Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Jún 2013

Aktuálne číslo

Reprodukcia: archívReprodukcia: archív

Nastúpi v USA diktatúra?

Bývalá reportérka CNN, fotografka, filmárka a trojnásobná držiteľka ocenenia Emmy Award Amber Lyonová ešte ako zamestnankyňa vyniesla na svetlo praktiky v CNN.

Dostala príkaz vysielať falošné spravodajstvo, vymazať informácie nepriaznivé pre Obamovu vládu, vhodne selektovať, čo imidžu vlády prospieva, ale aj špecificky manipulovať správy.

Tvrdí, že nielen americká, ale aj cudzie vlády platia CNN za obsah správ. Americké médiá zámerne vytvárajú propagandu vo vzťahu k Iránu, ktorá má získať podporu verejnosti pre vojenskú inváziu.

Podľa nej sa opakuje scenár spred vojny v Iraku, tentoraz je však démonizovaný Irán a Sýria.

Lyonová získala v lete 2010 ocenenie pre CNN za doslova podmorské spravodajstvo o ropnej škvrne v Mexickom zálive spôsobenej vrtom spoločnosti British Petroleum.

V marci 2011 vytvorila dokumentárny film o Bahrajne, ktorý napokon CNN cenzurovala, lebo zachytával brutálne praktiky opresívnej vlády voči občanom.

Potom investigatívna novinárka odhalila, že bahrajnská vláda zaplatila CNN cez Bahrajnskú asociáciu pre hospodársky rozvoj, aby ignorovala útlak v Bahrajne.

Okrem perzských diktátorských režimov CNN vyprodukovala tzv. inforeklamy aj pre vlády Gruzínska a Kazachstanu.

V júli 2012 Lyonová nakrútila spravodajstvo o občianskom proteste v kalifornskom Anaheime, pri ktorom policajti zastrelili jedného účastníka. Polícia násilne potlačila protest, pričom aj novinári sa museli skryť pred streľbou.

Novinárka varuje, že na potlačenie akéhokoľvek odporu či nesúhlasu sa má najnovšie používať zákon pre autorizáciu národnej obrany (NDAA).

Ten dáva federálnej vláde moc stať sa diktátorom a zatknúť akéhokoľvek amerického občana bez súdneho zatykača, dokonca ho neobmedzene zadržiavať mimo územia USA bez súdneho procesu.

Obama klamal, že tento zákon nepodpíše, no v posledný deň roku 2011 ho potichu podpísal. NDAA kritizujú mnohé organizácie - ľavicová Únia za americké občianske slobody (ACLU) aj libertariáni na čele s Ronom Paulom.

Amber Lyonová vidí hrozbu pre investigatívnych žurnalistov, ktorí sa stanú nepohodlní pre vládu a začnú miznúť. Hocikto sa však môže stať podozrivým pre terorizmus a na základe toho ho môžu zadržať či dokonca mučiť.

Stáva sa to už aj dnes. Rodina amerického námorného veterána Brandona Rauba tvrdí, že ho FBI zatkla a uniesla pre protivládne vyhlásenia na Facebooku.

Amerických občanov len pre podozrenie zabili aj bezpilotné lietadlá, ktoré si v moslimských krajinách doteraz vyžiadali minimálne 4 500 životov.

Americká vláda chce do konca tohto desaťročia začať používať 30-tisíc bezpilotných lietadiel na monitorovanie svojich občanov na území USA.

hlavnespravy.sk

Fotografia:

Zákon pre autorizáciu národnej obrany môže zabiť investigatívnu žurnalistiku a slobodu prejavu, hlása internetový banner Amber Lyonovej.