Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Máj 2010

Aktuálne číslo

Foto: TASR/APFoto: TASR/AP

Foto: TASR/APFoto: TASR/AP

Foto: TASR/Martin BaumannFoto: TASR/Martin Baumann

Nový maďarský spasiteľ

Extrémizmus v maďarskej politike je realitou. Jobbik volilo takmer milión Maďarov

Ľudovít Števko

Maďarsko sa dočkalo príchodu svojho spasiteľa. Viktor Orbán dostal od voličov takú podporu, o akej by sa iným európskym politikom mohlo iba snívať.

Nie je to po prvý raz v histórii, keď Maďari vložili vysoké nádeje do jediného muža, ktorý by mal zahatať vývoj do ekonomickej priepasti a urobiť ďalší krok na ceste za veľkomaďarským snom. Takým mužom bol aj pôvodca „bieleho teroru" Miklós Horthy, na ktorého sa Orbán odvoláva, že urobí v Maďarsku poriadok podobne ako takmer blahorečený kráľovský regent s titulom admirála. Vitéz Horthy prišiel do Budapešti a neskôr aj do Košíc, keď od Hitlera dostal štvrtinu Slovenska, na bielom koni - absolútny víťaz maďarských volieb Viktor Orbán si však na biele kone lemované slavobránou nepotrpí. Idey sú síce staré, ale doba je nová.

Na nacionalistickú strunu
Už pred voľbami Viktor Orbán prehovoril, že jeho cesta po vytvorení vlády nebude viesť na Slovensko, ale na Felvidék za svojimi súkmeňovcami. Oproti tomu Robert Fico je ochotný stretnúť sa s novým maďarským premiérom pri rozhovoroch na akúkoľvek tému kedykoľvek a kdekoľvek. Medzi slovami predstaviteľov dvoch susedných krajín je priepastný rozdiel. Je jasné, že zdvorilý premiér Fico sa na stretnutie s Orbánom nemusí ponáhľať, je jasné, že na riešenie akýchkoľvek bilaterálnych problémov je po­trebná ochota obidvoch strán. Na strane Maďarov však nijaká ochota nebude.

Len čo Orbán zráta finančné manko predchádzajúcej vlády a naženie strach socialistom, ktorí klamali národ ráno, večer i v noci, preladí ako dobrý Maďar na svoju nacionalistickú strunu. Pravda, až po voľbách na Slovensku. Kým žije nádej, že SMK alebo Most-Híd budú v Radičovej, prípadne Figeľovej vláde, zachová bobríka mlčania. Ak sa však splnia predpovede, že po voľbách na Slovensku bude karty rozdávať Fico a vládu zostaví bez Maďarov, začne sa nové kolo sofistikovanejších útokov proti Slovenskej republike. Netreba si robiť ilúzie, že morálna a ekonomická kríza v štáte zamestná Orbána natoľko, že nebude mať čas otvárať zahraničnopolitické témy najmä vo vzťahu k Slovensku. Veď do týchto vzťahov nemusí a nebude vstupovať sám. Jeho pravá ruka Zsolt Németh je skúsený eskamotér, v úlohe Orbánovho hovorcu kalil vodu doteraz, bude ju kaliť aj v novej absolutistickej vláde.

Tryzna za Trianon
Prvou kontroverznou témou, ktorú plánuje Orbán otvoriť práve na 90. výročie podpísania Trianonskej zmluvy 4. júna, bude dvojaké občianstvo pre Maďarov žijúcich v zahraničí. Táto príťažlivá téma bude motivovať aj činnosť maďarských etnických strán na Slovensku. Csáky aj Bugár, satelitní prisluhovači Viktora Orbána, sa chopia svojej vítanej predvolebnej príležitosti a budú sa predháňať vo výrečnosti. Okrúhle výročie Trianonu nebude dňom smútku len v Maďarsku, ale aj v mestách a obciach južného Slovenska. Trianonské tryzny sa iste budú konať v Dunajskej Strede a Komárne a budú veľkolepé aspoň tak, ako pred piatimi rokmi v dedinke Kráľovičove Kračany. Na podujatí sa vtedy zúčastnila aj zástupkyňa Dzu­rindovej vlády, vtedajšia štátna tajomníčka Ágnes Bíró. Hlavným rečníkom nebol nik iný ako Miklós Duray, ktorý vo svojom podivnom historickom výklade obvinil okrem európskych mocností aj Američanov, že rozhodli o porážke veľkého Ma­ďarska a dopustili odtrhnutie jeho území. „S platnosťou medzinárodného práva nad nami vtedy vyniesli rozsudok smrti," povedal podpredseda SMK. Pastor reformovanej cirkvi slúžil v Kračanoch smútočnú omšu a vo svojej kázni prirovnal trianonský diktát k ukrižovaniu Ježiša Krista. Hovoril aj o zradcoch národa, ktorí dopustili ďalší Trianon tým, že hlasovali v maďarskom parlamente pro­ti dvojakému občianstvu pre Maďarov odtrhnutých od materskej krajiny.

