Piatok 11. október 2024

extra plus

Máj 2010

Aktuálne číslo

Foto: TASR/Pavel NeubauerFoto: TASR/Pavel Neubauer

Sulíkova hra na komančov

Ďalšia strana na jednu sezónu

Viera Urbanová

Richard Sulík. Nová tvár na politickej scéne. Chce renovovať spoločnosť a zmeniť pravidlá fungovania štátu. A to všetko bez eštebákov, „komančov" a skorumpovaných politikov. Vraj na to má a vie, ako na to.

Bývalý riaditeľ OLO v Bratislave (mestský podnik pre odvoz a likvidáciu odpadu) má bohaté skúsenosti aj z podnikania, bol poradcom Mikloša i Počiatka, založil novú stranu Sloboda a solidarita (SaS) a dúfa v politický úspech.

Chcú vzkriesiť opozíciu
Bolo len otázkou času, kedy sa objaví nová strana, ktorá zopakuje scenár z predchádzajúcich volebných ér. Časť politického spektra, ktorú od začiatku spájala patologická nenávisť k HZDS, nikdy nedokázala vyhrať voľby, a preto potrebovala na výstup k moci pomocnú barličku - novú stranu. Raz pomohla Schuste­rova SOP, inokedy Ruskova ANO. Naškriabané percentá pomocou výstuže strán na jednu sezónu umožnili Dzurindovi pozliepať vládu širokej názorovej koalície, v ktorej slávila úspech maďarizačná politika Strany maďarskej koalície. Dnes sa chce SDKÚ, KDH a maďarskí menšinoví politici opäť vrátiť k moci. Prekážkou je najmä silný Smer-SD. A tak slabú opozíciu má vzkriesiť nový subjekt: SaS. Slovník a orientácia predsedu strany Richarda Sulíka hovoria jasnou rečou. Sulíkovci síce tvrdia, že nie sú stranou na jedno použitie, ich vodca však jedným dychom dodáva, že ak by aj boli a podarilo sa im zbaviť „túto krajinu" Fica, bol by to dobrý skutok. SaS rovnako ako SDKÚ-DS kategoricky odmieta povolebnú spoluprácu s ficovcami. Dzu­rindovci a sulíkovci vykresľujú Smer-SD ako úhlavného indiánskeho nepriateľa, zrovnávajúceho Slovensko so zemou. V tejto karikatúre nechýba samozrejme ani kreslič, predseda SMK Csáky. Pre Sulíka je dokonca prijateľnejší Mečiar (aj keď éru jeho vládnutia tvrdo kritizuje) ako Fico. Jeho názor, že radšej nedôležitý Mečiar ako silný Fico, mohol predsedu Smeru akurát potešiť. (Na rozdiel od predsedu ĽS-HZDS.)

Menej štátu, viac marihuany
Sulíkovci sa prezentujú ako krištáľovo čistá strana, partaj bez komunistov (v sulíkovčine ko­mančov), eštebákov a ľudí, ktorí menia strany ako ponožky. O tom, že tieto bombastické heslá nie sú až také horúce, svedčí aj kandidačná listina SaS: ocitli sa na nej aj ľudia nie až takí dočista vydrhnutí. (Zohnať 150 nepoškvrnených kandidátov na poslancov, navyše aspoň polovicu z nich odborníkov, je takmer nemožné.) Navyše, ak niekto hlása nový, lepší štýl politiky, nemôže vliezť do koalície so stranami, ktoré sú poznačené korupciou. Aj pre nevyjasnené finančné toky SDKÚ-DS sa sulíkovci rozhodli ísť do volieb samostatne a nie s dzurindovcami, bugárovcami a OKS. Po voľbách však bude iná situácia a na voličov, ktorí naletia na pekné reči o čistote politiky SaS, už nikto nebude brať ohľad.

SaS sa zatiaľ zviditeľňuje iba cez svojho predsedu - Richard Sulík ako komunikačné médium preferuje predovšetkým internet. Nový štýl komunikácie s potenciálnymi voličmi má osloviť hlavne mladšiu generáciu, čiže elektorát, ktorý je voľný. Saskári bojujú aj o voličov sklamaných zo strán a politikov. SaS sa profiluje ako liberálna strana, chce menej štátu a viac slobody pre ekonomiku i občana. Alfou a omegou je reforma odvodového systému. Práve táto kapitola volebného programu je podľa niektorých analytikov jediné, čo má Sulík v pláne zrealizovať. (V SDKÚ-DS má na tomto poli podporu.) Zvyšok je len výplň, ktorá nebude pri prípadnom vstupe do vládnej koalície dôležitá. Aj v tomto kontexte treba chápať Sulíkove tirády o dekriminalizácii marihuany (očividný ťahák na prvovoličov a mladé ročníky), totálne zrušenie dotácií pre poľnohospodárov (iba ak to zavedie EÚ) či uzákonenie homosexuálnych manželstiev (čo nedovolí KDH).

Bez SaS si ani nekýchnu
SaS má zatiaľ asi 240 členov, ak odrátame kandidátov na poslancov, ostane nám počet, ktorý nemá váhu. Ide viac-menej o virtuálnu stranu, ktorá zbiera voličov vzduchom cez novodobé komunikačné kanály. Názory hlavného protagonistu, ktoré dodatočne dovysvetľúva či dotvára za pochodu, majú k zrelej politike ďaleko. (Ak napríklad niekto neustále opakuje, že spoločnosť je v mravnom úpadku a na druhej strane chce legalizovať mäkké drogy, minimálne si protirečí.) Ale niektorým voličom to stačí. Ak to bude stačiť na účasť v parlamente, sulíkovci splnia úlohu. Súčasná opozícia si bez nich ani nekýchne. A určite sa pokúsi o návrat. Ako vidno, niekedy sú aj skúsenosti zo šéfovania v podniku, kde sa likviduje odpad, celkom nanič.