Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Jún 2013

Aktuálne číslo

Foto: TASR/ APFoto: TASR/ AP

Spachtoš

Bodka za zahraničím

Martin Dugas

Ani bezprostredne po zvolení do funkcie hlavy štátu nemal český prezident Miloš Zeman takú skvelú náladu ako pri svojom minulomesačnom vystúpení pred poslancami parlamentu v Prahe.

Pobavil ho neúspešný vyzývateľ vo voľbách a súčasný minister zahraničných vecí ČR Karel Schwarzenberg, ktorý bol pri prezidentovom prejave prítomný iba fyzicky.

Vo výsostne kultivovanom príhovore sa šéf Hradčian zameral práve na zahraničnú politiku. Napokon skonštatoval, že odmieta byť „strojom na podpisy" a ak chceli úradníka, ktorý sa „dobre naobeduje a potom zaspí", mali si zvoliť iného prezidenta.

Pritom sa významne pozrel na šéfa diplomacie, ktorý statočne a nekompromisne „čelil kritike", keď vo vládnej lavici sladko zaspal spánkom spravodlivých. Keď to Zeman zbadal, prepukol spolu s poslancami do hlasného smiechu, ktorý spiace knieža prebudil.

Natíska sa otázka, či je nevyhnutné, aby takto disponovaný člen vlády vôbec chodil na zasadanie kabinetu či parlamentu. Možno by na jeho miesto stačilo položiť jeho bustu alebo posadiť plyšového medveďa.