Foto: Ivona Orešková
Slovensku dali za pravdu
Právna úprava dvojakého občianstva Slovenskej republiky je v súlade s európskym právom
Jaroslav Paška
Vyšetrovanie Slovenskej republiky pre právnu úpravu dvojakého občianstva sa začalo na základe petičnej sťažnosti bývalého predsedu Najvyššieho súdu Maďarskej republiky Dr. Zoltána Lomniciho zo septembra 2012.
Sťažnosťou na Slovenskú republiku v Európskom parlamente sa domáhal, aby európske inštitúcie donútili Slovensko upraviť zákon č. 40/1993 o štátnom občianstve tak, aby všetci slovenskí občania maďarskej národnosti mohli bez akýchkoľvek obmedzení prijímať aj maďarské občianstvo.
Bezprecedentný tlak
Svoju žiadosť Dr. Lomnici odôvodnil tým, že Slovenská republika závažne porušuje právo Európskeho spoločenstva, pretože slovenským občanom, ktorí prijali maďarské občianstvo podľa Orbánovej novely maďarskej ústavy, odníma v rozpore s ich vôľou slovenské štátne občianstvo a slovenské doklady.
Neumožňuje im zriaďovať si na území SR trvalý pobyt ani podieľať sa na voľbách do Národnej rady SR.
Sťažovateľ vo svojom podaní zahmlil skutočnosť, že naši občania prijímajúci štátne občianstvo Maďarska vedia, že im pri tom súčasne zo zákona zaniká slovenské občianstvo.
Slovenská diplomacia sa vyše roka pokúšala odvrátiť toto vyšetrovanie s odkazom na skutočnosť, že uvedená právna úprava a jej dôsledky sú ešte predmetom posudzovania Ústavného súdu SR, a preto je nevhodné politicky zvonka zasahovať do práce našej nezávislej súdnej inštitúcie.
Počas prvého oficiálneho vypočutia k petičnej sťažnosti vo Výbore pre petície EP 27. mája 2013 sa maďarskí návštevníci, ktorí sa na čele s predsedom SMK Józefom Berényim prišli do EP sťažovať na Slovenskú republiku, neprístojne správali a vykrikovali. Preto ich usporiadatelia vyviedli z priestorov Európskeho parlamentu.
Predsedníčka výboru PETI Erminia Mazzomiová však nechala ich petičnú sťažnosť na Slovensko otvorenú s tým, že výbor PETI bude vyčkávať na rozhodnutie Ústavného súdu SR v tejto veci.
Tým vytvorila bezprecedentný, neprípustný tlak na rozhodovanie Ústavného súdu SR, ktorého rozhodovanie v tejto kauze sa stalo nepriamo monitorované Európskym parlamentom.
Preto som v septembri požiadal svoju politickú skupinu EFD group, aby som na rokovaní koordinátorov Výboru PETI Európskeho parlamentu mohol zastúpiť v tom čase neprítomného koordinátora EFD group Nikosa Salavrakosa a v mene skupiny predniesť právnou argumentáciou podložený návrh na skončenie vyšetrovacieho procesu, spusteného na podnet maďarského občana Dr. Zoltána Lomniciho.
Cielené vytváranie problémov
V argumentácii som sa opieral o rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva z júna tohto roku, kde skonštatoval, že zmena slovenského zákona č. 40/1993 o štátnom občianstve z roku 2010 (ktorá zaviedla pravidlo, že občanovi SR prijatím občianstva iného štátu súčasne zaniká občianstvo SR) nijako neobmedzila ľudské práva dotknutých osôb.
Moju požiadavku na skončenie vyšetrovania po zdôvodnení podporili reprezentanti dvoch najsilnejších poslaneckých skupín, Peter Jahr z EPP aj Victor Boştinaru z S&D, a porada koordinátorov Výboru PETI Európskeho parlamentu následne konsenzuálne rozhodla o skončení tohto procesu.
Výroky všetkých relevantných medzinárodných inštitúcií (Benátskej komisie Rady Európy, Európskeho súdu pre ľudské práva, ako aj Európskeho parlamentu) tak jednoznačne potvrdili, že právna úprava dvojakého občianstva Slovenskej republiky je plne v súlade s európskym právom.
Všetko jej spochybňovanie, či už z Maďarska - zo strany Fideszu aj Jobbiku - alebo našimi politickými subjektmi SMK a Most-Híd, nie je ničím iným ako cieleným vytváraním problémov a vyvolávaním národnostnej neznášanlivosti.
Druhá petičná sťažnosť maďarského občana Imreho Juhásza, požadujúca vyšetrovanie Slovenskej republiky pre spojitosť uznesenia NR SR č. 533 s Benešovými dekrétmi, zostáva zatiaľ otvorená.
Autor je podpredseda politickej frakcie EFD group v Európskom parlamente, poslanec EP za SNS