Sobota 23. september 2023

extra plus

Marec 2009

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

O Kosove rozhodne Haag

Pavol David

Kosovský premiér Hashim Thaci pri príležitosti prvého výročia odtrhnutia sa Kosova od Srbska povedal, že nie je dôležitý počet štátov, ktoré uznali nezávislosť Kosova, ale prejavená solidarita. Akosi ju však nevidieť. Nový štát uznalo 54 zo 192 členských štátov OSN, teda asi štvrtina. Napriek tomu Thaci považuje prvý rok nezávislosti Kosova za úspech a trúfa si načrtnúť jeho ďalšiu „ružovú" existenciu ako člena NATO, Európskej únie a OSN.
Srbsko naďalej považuje Kosovo za svoju provinciu. Podľa prezidenta Borisa Tadiča je 17. február „dňom, keď úrady v Prištine vyhlásili podľa medzinárodného práva nezákonným spôsobom nezávislosť". „Po roku je každému, kto chce vidieť skutočnú situáciu v Kosove, jasné, že to nie je štát," zdôraznil. Podľa neho je Kosovo neúspešné najmä v oblasti ľudských práv: „Úroveň ochrany ľudských práv je naozaj minimálna, čo dokazujú nespočetné prípady Srbov a ďalších utečencov, ktorí sa nemôžu vrátiť do svojich domovov." Prištinu tiež kritizovali poslanci Európskeho parlamentu za právne postavenie Rómov, ktorí nemajú v krajine štátnu príslušnosť ani vlastnícke práva. Prezident Tadič ťažko nesie fakt, že juhosrbská provincia, ktorá je kolískou srbskej histórie a štátnosti, dnes trpí organizovaným zločinom, najmä obchodom s drogami. Formálne vyhlásenie nezávislosti Kosova považuje Srbsko za porušenie svojej zvrchovanosti a územnej celistvosti. Legálnosť jednostranného vyhlásenia nezávislosti Kosova má preto posúdiť Medzinárodný súdny dvor v Haagu. Proces pred haagskym tribunálom podporilo aj Valné zhromaždenie OSN. Slovenský premiér Robert Fico pri nedávnej návšteve Belehradu zopakoval, že Slovensko nevidí nijaký dôvod na uznanie nového štátu. Verí, že Medzinárodný súdny dvor v Haagu potvrdí nelegálnosť osamostatnenia sa juhosrbskej provincie.
Dnes je v Kosove polovica obyvateľstva bez práce. Investori sa po vyhlásení samostatnosti do regiónu vôbec nehrnuli, ako sa predtým sľubovalo. Premiér Thaci tvrdí, že má záujem spolupracovať s Belehradom: „Na strane Prištiny je dobrá vôľa, chceme normalizovať vzťahy, navrhujeme vzájomné uznanie našich krajín, otvorenie veľvyslanectva Kosova v Belehrade a Srbska v Prištine a nadviazanie diplomatických vzťahov." Z dôvodu všeobecne známeho stanoviska Srbska k násilnému odtrhnutiu Kosova srbská strana považuje Thaciho slová za bezočivosť a výsmech. Prezident násilne vytvoreného štátu Fatmir Sediu zasa trúfalo vyčíta Srbsku „myslenie z čias Slobodana Miloševiča" a „mentalitu konfliktu a nenávisti". Každý však vie, kto s touto „mentalitou konfliktu a nenávisti" prišiel a kto ju naďalej živí.
Pri oslavách výročia zavládla v Prištine na chvíľu slávnostná nálada. Nemožno ju pre všeobecnú tamojšiu hlbokú biedu nazvať radosťou - iba ak škodoradosťou voči Srbom. Je zrejmé, že terajšie Kosovo sa ako štát samo neudrží. Vývoj v tejto oblasti ešte zrejme prinesie nejedno prekvapenie.

Fotografia:
Mladí kosovskí Albánci vedia, komu majú poďakovať.