Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Jún 2013

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

O britskej demokracii

Martin Dugas

Ak britskí vojaci vyčíňajú po svete a sú postrachom nielen pre domácich ozbrojencov, ale aj civilné obyvateľstvo, ide dobreže nie o hrdinský skutok. Ak však cudzinci zabijú v Británii miestneho príslušníka armády, okamžite ide o teroristický čin.

Koncom mája dvaja muži čiernej pleti nigérijského pôvodu za bieleho dňa najprv zrazili autom a potom nožom a sekáčikom na mäso brutálne dobodali a dosekali 25-ročného britského vojaka pred kasárňami v londýnskej štvrti Woolwich. 

Osudným sa mu stalo tričko s nápisom „Help for Heroes", organizácie príslušníkov armády.

Podľa svedkov po hrôzostrašnej vražde vzývali Alaha a okoloidúcich žiadali, aby ich nasnímali na mobilné telefóny aj s telom. „Jediný dôvod, pre ktorý sme tohto muža zabili, je, že moslimovia sú denne zabíjaní britskými vojakmi," povedal jeden z atentátnikov.

Po príchode polície boli muži postrelení, pričom jeden z nich je vo vážnom stave. Zavraždený vojak od roku 2006 slúžil v 2. prápore kráľovského regimentu strelcov a zúčastnil sa aj na misiách v Afganistane a na Cypre.

Útok úrady vyšetrujú ako teroristický čin a ministerka vnútra Theresa Mayová zvolala vládny výbor pre mimoriadne situácie Cobra.

Cobra by sa mohla zaoberať aj samotným britským terorizmom vo svete či priamo na ostrovoch, kde možno stav smelo označiť za mimoriadnu situáciu.

Odhliadnuc od známeho námorného útoku s cieľom udržať koloniálnu moc na Falklandských ostrovoch v roku 1982, po prípady netreba plávať na protiľahlú stranu Atlantiku.

Londýn dodnes okupuje sever samostatného Írskeho ostrova, tisícročia obývaného potomkami starých Keltov. Severným Írom vnucuje nielen vlastnú politickú a vojenskú nadvládu, ale aj náboženstvo, čo vyúsťuje do pravidelných krvavých zrážok polície a írskych demonštrantov v Belfaste.

Ak si zatúžite v Anglicku kúpiť írsky, škótsky či waleský slovník, nabeháte sa po najväčších londýnskych kníhkupectvách. 

Pritom nejde o menšiny, o právach ktorých Spojené kráľovstvo s obľubou káže po celom svete, ale o štátotvorné národy tohto súštátia tvoriaceho akúsi federatívnu konštitučnú monarchiu. Zdá sa, že páchatelia vraždy vojaka si už vychýrenú britskú demokraciu neužijú.

Fotografia:
Na fotke britského denníka The Sun jeden z útočníkov. V zakrvavených rukách drží nôž a sekáčik po brutálnom útoku v blízkosti kasární v Londýne. „Ospravedlňujem sa, že to museli vidieť ženy, ale v našej krajine musia ženy vidieť to isté," vyhlásil útočník na videu a dodal: „Prisahám na Alaha, že proti vám nikdy neprestanem bojovať. Ľudia v Británii už nikdy nebudú v bezpečí."