Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Jún 2013

Aktuálne číslo

Monitor zahraničných udalostí

Návrat k národným menám
Ľavicový opozičný politik, ktorý bol nemeckým ministrom financií v čase prijatia eura, hovorí, že nastal čas uvažovať o zrušení spoločnej meny. Oskar Lafontaine na svojej internetovej stránke uviedol, že krajiny eurozóny bojujúce s ekonomickými problémami nemajú možnosť devalvovať svoje meny v čase ekonomickej krízy, ktorá mnohé z nich vtiahla do recesie. Navrhuje reštrukturalizáciu európskeho bankového systému, prísnejšiu kontrolu veriteľov a návrat k európskemu menovému systému, ktorý predchádzal euru.

Orbán provokuje
Zahraničné médiá si všímajú napätie medzi nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Merkelová kritizovala ústavné zmeny v Maďarsku. Orbán sa ohradil skrytou narážkou na okupáciu Maďarska hitlerovskými vojskami v roku 1944, čo médiá označili za provokáciu: „Nemci už poslali kavalériu do Maďarska - a to vo forme tankov. Nech neposielajú, to je naša prosba. Nebol to dobrý nápad."

Peniaze nemajú vládnuť
Pápež František vyzval na reformu globálneho finančného sektora a odsúdil bezcitnú diktatúru ekonomiky: „Peniaze majú slúžiť, nie vládnuť." Súčasne vyzval štáty sveta, aby prevzali väčšiu kontrolu nad svojimi ekonomikami a ochraňovali najslabších, pretože kríza zhoršila životy miliónov ľudí. „Vytvorili sme nové modly. Uctievanie zlatého teľaťa si našlo bezcitný obraz v kulte peňazí a diktatúre ekonomiky, ktorej chýba akýkoľvek humánny cieľ."

Grécko proti mešite
Grécka strana Zlatý úsvit hrozí vyvolaním masových demonštrácií, ak úrady povolia miestnym moslimom postaviť si nový islamský svätostánok v Aténach. „Ak príde k vybudovaniu mešity pre islamských kriminálnikov v Grécku, Zlatý úsvit zmobilizuje 100-tisíc Grékov," povedal hovorca strany Ilías Kasidiáris. V Grécku sa k islamu hlási asi pol milióna obyvateľov, pričom veľká časť z nich žije v krajine ilegálne.

Sever Kosova chce samostatnosť
Srbská menšina na severe Kosova mieni vyhlásiť nezávislosť. Štyri tamojšie Srbmi obývané obce chcú vytvoriť vlastný parlament, avizoval líder kosovských Srbov Marko Jakšič. Ich cieľom je pripojenie sa k Srbsku v podobe autonómnej provincie. Tento postup je reakciou na dohodu o normalizácii vzťahov medzi Srbskom a Kosovom, ktorá sa zrodila za sprostredkovania Európskej únie. Plán uvedenia dohody do praxe medzičasom schválili vlády v Prištine aj Belehrade.

Tresty pre Chorvátov
Na dovedna 111 rokov väzenia odsúdil Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu v Haagu šesticu bosnianskych Chorvátov za vojnové zločiny v Bosne a Hercegovine. Uznal ich vinnými z ťažkých vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, ktorých sa mali dopustiť v období od roku 1991 do roku 1994. Pripísal im zodpovednosť za vraždy, znásilnenia, prenasledovanie, vyháňanie a terorizovanie bosnianskych moslimov.

Zvíťazila pravica
V bulharských predčasných parlamentných voľbách zvíťazila pravica, ale nedosiahla väčšinu. Strana expremiéra Bojka Borisova Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) zvíťazila so ziskom viac ako 30 percent hlasov, kým socialistická strana Koalícia za Bulharsko (KB) dostala vyše 27 percent. Na treťom mieste skončilo Hnutie za práva a slobody (DPS) zastupujúce tureckú menšinu a do 240-členného parlamentu sa dostala aj národne orientovaná Ataka.

Podporujú povstalcov
Senátny výbor pre zahraničné vzťahy v USA schválil návrh zákona, ktorý umožní poskytnúť zbrane povstaleckým skupinám v Sýrii. Išlo o prvé hlasovanie, v ktorom americkí zákonodarcovia oficiálne deklarovali podporu vyzbrojovaniu sýrskych povstalcov. Zákon ráta aj s poskytnutím vojenského výcviku a inej pomoci povstaleckým skupinám. Okrem toho má vytvoriť fond so sumou 250 miliónov dolárov pre Sýriu v prechodnej fáze po zosadení Asada.