Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Máj 2010

Aktuálne číslo

Na palete

Mesiac za nami

Erika Lehotszká

VEĽKÝ KAMARÁT: Slovensko a Rusko počas návštevy prezidenta Medvedeva podpísali spoločné vyhlásenie. Z minulosti sa týka druhej svetovej vojny, čo kritikom nestačí. Asi prehliadli, že prezidenti „súhlasia s tým, že základným princípom modernej interpretácie dejinných udalostí by mala byť snaha historikov o čo najobjektívnejší výklad historických faktov". V budúcnosti sa chceme s Rusmi podieľať na budovaní mierovej a prosperujúcej Európy na princípoch priateľstva, vzájomnej dôvery, otvorenosti, všestrannej spolupráce a partnerstva. Je to dobrá správa mať veľkého kamaráta, ak neveľký sused nechce dať pokoj a cerí zuby.

TREBA DÚFAŤ: Zlou, ba možno ešte horšou správou pre Slovensko sú výsledky maďarských volieb. Radikalizácie u nášho južného suseda sa neobáva len Anna Belousovová a s ňou SNS, ale každý rozmýš­ľajúci Slovák. Treba dúfať, že si aj Európa skôr, ako by mohlo byť neskoro, uvedomí, že riešenie zlej sociálnej situácie v Maďarsku je v hospodárstve a nie v rozdúchavaní vášní proti susedným štátom. A dá Orbánovi najavo, že by nemal chcieť byť premiérom pomaly celej strednej Európy, ale len rozumným predsedom vlády svojich ubiedených krajanov. Napokon, Fidesz si na čelo štátu zvolili len občania Maďarska a nie „maďarstvo Karpatskej kotliny".

KTO ODPOVIE? A akou správou je povolenie ťažby dre­va v pralesoch Ná­rodnej prírodnej rezervácie Zadná Poľana? Je to náš najväčší prales, za­členený do celoeurópskej chrá­nenej siete Natu­ra 2000. Aj vďaka nemu patríme k málo krajinám, kde sa ešte zachovali lesy uchránené pred negatívnymi vplyvmi človeka. Keďže však rezort životného prostredia nestanovil pre „záchrannú ťažbu" nijaký limit, ktovie či za čas platnosti povolenia, do konca roka 2018 nevyhubíme popri podkôrnom hmyze aj 855-hektárový prales? Ani pralesy s najprísnejšou ochranou nemajú zaručené, že zostanú bez ľudských zásahov. Majú to na svedomí časy „finančnej demokracie"?

POD ŤARCHOU DÔKAZOV: V rámci opätovného prerokovania kauzy nebankových subjektov pezinským Špecializovaným trestným súdom hrá rolu aj zlé počasie. To napokon nezabránilo, aby jeden zo svedkov nedorazil z Česka a nepotvrdil, že naozaj odviezol z pobočiek nebankoviek kufríky s viac ako 40 miliónmi korún na sekretariát firmy veľkopodnikateľa Jozefa M. Jeho advokát sa odvoláva na „vyústenie politických pomerov", lebo Jozef M. sa „nezúčastnil na prevode akcií nebankoviek", to iba jeho sekretariát. Nebol to teda stranícky sekretariát, a tak keď sa počasie umúdri, čo zabráni primeranému oceneniu zosnovania zločineckej skupiny?

MODRÍ A DIAĽNICE: Obava, že ak vznikne modrá vláda, výstavba diaľnic sa zastaví, je oprávnená. Modrí v roku 1998 výstavbu diaľnic zastavili, čím spôsobili veľké škody ekonomike štátu, a predovšetkým regionálne rozdiely. Napriek tomu, že s nápadom verejno-súkromných (PPP) projektov prišli oni, dnes sa falošne boja zadlženia Slovenska. Fico teda nariadil analýzu, lebo čert nikdy nespí. Keby sa PPP projekty zastavili, výstavba diaľnic by mohla trvať ďalších najmenej 20 rokov a bola by ešte drahšia. Nepostavené diaľnice sú najdrahšie. A čo zneistení zahraniční investori? Dal by Boh - a voliči - že modrá vláda nás neohrozí.

PREDVOLEBNÁ LOTÉRIA: Čo prieskum, to iný výsledok. Podľa jedného sa prodrogoví liberáli, maďarskí nacionalisti i hydinoví mostári do parlamentu nedostanú, podľa iných hej. A rovnako tak Smeru bude stačiť jeden partner, alebo mu nepomôžu ani dvaja. Vyzerá to ako lotéria. Predseda vlády varoval pred možnou budúcou vládou zostavenou z piatich pravicových strán. Má pravdu, v tom prípade by Slovensku hrozila politická nestabilita, spojili by sa strany, ktoré majú diametrálne odlišné postoje k štátu, k rodine, k Slovensku. Hádam sa Slováci už nedajú vodiť za nos a uprednostnia vo voľbách prosociálnu a pronárodnú vládu.

CHCÚ OSPRAVEDLNENIE: Predseda SNS reagoval na žiadosť KDH, aby sa ospravedlnil Mikloškovi za výroky, ktoré mu adresoval v parlamente počas rozpravy o šovinistických výrokoch maďarského europoslanca tak, aby Mikloško vrátil maďarské vyznamenanie Jánoša Esterházyho. Politika, ktorý požadoval revíziu trianonských hraníc a vítal Horthyho, keď vchádzal do Košíc. Áno, Slota býva emotívny, no nemá vari právo povedať, že nikdy nebude súhlasiť, aby sa napríklad v slovenskom parlamente diskutovalo po maďarsky? Nemalo by sa KDH, ak chce byť ozaj slovenské, ospravedlniť za kolaboráciu so Stranou maďarskej koalície vo vláde.

Foto: SITA, archív