Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Jún 2013

Aktuálne číslo

Kresba: Andrej MišanekKresba: Andrej Mišanek

Máte slovo

Slovenský „rasizmus"

Darmo by sme v hľadali v Európe takú ponižovanú a pourážanú krajinu ako Slovensko, vraj s extrémne zakoreneným nacionalizmom. Žiaľ, medzi ohováračov SR patria aj domáci sluhovia cudzích záujmov, združení v rôznych ľudskoprávnych spolkoch. Nedávno som si prečítal článok jednej aktivistky, ktorá nariekala nad osudom detí z Jarovníc. Mali by vraj mať na Slovensku rovnaké práva ako iné deti. V prvom rade by mala vstupovať do svedomia ich rodičom. Mňa rodičia pripravovali do života slovami „musíš" a „nesmieš". Na rozdiel odo mňa však väčšina Rómov nemusí nič a môže všetko.

Ladislav Bednár, Kežmarok

Ad: Do klietky hanby
V májovom čísle Extra plus ma zaujal článok Do klietky hanby od autora Martina Dugasa. Prečo slovenská vláda nepozve na pobyt do rómskych osád pánov z OSN, aby na vlastné oči videli, čo dokážu napáchať Rómovia? Len samé škody. Ani Pollákov výbor proti nim nič nezmôže. Dnes štát vynakladá také obrovské prostriedky na ich komunitu, že o nich nemá prehľad nijaká inštitúcia na Slovensku. Pred rokom 1989 neboli s Rómami takéto problémy. Ak sa aj niečo občas vyskytlo, veľmi rýchlo sa to vyriešilo. Dnes na nich doplácame všetci.

Roman Kocman, Prievidza

Niet rovnosti ani solidarity
Štáty EÚ nie sú si rovné a nevládne medzi nimi solidarita. Spolková vláda pre nemeckých občanov stanovila hranicu chudoby na 1 150 eur mesačne. Znamená to, že každý občan s nižším príjmom má nárok na plnú sociálnu podporu, príspevok na bývanie, energie a ďalšie, až na úroveň dorovnania príjmu do stanovenej hranice chudoby. Na Slovensku je táto hranica na úrovni 315 eur. Ten obrovský rozdiel hádam ani nie je potrebné komentovať. Natíska sa však otázka: Sú naši občania horší, keď si nezaslúžia aspoň rovnaké príjmy ako v iných členských krajinách EÚ? U nás priemerný zárobok nedosahuje ani výšku chudoby stanovenú v Nemecku a v niektorých ďalších krajinách EÚ. Takže aká rovnosť a solidarita?

Tibor Grék, Prievidza

Za potravinovú sebestačnosť
Potravinová sebestačnosť krajín je minulosťou. Za socializmu si vláda uvedomovala dôležitosť zúrodňovania pôdy. Plánovala a riadila odvodňovanie aj zavlažovanie polí. Dnes sa o poľnohospodársku pôdu nikto nestará. Úprava odtokových pomerov a výstavba priehrad sú takmer zabudnutými pojmami. Za štátu, ktorý plánoval, sa všetkým rezortom ušlo dosť peňazí. Vláda vedela, že čím je viac nezamestnaných, tým sú menšie príjmy a väčšie štátne dlhy. Len dnes o tom nikto z lídrov EÚ nehovorí. Kým sa štáty dvadsaťsedmičky nevrátia k plánovanému hospodárstvu, potravinovej sebestačnosti a nebudú mať opäť vlastné meny, tak sa z existujúceho marazmu nevyhrabú.

Ing. Milan Štamm, Košice

Dôchodcovia dôchodcom
Mnohí hovoria o dôchodcoch ako o tých, ktorým nikdy nebude stačiť výška ich dôchodku. Predsa sa však nájdu aj ľudia so sociálnym cítením. Veľmi príjemne ma prekvapil český publicista Josef Klíma. Zriekol sa svojho dôchodku v prospech tých spoluobčanov, ktorí majú najnižšie dôchodky. Na podobný krok vyzval aj Helenu Vondráčkovú, Jiřinu Bohdalovú a ďalšie slávne osobnosti. „Je to úsmevné, idem do toho," vyhlásil Karel Gott a podobne sa vyjadril aj režisér Jiří Menzel. „Bezdomovci a chorí ľudia majú charitu, na týchto chudákov však každý kašle," vysvetlil svoje rozhodnutie Josef Klíma.

Rudolf Slezák, Vysoká pri Morave

Alojz Hlina,
ospravedlnili ste sa Maďarom za výroky pána Slotu na ich adresu a čudovali ste sa, ako si to vôbec mohol dovoliť. Pripomeniem vám, že pán Slota nikdy na nikoho neútočil, len reagoval na nespravodlivosť proti slovenskému národu, ktorého ste údajne členom aj vy.

lekárnik z Liptovského Hrádku

Nezmyselné násilie
Ľudovít Števko v aprílovom čísle Extra plus v článku Zločiny 2. armády hodnotí pôsobenie maďarskej armády v Rusku. Bola to katastrofa, ktorá spôsobila mnoho nezmyselného násilia. Nikde sa však nehovorí o tom, že do tejto armády narukovali aj Slováci z násilne zabratej južnej časti Slovenska. Medzi nimi aj môj strýko Július. Títo Slováci boli nezmyselne vtiahnutí do vojny a museli bojovať za maďarské záujmy proti svojmu presvedčeniu.

Ing. Ivan Klačanský, Bratislava

Socha ako symbol nadvlády
Skupina ľudí chce za každú cenu postaviť sochu Márie Terézie v Bratislave. Čo to máme za zákony, že si tu každý môže robiť, čo chce? Veď je to dokázateľne protištátna činnosť, pre ktorú by mali byť páchatelia trestne stíhaní. Tu nejde o vyzdvihovanie osobnosti Márie Terézie. Sochu kedysi postavili ako symbol nadvlády Maďarov v Uhorsku a bola zbúraná na znak pádu maďarskej nadvlády nad ostatnými národmi v Uhorsku. Má jej znovupostavenie, dokonca v pôvodnej podobe, symbolizovať návrat nenávideného Uhorska?

čitateľ zo Šurian

Poslanci nezastupujú občanov
Nie je pravda, že si v poslancoch volíme svojich skutočných zástupcov, ako sa to propaguje. Občan môže voliť iba stranu, v ktorej si líder dá svojich vyvolených na zvoliteľné miesta, a tí mu potom v parlamente všetko vďačne odhlasujú. Hlasovať podľa svedomia, ako stanovuje ústava, u mnohých z nich nemá miesto. Bolo by rozumnejšie, keby si ľud v každom okrese zvolil svojho poslanca, ktorý by bol za ten okres aj zodpovedný. Ak by si neplnil svoje povinnosti, mohli by ho kedykoľvek odvolať.

Kazimír Pikulík, Trnava