Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Jún 2013

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Koláž: redakciaKoláž: redakcia

Foto: SITAFoto: SITA

Na palete

Mesiac za nami

Martin Dugas

Začiatkom mesiaca mládenci stavali máje pred domy s devami súcimi na vydaj. Agentúry neuviedli, či krstiteľ v zálohe Marián Balázs postavil máj pred dom svojej zamilovanej vodkyne v zálohe Ivety Radičovej. Na ochranu pred zlými duchmi a chorobami sa už máje nestavali, na ochranu pred Richardom Sulíkom postavil predseda NR SR Pavol Paška hrádzu, keď zrušil jeho zdecimovaný poslanecký klub a odoprel SaS nárok na bezplatnú minerálku a ďalšie poživatiny. Na ochranu pred otravnými kalamitnými komármi nasadili úrady chemický postrek, na ochranu pred otravným kalamitným Jozefom Čentéšom prezident Ivan Gašparovič vyhlásil, že ho „za nijakých okolností" nevymenuje do vybájenej funkcie generálneho prokurátora.

MALOROĽNÍK: Aj pri fait accompli prezidentovho verdiktu podal večný kverulant Čentéš námietku zaujatosti voči predsedníčke Ústavného súdu Ivette Macejkovej, ktorá mala rozhodovať o jednej z jeho nespočetných sťažností. Proti Čentéšovým manierom sa musel ohradiť už aj Macejkovej manžel, ktorý ho v osobnom liste nazval „duševným maloroľníkom". Pobúrená demokratická tlač to označila za urážku Čentéša. Pobúrení poľnohospodári to označili za urážku maloroľníkov. Realisti sa nazdávajú, že Čentéš by bol možno užitočný ako skutočný agrárny maloroľník, ktorý by po skúsenostiach so svojimi podporovateľmi z opozície hravo zvládol manipuláciu s hnojom, ba aj s burinou v umení plieť - ako mediálny plejboj.

REGISTROVANÉ PARTNERSTVO: Ďalší plejboji vytvorili bizarné kresťansko-liberálne „registrované partnerstvo" v podobe politickej pastrany zvanej Nová väčšina - Dohoda. Vodca Novej väčšiny Daniel Lipšic a Liberálnej dohody Jozef Kollár si povedali nerozlučné „áno" v homogénnom zväzku zbehov z kresťanského KDH a liberálnej SaS, ktoré ich vyviezli na parlamentné poschodia politiky, a ktorých rozvratom nezvratne dokázali svoj proklamovaný potenciál „dohodnúť sa vo všetkých zásadných otázkach". Emblémom strany by mohol byť sfetovaný homosexuálny pár stojaci pri sobáši pred kresťanským duchovným, fajčiac marihuanu pred oltárom v kostole pomaľovanom dúhovými farbami.

„DEPEŠÁCI": Lídrov Novej väčšiny a Dohody s vyčesanými vlasmi nad čelom spája aj chabá ponáška na účes v štýle Depeche Mode. Legendárnu anglickú skupinu si mohli fanúšikovia vychutnať na májovom koncerte v Bratislave, a hoci je Kollár asi taký depešák ako vlastenec a Lipšic ako Slovák, mohli si zanôtiť piesne, ktorých názvy by sa hodili ako titulky k ich súčasnej politickej kariére: Hra na anjela (Playing the Angel, 2005) Rúhavé reči (Blasphemous Rumours 1984), Nepotrební (Useless 1997), či politickej budúcnosti: Odíď v tichosti (Leave in silence 1982). Na rozdiel od hudobných idolov by však svojimi fanúšikmi rozhodne nezaplnili 30-tisícový štadión na Pasienkoch, keďže ich členská základňa by sa vošla do väčšej električky.

DOVOLENKÁRKA: Bez aplauzu tribún sa zaobišlo májové mediálne zistenie, že expremiérka Radičová dovolenkovala v lete 2011 v Chorvátsku za štátne peniaze. Týždenník Plus 7 dní priniesol zvesť, že pobyt Pani Transparentnej bol financovaný z dispozičného fondu premiéra. Radičová informáciu potvrdila, no jedným dychom dodala: „Peniaze som do fondu vrátila." „Úrad vlády neeviduje nijaký doklad o doplnení fondu premiérkou Radičovou," tvrdí hovorca Úradu vlády. „Ja mám svedomie čisté. Myslíte si, že by som si pre pár eur pokazila reputáciu?" pýtala sa udivená Ivetka, ktorej reputácia i čisté svedomie sa zaskveli pri podvodnom hlasovaní v NR SR v roku 2009, keď sa následne musela potupne vzdať poslaneckého mandátu.

Fotografie:

Čentéš už stačil nasrdiť aj poľnohospodárov...

Čerstvo zaregistrovaní partneri kráčajú za svetiel reflektorov do dúhovej budúcnosti...