Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Máj 2010

Aktuálne číslo

Bez americkej dominancie

Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád obvinil Spojené štáty zo snahy vytvoriť napätie medzi Iránčanmi a Arabmi. Pravdepodobne tak reagoval na vyhlásenie šesťčlennej Rady pre spoluprácu arabských štátov v Perzskom zálive (GCC), ktorá vyzvala Organizáciu Spojených národov, aby zakročila proti „hrubému zasahovaniu do cudzích záležitostí a provokáciám" zo strany islamskej republiky.

„Amerika a jej spojenci sa pokúšajú vytvoriť napätie v iránsko-arabských vzťahoch, snažia sa rozsievať nezhody medzi šiitmi a sunnitmi... ale ich plán zlyhá," varoval Ahmadínedžád počas vojenskej prehliadky pri príležitosti tohtoročného Dňa armády. Amerika nie je úprimným priateľom a história ukazuje, že už obrátila zbrane aj proti svojim vlastným priateľom a tým, čo sa obetovali pre Ameriku. Američania by podľa neho mali vedieť, že nemajú miesto medzi národmi. „Sionistickým" lídrom v Spojených štátoch odkázal, že ich snahy o záchranu sionistického režimu v Izraeli stroskotajú. Ahmadínedžád zároveň predpovedal zrod nového Blízkeho východu bez americkej dominancie a bez prítomnosti sionistického režimu.

Členmi GCC sú Bahrajn, Katar, Kuvajt, Omán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty, teda sunnitské krajiny, zatiaľ čo Irán je známy ako bašta šiitského islamu. Teherán v uplynulých mesiacoch kritizoval zásahy proti šiitskym demonštrantom v Bahrajne, ktorí protestovali proti údajnej diskriminácii zo strany sunnitskej vládnucej elity. V reakcii na vojenskú intervenciu Saudskej Arábie iránski študenti zaútočili na veľvyslanectvo krajiny v Teheráne, na čo Rijád pohrozil stiahnutím svojich diplomatov z islamskej republiky.

SITA/AFP