Sobota 23. september 2023

extra plus

Marec 2009

Aktuálne číslo

Glosár Mariána Tkáča

Najprv som si myslel, že februárové počasie vzalo mojej mame posledné zvyšky dôvery v médiá. Veď rádiá a televízie verejnoneprávne i ostatné, noviny so starým i s novým formátom, tie, ktoré nám tlačia doma i v Györi, nás naozaj presvedčili, že prichádza globálne oteplenie, a tu je zima ako remeň! V utorok písali, že „nížine dali snehuliaci zbohom" a v stredu si ich moje deti neďaleko Dunaja stavali.
„Oni len tlmočia názory iných," vysvetľoval som, „v prípade počasia citujú hydrometeorologický ústav."
„Viem, nemajú vlastný názor na nič, spoliehajú sa na hlúpych analytikov."
Nechápal som, kam mama mieri, až keď prezradila, ako ju chcel vyľakať akýsi mamľas, keď s vážnym ksichtom oznámil, že teraz, počas krízy, by nás euro vyšlo už možno na 41 slovenských korún. „Ten tomu rozumie menej ako ja, veď ak sme nastúpili do vlaku, nemôžu nás rozbolieť nohy. Dobre viem, že kurz našej koruny sa už nemení a cez euro, naopak, vyrovnali sme sa už českej mene. Euro je už za třicet českých, háromszáz maďarských a pejnč poľských. Prečo by inak všetci Slováci chodili nakupovať do zahraničia? Už aj Ilonka bola."
To som zase nevedel ja, že Ilonka, ktorá keď sa objavila v Pošte pre teba, prevrátila dedinu hore nohami, bola v rámci krízy nakupovať u susedov a nevie si to vynachváliť. Spoznali ju: „Pani, neboli ste v televízii?" opýtala sa predavačka.
„Jó, tá byla v telce!" pridala sa druhá.
A tretia: „Bola a mala taký pekný účes!"
„Nemôžeš prihlásiť do tej televízie aj mňa?" vyšlo šidlo z vreca. „Aspoň do predpovedí počasia."
Moja mama zatúžila byť v telke! Čo všetko vypláva počas krízy na povrch! Kríza je veru zázrak. Keď nás o nej učili v škole, nepovedali skade a prečo prichádza, čo znamená, ako ju liečiť. Dnes už vieme, že prichádza od našich priateľov spoza mora, pretože niektorí z nich sú nesmierne chamtiví. O tom, čo znamená, nás poučil pri návšteve nášho pána prezidenta v Prahe jeho český kolega: „Nejde o nič iné, ako o chrípku a tá odíde ako prišla, či ju liečite, alebo nie."
A všetko to vieme vďaka médiám. Moja mama chce dokonca v nich pracovať. Vlastne len - byť v telke.