Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Jún 2013

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Slušný líder

Biznis za 20 miliónov eur na ministerstve vnútra počas Lipšicovho pôsobenia

Martin Dugas

Je 3. apríla 2012, posledný deň Daniela Lipšica vo funkcii ministra vnútra SR. Na základe ministerského splnomocnenia podpisuje vedúci služobného úradu MV Marcel Klimek so spoločnosťou DITEC zmluvu za 3 057 278 eur.

Dátum uzavretia je 3. 4. 2012. Dátum zverejnenia je 4. 4. 2012, keď prezident Ivan Gašparovič vymenuje novú vládu, ktorá vzišla z marcových predčasných parlamentných volieb.

Dátum účinnosti je 5. 4. 2012, keď v sivej budove na Pribinovej ulici v Bratislave už bude vládnuť nový minister.

Nechcený blog
Tento závratne objemný a expresne uzavretý kontrakt je symbolickým zavŕšením jedenapolročného Lipšicovho pôsobenia na čele rezortu. 

Je však len špičkou ľadovca v mútnych vodách nehorázneho biznisu spolu za 20 miliónov eur, ktorý ešte minulé leto opísal bloger Pavel Klein, s presným uvedením čísel na 30 faktúrach, presných súm, dátumov dokladov a predmetov plnenia, ako aj s detailným vysvetlením prepojenia bossov ministerstva so zmluvnou stranou. 

„Strážni psi demokracie", ako sami seba nazývajú slovenskí novinári, po blogu nielenže neštekli, ale vydavatelia demokratickej tlače ho promptne odstránili zo svojich internetových serverov.

„Článok som pôvodne publikoval na blogu v Pravde a neskôr v SME. Vydavatelia sa zľakli obsahu a blogy aj s diskusiou vymazali," uvádza autor a dodáva: „Opakovaným tvrdým cenzorským zásahom sa iba ukázalo, že informácie, ktoré som si pospájal z verejne dostupných zdrojov, sú pravdivé - verifikovali ich sami hlavní aktéri, nátlakom na vydavateľstvá, ktoré blogovacie servery prevádzkujú."

Materiál sa napokon 25. októbra 2012 objavil na samostatnej webovej stránke autora pod titulkom Keď hovorí, tak klame, keď robí, tak kradne. Dodnes zostal takmer nepovšimnutý.

Nie je bez zaujímavosti, že keď sme sa pokúsili vložiť do internetovej diskusie na portáli denníka SME odkaz na Kleinov článok na spomenutom webe, administrátor odkaz do pár minút bez stopy vymazal. Stalo sa nám to dvakrát.

Kšeftárske prepojenia
Druhou zmluvnou stranou bola vo všetkých prípadoch spoločnosť DITEC, ktorú materiál predstavuje: „Pumpovali štátne zdroje naozaj vo veľkom štýle. 

Za touto spoločnosťou stojí veľkopodnikateľ Peter Lukeš. Ten istý Peter Lukeš stojí aj za developerskou skupinou Immocap, ktorá nedávno otvorila v centre Bratislavy nové luxusné obchodné centrum Central, čiastočne postavené aj z našich peňazí...

Pred svojím pôsobením na ministerstve pôsobil ako výkonný riaditeľ skupiny Immocap Marcel Klimek," spomínaný v úvode článku.

Klimek podpísal za ministerstvo nielen zmluvu z 3. apríla, ale aj „väčšinu zmlúv a dodatkov so spoločnosťou DITEC... Je samozrejmé, že o tomto musel vedieť aj Lipšic, keďže ten podpisoval Klimekovi príslušné splnomocnenia."

Tým sa kruh akoby uzavrel, no Klein poukazuje aj na ďalšie zaujímavé súvislosti: „Ak sa niekomu zdá meno Peter Lukeš známe, tak má pravdu.

Meno tohto podnikateľa sa spomínalo v rámci kauzy Skupinka, spoločne s menami ako Miloš Žiak (predseda Izraelskej obchodnej komory v SR) a Ján Mojžiš (vtedy riaditeľ NBÚ)."

Šesťtisíc za stranu textu
Blog pokračuje súpisom faktúr so sumarizáciou: „Od 31. 3. 2011 do 31. 8. 2012 si spoločnosť DITEC, a.s., vyfakturovala od MV SR čiastku 19 771 014,31 eur s DPH... A boli uzatvorené ďalšie zmluvy, z ktorých budú plynúť DITEC-u obrovské sumy ešte dosť dlhé obdobie."

Adekvátnosť vynaložených prostriedkov na zaplatenie práce spoločnosti DITEC Klein ilustruje na jednej zo starších zmlúv: „Uvediem jeden príklad, a ten sa týka plnenia Zmluvy o dielo na IS Registra fyzických osôb (IS RFO) - SE-15-55/OVO-2010. Faktúra 4500191224 (všetky faktúry sú zverejnené na lipsic.net) z 18.5.2011 obsahovala aj položku "Technický návrh".

Cena tejto položky predstavuje 528 401 eur. Počet človekodní - 655. To ale znamená, že za jeden človekodeň si DITEC účtovala cca 807 eur. Človekodeň znamená 1 osoba a 8 hodín práce. Pohrajme sa ešte s číslami a vypočítajme, koľko si DITEC účtoval na hodinu.

Pri počte človekodní 655 bolo odpracovaných 5 240 hodín. Vychádza to, že DITEC si účtuje 101 eur za hodinu. Daný technický návrh obsahuje 89 strán. 

Tým pádom jedna strana dokumentu vychádza na 5 937 eur. Veľmi slušné... Čo sa týka kvality práce, vidíme, že väčšinou ide o priemerné až podpriemerné plnenie."

Hrdý na vlastnú minulosť
Smrteľník s mesačným príjmom 500 eur teda za jednu stranu dokumentu formátu A4 zaplatil svoju ročnú mzdu. Ak sú aj ostatné zverejnené zmluvy rovnako „výhodné" pre štát, potom daňoví poplatníci investovali do Lipšicovho ministrovania toľko peňazí, že ho jednoducho musia voliť!

„Človeka treba súdiť podľa jeho činov v minulosti," hlása Lipšic, za ktorého pôsobenia a s ktorého splnomocnením prišlo k podpisu väčšiny týchto kontraktov. 

Aj po prehratých voľbách, aj počas predvolebnej kampane, v ktorej ešte defiloval s Pavlom Hrušovským a Jánom Figeľom v bielom rúchu kádeháckych anjelov mravnej čistoty.

Teraz spolu s priateľom Klimekom brázdi Slovensko a núka čistotu svojej Novej väčšiny hlásajúc, že „Slušný národ potrebuje lídra". Slušný národ si za svoje peniaze zatiaľ môže užívať Lipšicovu promokampaň. Slušný líder na ňu má.

Fotografia:
Sloganom novej Lipšicovej strany je myšlienka „Slušný národ potrebuje lídra".