Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Jún 2013

Aktuálne číslo

Foto: TASR/APFoto: TASR/AP

EÚ chystá myšlienkovú políciu

Európska komisia prišla s návrhom, že proti politickým stranám zastúpeným v Európskom parlamente, ktoré nebudú rešpektovať „základné práva definované EÚ", bude môcť byť začaté konanie.

To sa môže skončiť finančnou sankciou. Kontroverzný návrh podľa kritikov otvára brány politickej cenzúre, keďže umožňuje vytvárať tlak na politické presvedčenie.

S návrhom pôvodne prišla platforma Európskych socialistov, ktorých členom je aj slovenský Smer-SD. Socialisti argumentovali, že opatrenie má za cieľ zabrániť tomu, aby v europarlamente sedeli „pravicoví radikáli a strany vystupujúce proti mieru".

V europarlamente je v súčasnosti zastúpených 13 strán, ktoré majú nárok na 31 miliónov eur z rozpočtu parlamentu. Návrh predpokladá, že strany, ktoré sa vyjadrujú proti princípom EÚ, budú môcť o tieto financie prísť.

Socialisti návrh vítajú a pred kritikmi sa bránia upozorňovaním na fakt, že navrhovanému pravidlu nebudú podliehať strany v národných parlamentoch a celkovo sa hovorí len o základných hodnotách ako demokracia, právny štát a rešpekt k menšinám. 

Odporcovia však návrh považujú za mimoriadne nebezpečný a upozorňujú na fakt, že základnou hodnotou demokracie je právo slobodne vyjadriť svoj názor.

hnonline.sk