Pod veľkomaďarskú strechu
Orbán pred voľbami dvojaké občianstvo zahraničným Maďa­rom prisľúbil a nikto nepochybuje, že sa mu tentoraz podarí sľub splniť aj bez pomoci Jobbiku, ktorý volilo takmer milión Maďarov. Orbán bude rozhodovať o všetkom, nezodpovedanou otázkou zostáva iba to, či budú mať zahraniční Maďari aj volebné právo. S volebným právom či bez neho - dvojaké občianstvo sa nedá v maďarskej politike chápať inak ako spúšťací signál na územnú autonómiu, ako prvý krok k strategickému cieľu dostať všetkých Maďarov Kar­patskej kotliny pod jednu veľkomaďarskú strechu. Vie to Csáky, vie to Bugár, len na Slovensku o tom nikto okrem Slovenskej národnej strany nahlas nehovorí. Jej predstavitelia otvorene hovoria v súvislosti s výsledkami maďarských volieb o zlej správe pre Slovensko. Pripo­mínajú Orbánove slová z minulosti, že po prevzatí moci sa chce najprv stretnúť s Maďarmi z Felvidéku a až potom rokovať s oficiálnymi slovenskými predstaviteľmi, že sa cíti byť premiérom pätnástich miliónov Maďarov, že sa nikdy nevzdá nároku na to, aby všetci Maďari žili v jednom štáte, alebo jeho výrok, že Maďarsko na severe nesusedí so Slovenskom, ale s Poľskom.

V konfrontácii Fica s meganacionalistom Orbánom nás však nečakajú nijaké výbuchy neriadených striel. Orbán je dostatočne prefíkaný, aby dosahoval ciele salámovou metódou a zdôrazňovaním svojich demokratických európskych postojov. V maďarskom Národnom zhromaždení prikrčení socialisti ani nepípnu, čardáš bude hrať kapela Fideszu, pričom iba Jobbik bude udierať na bubon a volať národ do zbrane. Od Jobbiku a jeho popularity však bude závisieť do akej miery sa ex­trémizmus stane maďarskou štátnou doktrínou, a to aj napriek tomu, že si Orbán od Jobbiku udržiava formálny odstup vzhľadom na Európsku úniu, ktorú znepokojuje veľký úspech extrémnej pravice v Maďarsku. Hoci si Orbán verí, že urobí v krajine poriadok po vzore admirála Horthyho, nebude pre neho jednoduché splniť tieto predsavzatia pre finančný a sociálny kolaps štátu. Prázdny žalúdok má obyčajne sklony k extrémizmu. A to bude šanca pre pochodovanie v čiernych uniformách, ktoré ani poriadkumilovný Orbán nemusí zastaviť.

Export extrémizmu
Niet pochýb o tom, že Jobbik bude naďalej expandovať nielen v Maďarsku, ale aj na Slovensku, kde má v istých maďarských ­kruhoch obdivovateľov. Strana maďarskej koalície program tejto extrémistickej strany nikdy neodmietla, od Jobbiku sa dištancovala až potom, keď bolo zrejmé, že Fidesz bude vládnuť aj bez neho. Csákyho i Bugárov elektorát možno priradiť k tým sedemdesiatim percentám Maďarov, ktorí považujú Slovensko za odtrhnuté maďarské územie a Slovákov za Maďarov hovoriacich iným jazykom. Podľa existujúcich neoficiálnych od­hadov iba 30 percent maďarského obyvateľstva, zväčša inteligencie, uznáva, že Slo­váci sú národ s právom na samostatnú existenciu. V tomto kontexte treba chápať aj Orbá­nove slová, keď vyslovil iba to, čo si myslí väčšina Maďarov, že Ma­ďarsko hraničí na severe s Poľskom.

