Periskop
Prvý kozmonaut oslavoval
Dvadsiateho februára uplynulo desať rokov od chvíle, čo z kazašského Bajkonuru odštartovala do vesmíru kozmická raketa s prvým slovenským kozmonautom Ivanom Bellom a ďalšími dvoma členmi medzinárodnej rusko-slovensko-francúzskej posádky Viktorom Afanasievom a Jean-Pierre Haigneréom. „V okamihu odratúvania kozmonaut prakticky nemá čas myslieť na nič iného, len sa maximálne sústrediť na let," spomínal na tento okamih Ivan Bella. „Kozmonauti musia byť sústredení, aby v prípade neštandardných situácií boli schopní zasiahnuť, aby neprišlo k nejakej katastrofe. Na pocity alebo vedľajšie myšlienky nie je priestor," dodal prvý slovenský kozmonaut. Ivana Bellu na vesmírnom lete najviac fascinoval beztiažový stav, do ktorého sa môže človek dostať na zemi len zriedka, aj to len na krátku chvíľu. Bella sa pri svojom lete zapojil do viacerých výskumných úloh, z ktorých je najznámejší projekt s prepelicami. „To je zamerané na budúcnosť kozmonautiky, víziu medziplanetárnych letov," komentuje dnes úlohu.
Návrat Jána Berkyho-Mrenicu
Hviezdy folklóru s podtitulom Hudbou, tancom a folklórom proti intolerancii je program, s ktorým sa na umeleckú scénu vracia husľový virtuóz Ján Berky-Mrenica mladší. Ojedinelú hudobno-tanečnú šou plánuje uviesť 4. a 5. apríla v bratislavskom Istropolise. Berkyho-Mrenicu mladšieho bude sprevádzať 24-členný orchester a 30-členný tanečný súbor. Idea veľkolepého programu je postavená na kontraste medzi tradičným poňatím folklóru a modernou rytmikou. Okrem tradičných krojov sa objavia na pódiu tanečníci v moderných kožených kostýmoch, pri tanečných číslach budú použité PET-fľaše, palice, bubny, sudy, tympany a ďalšie netradičné hudobné nástroje. Berkyho Diabolské husle, kde kedysi hrával aj s otcom, sú do dnešných dní pojmom v oblasti ľudovej kultúry a folklórnej interpretácie na Slovensku. Zásluhu na tom má zakladateľ orchestra Ján Berky-Mrenica starší. Nad projektom Hviezdy folklóru prevzal záštitu podpredseda vlády Slovenskej republiky Dušan Čaplovič.
Pripravuje sa škandál
Z pylónu pamätníka čs. štátnosti na Vajanského nábreží v Bratislave zložili šesťtonovú sochu českého leva. Táto skulptúra by sa mala z nepochopiteľných dôvodov stať súčasťou kontroverzného pamätníka generála Milana Rastislava Štefánika pred novostavbou SND. Sochu majú po zreštaurovaní osadiť na novom mieste - mala by sa týčiť na vysokom pylóne nad oveľa menšou sochou generála Štefánika. Takáto inštalácia je ponížením Štefánikovej osobnosti a symbolizuje praktiky čechoslovakizmu - naznačuje nadradenosť Čechov nad Slovákmi. Odhalenie pamätníka je naplánované na 4. mája za účasti delegácií z Francúzska, Talianska či Ruska. Proti inštalácii poburujúceho súsošia, ktorá je iniciatívou nadácie M. R. Štefánika, protestovalo viacero organizácií aj jednotlivcov, predovšetkým Združenia slovenskej inteligencie na čele s jej predsedom Viliamom Hornáčkom. Intervencie zástupcov inteligencie zatiaľ politická elita ignoruje a proces inštalácie pokračuje. Ak sa zámer zrealizuje, na otvorení pamätníka budeme zrejme svedkami škandálu, keď slávnosť za prítomnosti prominentných hostí naruší protestná demonštrácia.
