Foto: TASR / Milan Kapusta
Hrozí nám smäd
Globálne otepľovanie naruší aj kolobeh vody
Zuzana Makovská
Sprevádza nás počas celého života, hoci si to ani neuvedomujeme. Považujeme ju za samozrejmosť.
Napriek tomu, že je bez chuti, farby či zápachu, nemôžeme si ju s ničím zmýliť. Stretávame sa s ňou totiž každodenne - už len jeden jediný deň bez nej by vážne ohrozil naše zdravie. Voda.
Pokrýva 70 percent povrchu a dáva planéte nádhernú modrú farbu, ktorú vídame na fotografiách z vesmíru. Sú jej plné oceány, moria, jazerá, rieky. Väčšina svetovej vody nie je pitná, až 97,4 percenta, je slaná a tvorí oceány. Zvyšných 2,6 percenta predstavuje všetku pitnú vodu, čo máme. Až 86 percent z tohto množstva však nie je priamo prístupných - nachádza vo forme ľadu v ľadovcoch a horských ľadových čiapočkách. Ďalším výdatným zdrojom pitnej vody sú podzemné zásoby. Menej ako 0,01 percenta tvorí voda v jazerách, riekach a prameňoch.
Všadeprítomná tekutina
Voda je doslova všade, aj v našom tele, tvorí v ňom až dve tretiny. Je absolútne nenahraditeľnou pre všetky formy života. V mnohých smeroch ovplyvňuje náš život. Ovplyvňuje to, kde žijeme. Od nej závisí, či budeme mať dostatok potravy, vplýva dokonca aj na počasie.
Každý deň jej potrebujeme minimálne dva litre. Toto množstvo by malo byť súčasťou potravy. Tým si nahrádzame vodu, ktorú stratíme vylučovaním, potom a dýchaním. Je dôležitejšia ako jedlo - človek môže prežiť bez jedla 50 až 60 dní, ale bez vody len 5 - 10 dní. Vo vyspelých krajinách každý človek denne minie celkovo okolo 180 litrov vody. V niektorých rozvojových krajinách jej však ľudia majú denne menej ako 10 litrov. Na druhej strane obyvatelia USA priemerne spotrebujú denne okolo 300 litrov len na konzumáciu a hygienu. Zvyčajne denne vypijeme 3 - 4 litre vody, buď čistú alebo v nejakých iných nápojoch. Väčšina zvyšnej použitej vody ide do odtokov. Spotreba v domácnostiach stúpa pri kúrení, používaní spŕch, práčok a umývačiek riadu.
Voda minutá na osobné účely predstavuje len kvapku v obrovskom mori. Denná spotreba vody na obyvateľa napríklad USA predstavuje okolo 7 200 litrov. Väčšina z nej je nepriamo využívaná na výrobu, spracovanie a dopravu potravy a priemyselného tovaru. Množstvo vody sa používa na chladenie, umývanie a rozpúšťanie. Len veľké elektrárne spotrebujú asi 5 miliónov litrov vody denne. Voda je skrytá vo všetkom, s čím sa denne stretávame - v jedle, oblečení, knihách či cédečkách. Približne 57 percent vody používame v priemysle a asi 34 percent v poľnohospodárstve.
Životodarný dážď
Zvyčajne nerozmýšľame nad tým, odkiaľ sa berie voda, ktorá tečie z kohútikov. Pochádza z povrchovej a zo spodnej vody. Všetku povrchovú aj podzemnú vodu vytvára dážď - časť vody presiakne hlboko do zeme ako spodná voda, zvyšok odtečie do riek a jazier. Vplyvom slnečného tepla sa povrchová voda vyparuje a para sa vo vzduchu hromadí vo forme oblakov. Vo vyšších nadmorských výškach sa ochladia a kondenzujú na kvapalinu alebo tuhú látku. Ako dážď, sneh, dážď so snehom alebo krúpy potom voda padá späť na zem.
So zdravým životným štýlom si mnohí spotrebitelia spájajú predovšetkým pitie balenej vody. V skutočnosti 40 percent z nej začína ako voda z kohútika a často sa od nej odlišuje iba pridanými minerálmi, ktoré však nie sú osobitným prínosom pre zdravie.
Svetový deň vody
Z hľadiska množstva kvalitných zásob pitnej vody patrí Slovensko medzi svetové veľmoci. Veľké množstvo podzemnej vody vlastníme vďaka priaznivým geografickým a geologickým reáliám. Máme však dostatok vody aj na povrchu, asi 50-tisíc kilometrov sledovaných vodných tokov. Celková situácia s pitnou vodou na našej planéte však nie je priaznivá. Sme svedkami globálneho otepľovania, ktoré bude mať vplyv aj na zásoby a kolobeh vody. Počet zrážok sa podľa prognóz celkovo zníži a spolu s extrémne vysokými teplotami v letných mesiacoch to spôsobí plošný nedostatok vody. Problém s pitnou vodou v dlhodobej perspektíve môže čiastočne vyriešiť skvalitňovanie a rozširovanie existujúcej úpravy vody a hygienických systémov. Jedným z cieľov OSN je do roku 2015 znížiť počet ľudí bez stáleho prístupu k pitnej vode na polovicu.
Oslava Svetového dňa vody 22. marca sa bude konať v tomto roku pod heslom Voda bez hraníc. Tento deň je jedinečnou príležitosťou pripomenúť všetkým mimoriadnu dôležitosť vody pre zachovanie životného prostredia a pre rozvoj ľudskej spoločnosti.
Fotografia:
„Vode bola daná čarovná moc byť miazgou života na zemi." (Leonardo da Vinci)
Dvadsiaty druhý marcový deň je zasvätený vode.