O historických krivdách páchaných na Maďaroch sa učia v anyaországhu už desaťročné deti. A medzi tými, čo im tú ťažkú krivdu spôsobili, sú aj Tóti, čiže Slováci. Maďari majú vlastný, ukrivdený a pokrivený pohľad na históriu, kto­rý sa nezmení nikdy. Preto ani maďarská politika vo vzťahu k Slovensku nebude iná ako zádrapčivá, agresívna, uhnietená zo starodávneho pocitu panskej nadradenosti. V tom sú zajedno všetky vlády - ľavé či pravé.

Koho bude počúvať Orbán?
Podmieňovať zlepšenie vzťahov s Maďarskou republikou slovenskou ústretovosťou a diplomatickou zdržanlivosťou k maďarským excesom môže len insitný slovenský politik alebo nenapraviteľný hungarofil. Bývalý veľvyslanec v Maďar­sku Štefan Markuš už viackrát odporúčal, aby sme viac počúvali Maďarov, aj skúseného politika Orbána, ak chceme s nimi vychádzať, pričom vôbec neuvažoval o zásade rovnosti, že aj Maďari, teda aj Orbán, by mali viac počúvať Slovákov. Len ťažko si možno v Európe v 21. storočí predstaviť taký vzťah dvoch štátov, kde jeden hovorí a druhý iba počúva.

Pravdou je, že Maďari málo kedy počúvali iných. Ak sa v Európskej únii naoko prispôsobujú novým pomerom, je to len z pocitu momentálnej ekonomickej mizérie a obrovskej zadlženosti, ale keď Európa nesplní ich očakávania, napríklad nepotrestá Slovensko podmienečným vylúčením z EÚ za jazykový zákon, potom možno počuť aj také vyhlásenia ako vyhrážka Morvaiovej v Európskom parlamente: „Maďarsko je pripravené za istých okolností Európsku úniu opustiť."

Čo môže očakávať Slovensko od „dobrého Maďara" a ostrého nacionalistu Orbána? Čo iné ako radikalizáciu a zhoršenie vzťahov. Napriek tomu netreba mať strach z „Viktátora", ktorý sa nerád púšťa do priamych súbojov a v médiách je ochotný diskutovať len so svojimi sympatizantmi. V záujme zlepšenia susedských vzťahov treba sa oplácať rovnakou mincou. Scenár s vojenským konfliktom v kratšom časovom horizonte nehrozí, hoci nemeniteľnosť hraníc v Európe nemôže zaručiť nikto na svete. Amerika najmenej. Ovzdušie v strednej Európe, kým sa neposunú hranice Maďarska na sever, bude zatiaľ otravovať budapeštiansky folklór so všetkými typicky maďarskými odnožami od revizionizmu cez extrémizmus k neofašizmu.

Fotografie:
Meganacionalista Viktor Orbán získal vo voľbách takú moc, o akej sa môže iným len snívať.

Členovia šovinistického polovojenského zoskupenia Maďarské gardy čakajú 11. apríla 2010 na výsledky 1. kola parlamentných volieb v Maďarsku vo volebnom sídle strany Jobbik v Budapešti. Krajne pravicové Hnutie za lepšie Maďarsko-Jobbik získalo takmer 17 percent.

Zámer zaviesť dvojaké občianstvo pre príslušníkov maďarskej menšiny sa nedá v maďarskej politike chápať inak ako spúšťací signál k strategickému cieľu dostať všetkých Maďarov Karpatskej kotliny pod jednu veľkomaďarskú strechu. Žiaľ, na Slovensku o tom nikto okrem predstaviteľov Slovenskej národnej strany nahlas nehovorí.