Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Máj 2010

Aktuálne číslo

Glosár Mariána Tkáča

O tom, že svet je pomýlený, moja mama vôbec nepochybuje. Občas ju napriek tomu ohúri, čo počuje, vidí, či číta. Najhoršie je, že z niektorých informácií vyvodzuje nie najpresnejšie závery. Tvrdí napríklad, že na čísi pokyn médiá sveta vyhlásili vojnu pápežovi. Dokola melú o tom, že kňazi sú pedofili a katolícka cirkev je ­kriminálna organizácia. Lebo ich k tomu navádza celibátom. Jeden Brit plánuje dokonca uväzniť a odsúdiť pápeža.

S maminým názorom, že to všetko niekto riadi, nemôžem súhlasiť. Veď kto už len môže za to, že sa americká helikoptéra pomýli a postrieľa v Iraku nevinných civilistov? Alebo za to, že sa na Islande ozve sopka a zapráši celú Európu? Kto môže za to, že poľský prezident letí do Ruska a zahynie s ním celé lietadlo? A že na jeho pohreb nepríde ani jeden predstaviteľ zo Západu?

Konšpiratívne teórie vznikajú vlastne preto, že svet obletuje nebývalé množstvo informácií. A ľud, teda jednoduchí ľudia, sa dozvedia aj to, čo sa nemajú. To, čo im nijako nepomôže. Práve preto som sa stotožnil s jedným podlampovým novinárom, ktorý vo svojom obodkovanom plátku otvorene kritizoval zverejnenie videozáznamu, na ktorom streľba z americkej helikoptéry zabíja nevinných ľudí. Čomu to pomôže? Pomôže to boju proti terorizmu?

Veď vidieť smrť v priamom prenose sa nemá. Aby sme nezhrubli. Ale aj preto, že ľudia zomierajúci na spomínanom videu nie sú naši blízki, nič o nich nevieme. Napokon, ktovie, či naozaj boli nevinní? A človek, keď vidí, ako bezmocne umierajú, by ich ešte mohol aj ľutovať. A to sa predsa nesmie, to oni sami sú si predsa na vine! Oni si to tak vybrali! Načo boli práve tam, kde boli?

Mama správne nepochopila ani moje ospravedlnenie neúčasti západných politikov na pohrebe poľského prezidentského páru v Krakove. Opýtal som sa: „Ako mohli prísť, keď nelietali lietadlá?"

A ona na to: „Mali naštartovať svoje vyblýskané mercesedy, veď z Berlína to nie je do Krakova oveľa ďalej ako z Prahy." Nuž, naše názory sa niekedy rozchádzajú. Mama to uzavrela tak, že sa bude za mňa modliť. Aby som neupadol do liberálnych osídel dnešného sveta úplne načisto.