Sobota 25. máj 2024

extra plus

Marec 2009

Aktuálne číslo

Na palete

Mesiac za nami

Viera Urbanová

Kríza ako štít: V súvislosti s krízou sa začína hovoriť o hladových dolinách. Nezamestnanosť vzrástla nad 9 percent, v niektorých okresoch dosahuje až 30 percent. Vláda pripravila balíček opatrení, ktoré majú eliminovať dosahy svetovej hospodárskej krízy. Premiér podpísal s prezidentom KOZ Miroslavom Gazdíkom memorandum, zaväzujúce odbory nepožadovať zvyšovanie miezd nad úroveň rastu produktivity práce. Opozícii sa zdajú vládne opatrenia nedostatočné. Krízu využíva na bagatelizovanie vlastných rozhodnutí z minulosti a vyčkáva, ako zlá situácia zníži vládnej trojke preferencie. Skrátka, kríza prišla pre opozíciu ako na zavolanie.

Foto: TASR

Mečiar do basy: Podľa exriaditeľa BMG Mariána Šebeščáka prevod spoločností BMG a Horizont na nových majiteľov riadil veľkopodnikateľ Jozef M. Dôkazom v tomto smere je aj nahrávka telefonátu Vladimíra Fruniho, bývalého šéfa nebankoviek, keď telefonoval s mužom, ktorého oslovoval Jožko. Jožko mu povedal: „Tvoje už nie je nič." Fruni reagoval slovami: „Ale zmluvy musím mať." Nahrávka mala svedčiť o tom, že firmy sa predali bez jeho vedomia. Jozef M. obvinenia odmietol. Na výlet do basy sa chystá aj Vladimír Mečiar, ktorý chce od Fruniho vymámiť mená klientov nebankoviek. Sníva o tom, že medzi nimi bude aj súčasný prezident, ktorého nemá rád.

Foto: SITA

Novela zákona o nefajčiaroch zúži vyznávačom nikotínu ich manévrovací priestor. Parlament rozhodol, že v stravovacích zariadeniach a pohostinstvách musia byť výrazne oddelené priestory pre fajčiarov a nefajčiarov, za čo sú im stavebné firmy nesmierne vďačné. Milan Urbáni z ĽS-HZDS hovoril o diskriminácii fajčiarov, pretože každý má mať podľa neho právo voľby. Urbáni sa blysol myšlienkou, že slanina má horšie účinky na kardiovaskulárny systém ako cigarety, a preto treba aj na ňu napísať, že škodí zdraviu. Pán poslanec sa rozhodol, že sa nenechá obmedzovať zákonom a radšej sa stane nefajčiarom. Či prestane jesť aj slaninu, nevedno.

Foto: SITA

Autá do šrotu: Kríza zasiahla aj automobilový priemysel. Pokles predaja áut o tretinu pocítilo aj Slovensko. Problémy s výrobou ohlásila žilinská Kia Motors, ktorá v tomto roku vyrobí oproti plánu o 70-tisíc áut menej. Automobilka prešla na jednozmennú prevádzku a skrátený pracovný čas. Pokles predaja zasiahol aj bratislavský Volkswagen, kde dočasne zastavili výrobu. EÚ uvažuje o zavedení „šrotovného" - bonusu pri kúpe nového auta a zošrotovaní starého. Keď nič iné, aspoň z našich ciest zmiznú dymiace rachotiny. Možno by pomohlo, keby sa automobilky načas preorientovali na výrobu bicyklov.

Foto: SITA

Duray pod kontrolou: Od 1. apríla budú môcť policajti pokutovať poslancov, keď odmietnu dychovú skúšku na alkohol, keď sa stanú účastníkmi autonehody. Obmedzenie poslaneckej imunity podporil aj poslanec Miklós Duray, ktorý už viackrát predviedol, ako sa dá imunita zneužiť. Vlani odmietol fúkať po tom, ako zišiel autom do jarku - vraj ak sa nikomu nič nestalo, načo by „fúkal". Do dejín vošla aj jeho divoká naháňačka s policajtmi po Bratislave. Aj vtedy im šermoval pred očami poslaneckým preukazom. Uvidíme, či sa milovník veselej a rýchlej jazdy pri ďalšom pokuse zmerať autom priekopu rozpamätá na to, ako hlasoval, alebo či radšej zaplatí pokutu - so zatajeným dychom.
Foto: SITA

Opäť sa vyfarbili: Poslanci neschválili zákon, ktorý mal upraviť rozhodovanie obcí o umiestňovaní sôch a pamätníkov na verejných priestranstvách. Obce by podľa novely nemohli z etnických, náboženských alebo politických dôvodov obmedziť ich umiestňovanie. Návrh z dielne SNS reagoval na praktiky, ktoré vládnu na Slovensku. Zatiaľ čo juh štátu lemujú turuly, slovenské symboly a dejatelia sú bezdomovcami. Takto dopadlo aj súsošie sv. Cyrila a Metoda v Komárne, ktoré skončilo na streche domu Matice slovenskej. Komárňanskí radní nenašli pre vierozvestov miesto. Svojvôľa samospráv a značkovanie územia cudzími vtákmi môže „zásluhou" poslancov pokračovať.

Foto: SITA

Kádroval Slotu aj Fica: Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar zaútočil na svojich koaličných partnerov. Jánovi Slotovi odkázal, že svojím údajným nacionalizmom poškodzuje záujmy Slovenska. Robert Fico by podľa Mečiara nemal zneisťovať zahraničných investorov, lebo sa nám môžu obrátiť chrbtom. Poslanec Rafael Rafaj zo SNS na to reagoval slovami: „Ak si niekto myslí, že na Slovensku budeme držať hubu a krok, tak je na veľkom omyle." Hovorkyňa premiéra vyhlásila, že vláda má o nových investorov záujem. Vyzerá to tak, že ktosi zabudol na to, kto sú jeho voliči a čo od neho očakávajú. Buď má zlých poradcov, alebo žije v slonovinovej veži ďaleko od hlavného ťahu.

Foto: SITA

Foto: SITA, TASR / Martin Baumann