Piatok 21. jún 2024

extra plus

Marec 2009

Aktuálne číslo

Monitor zahraničných udalostí

Putin o kríze
Globálna ekonomická kríza, ktorá neobišla ani Rusko, „je ďaleko od svojho konca," vyhlásil ruský premiér Vladimir Putin. „Kríza ešte nedosiahla svoj vrchol," uviedol Putin v televíznom vystúpení po stretnutí s predstaviteľmi vládnej strany Jednotné Rusko. Šéf ruskej vlády ďalej vyhlásil, že doterajšie opatrenia prijaté vládami v najviac rozvinutých krajinách zatiaľ nepriniesli hmatateľné výsledky. „To znamená, že súčasný stav vecí môže trvať dlhý čas," varoval Putin. Na ruskú ekonomiku doľahla hospodárska kríza dvojnásobne. Okrem poklesu exportu v dôsledku klesajúcej spotreby u ruských odberateľov trpí Moskva aj nízkymi príjmami z predaja ropy, ktoré sú jedným z hlavných motorov jej ekonomiky.

Číňania bez práce
Podľa oficiálnych údajov prišlo v Číne v dôsledku hospodárskej krízy o prácu okolo 20 miliónov sezónnych robotníkov. To predstavuje najmenej 15 percent z celkového počtu 130 miliónov takýchto zamestnancov v krajine. Tamojšia vláda uvažuje o ďalších veľkých finančných injekciách na naštartovanie hospodárstva. Už v novembri Peking schválil konjunktúrny program vo výške asi 400 miliárd eur.

Moralizácia kapitalizmu
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vyzval na reformu kapitalizmu. „Kapitalizmus musíme zmoralizovať," vyhlásil Sarkozy v rozhovore pre viaceré televízne stanice. Podľa francúzskeho prezidenta musí Európska únia presvedčiť krajiny, ktoré sa zúčastnia na aprílovom ekonomickom summite G20 v Londýne. Sarkozy chce, aby po summite neostala „nijaká finančná inštitúcia bez kontroly, teda agresívne, špekulatívne hedgeové fondy". Súčasťou opatrení má byť aj zvýšená kontrola finančných regulátorov: „Trh je svetový, regulátori regionálni," načrtol Sarkozy predstavu o reforme MMF a Svetovej banky

Chávez oslavoval
Venezuelský prezident Hugo Chávez nečakane pricestoval na Kubu, aby spoločne s prezidentom Raúlom Castrom a jeho bratom Fidelom oslávili víťazstvo v referende o zmene ústavy. Ide o prvú Chávezovu zahraničnú návštevu od ľudového hlasovania, v ktorom 15. februára Venezuelčania rozhodli o zavedení neobmedzeného počtu prezidentských funkčných období. Chávez, ktorý už dávnejšie vyhlásil, že sa o post prezidenta plánuje uchádzať aj v roku 2012, tak bude môcť kandidovať na najvyššiu štátnu funkciu aj po tretí raz a pokračovať v budovaní socializmu v jeho krajine.

Česi o Lisabonskej zmluve
Česká Poslanecká snemovňa schválila ratifikáciu Lisabonskej zmluvy, ktorú ČR doteraz neprijala ako jediná krajina EÚ okrem Írska. Podporili ju všetci poslanci ČSSD, Strany zelených, KDU-ČSL a tretina vládnych občianskych demokratov. Zvyšní poslanci ODS a komunisti hlasovali proti. Zmluvu teraz musí schváliť český Senát a prezident. Poslanci tiež schválili uznesenie, že zmluva nemôže revidovať povojnové usporiadanie Československa a Benešove dekréty.

Kauza Magyar Hírlap
Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány zakázal štátnym inštitúciám, aby si predplácali opozícii blízky denník Magyar Hírlap a aby doň zadávali reklamy. Dôvodom bol článok o tragickom veszprémskom útoku Rómov na hádzanárov, pri ktorom zomrel rumunský hráč Marian Cozma. Jeho srbskí a chorvátskí spoluhráči miestneho majstrovského klubu boli ťažko zranení. Denník o. i. napísal: „Na to, aby niekto mohol byť maďarským občanom, musí byť človekom. Páchatelia neboli ľudia, ale zvieratá. Inak každý čestný Cigán žijúci spolu s nami, spolu s nami trpiaci alebo prosperujúci Cigán je občanom. Žiaľ, mnohí členovia cigánskeho etnika sa vzdávajú človečenstva."

Voľby v Izraeli
Strana Kadima ministerky zahraničia Cipi Livniovej zvíťazila v parlamentných voľbách v Izraeli, keď získala o jediné kreslo viac, než opozičný Likud Benjamina Netanjahua. Centristická Kadima v Knessete obsadila 28 kresiel, nasledovaná Likudom s 27 mandátmi. Pravicová strana Izrael, náš domov kontroverzného Avigdora Liebermana skončila s doteraz najlepším výsledkom. Ultranacionalistov bude v parlamente zastupovať až 15 poslancov. Stredoľavá Strana práce ministra obrany Ehuda Baraka dopadla doteraz najhoršie, keď so ziskom 13 kresiel skončila ako štvrtá. Ultraortodoxná strana Šás obsadí v parlamente 11 miest.