Otvorený list Hroncovej
Režisér Marián Chudovský, ktorý bol v rokoch 2002 až 2006 riaditeľom Opery Slovenského národného divadla a päť mesiacov v roku 2006 aj povereným šéfom SND, vyzval generálnu riaditeľku SND Silviu Hroncovú na odstúpenie. Tá je vo funkcii od júna 2006 a podľa Chudovského bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností s vedením profesionálneho divadla. V otvorenom liste ju žiada, aby z riaditeľskej stoličky zosadla a umožnila národnému divadlu dôstojne si plniť svoje poslanie. Generálnej riaditeľke vyčíta, že ani po necelých troch rokoch na poste nepredstavila koncepciu rozvoja a smerovania SND a upozorňuje na jej neprofesionalitu. Podľa neho sa Hroncová podpísala pod likvidáciu viacerých erudovaných odborníkov v divadle. SND vedie len tretiu sezónu a už spolupracuje s piatym riaditeľom opery, tretím riaditeľom činohry, druhým riaditeľom baletu, štvrtým riaditeľom technickej prevádzky, štvrtým riaditeľom marketingu a druhým ekonomickým riaditeľom. Napriek tomu, že väčšinu z týchto ľudí vymenovala do funkcií sama.
Dohodli sa
Slovenská národná strana a Ľudová strana-HZDS sa zhodli na posunutí termínu podania novely školského zákona na Ústavný súd SR, a to až po prezidentských voľbách. Dohodli sa na tom Anna Belousovová a Vladimír Mečiar. „Dovtedy bude každý politický subjekt pripravovať toto podanie samostatne a nie je vylúčené, že nakoniec prídeme k spoločnému materiálu a pripravíme spoločné podanie na ÚS SR," povedala A. Belousovová. „Či to bude spoločné podanie alebo SNS podporí návrh ĽS-HZDS, bude otázkou definitívnej dohody, podstatné však pre nás nebude politikum, ale argumenty. SNS si vie predstaviť, že podporí aj ĽS- HZDS, ak ich argumenty budú kvalitnejšie, pretože nám ide o vec. SNS veľmi záleží najmä na tom, aby toto podanie bolo úspešné, pretože stále trváme na svojich argumentoch, že prijatá novela školského zákona je nevykonateľná a komplikuje postup ministerstva školstva i samotného ministra," vyhlásila Belousovová. SNS je od začiatku proti školskej novele - je presvedčená, že právna norma, pripravená predsedom parlamentu Pavlom Paškom, je v rozpore s Ústavou SR a inými zákonmi.
Domov - prameň radosti
Agrokomplex - výstavníctvo Nitra pripravilo aj tento rok jeden z najvýznamnejších stredoeurópskych veľtrhov nábytku a bytových doplnkov Nábytok a bývanie. Výstava tento rok bude od 11. do 15. marca 2009. Súčasťou 19. ročníka je 12. ročník medzinárodnej výstavy nábytkového dizajnu - Fórum dizajnu, 10. ročník medzinárodnej výstavy interiérových a exteriérových svietidiel Svetlo domova a 9. ročník výstavy bytových textílií a kobercov Bytex. Mottom veľtrhu v roku 2009 je Domov - prameň radosti. Tento rok sa na veľtrhu predstavia novinky z oblasti bývania od viac ako 400 vystavovateľov. Okrem slovenských sú to predovšetkým české, poľské, talianske, maďarské a rakúske firmy. Nebudú chýbať ani subjekty z Ázie a Ameriky. Podujatie nadväzuje na svetové nábytkárske veľtrhy v Paríži, Kolíne, Miláne a Kodani. Už minuloročný veľtrh signalizoval, že sa zvýšil počet slovenských výrobcov nábytku, schopných vyrábať vhodný nábytok pre spotrebiteľov v strednom a vyššom štandarde.
Tragédia pri Polomke
Stovky ľudí sa na centrálnom námestí v Bánovciach nad Bebravou symbolicky rozlúčili s obeťami februárovej tragickej nehody autobusu pri Polomke v okrese Brezno. Práve z tohto mesta pochádzala väčšina mŕtvych. Pri Polomke zahynulo dvanásť ľudí, ktorí sa išli lyžovať do strediska Bučník. Ďalších dvadsať ľudí sa zranilo. Nešťastie sa stalo na nechránenom železničnom priecestí, kde do autobusu vrazil motorový osobný vlak. Šoféra autobusu vo veľmi zlom psychickom stave hospitalizovali v trenčianskej nemocnici.
