajšom kráľovskom hrade Wawel v Kra­kove, kde odpočívajú poľskí králi, čo vyvolalo aj pomerne ostrú polemiku v poľskej spoločnosti. Napokon však nad emóciami prevážila pieta. Napriek tomu si podľa priekumov viac ako polovica Poliakov myslí, že telesné pozostatky prezidentského páru nemali spočinúť v spoločnosti kráľov. Politickí komentátori preto nevylučujú, že sa miesto posledného odpočinku manželov Kaczynských niekedy v budúcnosti napokon zmení.

Pôvodne sa mali prezidentské voľby v Poľsku konať v októbri. V nich mal byť protikandidátom neveľmi populárneho pravičiara Kaczynského liberál Komo­rowski, predseda poľského Sejmu. V súlade s poľskou ústavou sa predčasné prezidentské voľby po tragickej smrti Lecha Kaczynského musia uskutočniť do konca júna. Deň volieb je stanovený na 20. jún. Svoju kandidatúru už ohlásil aj expremiér Jaroslaw Kaczynski, jednovaječné dvojča zosnulého prezidenta. Podľa politológov sa nedá vylúčiť, že hlasovanie voličov vo veľkej miere ovplyvní súcit a hlavou štátu sa stane človek s takmer identickou tvárou svojho predchodcu.