Prepadnutý kredit
Ak mobilný operátor necháva prepadnúť spotrebiteľovi kredit, keď ho neprevolá, ide o neoprávnené konanie. Tvrdí to komisia pri Ministerstve spravodlivosti SR, zriadená na posudzovanie neprijateľných zmluvných podmienok. Komisia podala svoj prvý podnet združeniam na ochranu spotrebiteľov. Tie môžu podať hromadnú žalobu na súd. Cieľom podnetu je dosiahnuť zákaz takého konania pre mobilného operátora. „Nevidím dôvod, aby občan prišiel o svoj zaplatený kredit bez toho, aby ho pretelefonoval," povedal minister spravodlivosti SR Štefan Harabin.
Fico a Harabin kontra 7 Plus
Premiér Robert Fico uspel na Krajskom súde v Bratislave v odvolacom konaní proti Spoločnosti 7 Plus v spore na ochranu osobnosti a v náhrade nemajetkovej ujmy vo výške 8 298 eur. Úspešný bol aj minister spravodlivosti Štefan Harabin, ktorý so Spoločnosťou 7 Plus vyhral ďalší spor na ochranu osobnosti. Vydavateľ týždenníka Plus 7 dní musí ministrovi zaplatiť 31 467, 84 eura. Proti rozsudku nie je možné odvolanie. Podľa súdu články na adresu žalobcov mali nepriaznivý vplyv na ich povesť a ospravedlnenie je nedostatočné.
Švec: Neuznajte Kosovo
Niekoľko desiatok prevažne mladých ľudí sa zišlo na pešej zóne v Nitre na pokojnej sviečkovej manifestácii za jednotu Srbska. Pri príležitosti 1. výročia vyhlásenia nezávislosti Kosova a 10. výročia bombardovania bývalej Juhoslávie ju zorganizovalo Slovenské hnutie obrody. Jeho predseda Róbert Švec vyzval vládu Slovenskej republiky, aby sa zasadila o to, že SR nikdy neuzná nezávislosť Kosova. „Ak by to naša vláda urobila, Slováci by už nemali právo hovoriť o spravodlivosti a medzinárodnom práve," vyhlásil Švec.
Odišiel Tomáš J. Veteška
Vo veku 88 rokov 2. februára zomrel historik, spisovateľ, novinár a archeológ Tomáš J. Veteška, žijúci od roku 1956 v USA. Veteška bol posledný zo žijúcich osobností, ktorých benešovská mašinéria odsúdila na trest smrti, podarilo sa mu však utiecť a emigrovať. T. Veteška sa angažoval v prospech SĽS, ako dobrovoľník bránil východné Slovensko po napadnutí Maďarmi a od roku 1941 bojoval v slovenskej armáde. Desaťročia pôsobil v krajanských spolkoch v USA. Prispieval do časopisov Jednota, Slovák v Amerike, Kanadský Slovák a Slobodný Slovák. U nás bol známy publikáciou Veľkoslovenská ríša.
Odišiel Tomáš J. Veteška
Vo veku 88 rokov 2. februára zomrel historik, spisovateľ, novinár a archeológ Tomáš J. Veteška, žijúci od roku 1956 v USA. Veteška bol posledný zo žijúcich osobností, ktorých benešovská mašinéria odsúdila na trest smrti, podarilo sa mu však utiecť a emigrovať. T. Veteška sa angažoval v prospech SĽS, ako dobrovoľník bránil východné Slovensko po napadnutí Maďarmi a od roku 1941 bojoval v slovenskej armáde. Desaťročia pôsobil v krajanských spolkoch v USA. Prispieval do časopisov Jednota, Slovák v Amerike, Kanadský Slovák a Slobodný Slovák. U nás bol známy publikáciou Veľkoslovenská ríša.
Foto: TASR / Vladimír Benko / Štefan Puškáš, SITA