Štvrtok 22. február 2024

extra plus

Jún 2013

Aktuálne číslo

Periskop

Samovražda Petra Mankoveckého
Herec, režisér, pedagóg a hudobný skladateľ Peter Mankovecký minulý mesiac dobrovoľne ukončil svoj život. Hereckú kariéru odštartoval v martinskom Divadle SNP, kde aj režijne debutoval s hrou Dom na hranici. Vystupoval tiež na doskách Činohry SND, pre ktorú skomponoval hudbu k 53 inscenáciám, napríklad Sen noci svätojánskej, Hamlet či Kvarteto. Mankovecký sa ako autor hudby presadil aj v českých či francúzskych divadlách. So svojimi žiakmi z VŠMU naštudoval inscenáciu Na koho to slovo padne, ktorá získala viaceré prestížne ocenenia.

Výstava Stana Dusíka
Dom Matice slovenskej Bratislava v spolupráci s Magistrátom Hlavného mesta SR Bratislavy organizuje výstavu slovenského maliara, grafika, ilustrátora a spisovateľa Stana Dusíka pod názvom Hlahol zvonov. Vernisáž sa uskutoční 17. júna v Justiho sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Práce držiteľa mnohých slovenských aj zahraničných ocenení, žijúceho a pôsobiaceho v talianskej Florencii, budú širokej verejnosti sprístupnené od 18. do 30. júna. Výstavu zaštiťuje Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup - metropolita.

Vznik Kunsthalle sa blíži
Dlhoočakávaná Kunsthalle v Bratislave vznikne v januári 2014. Bude súčasťou nového Slovenského centra vizuálnych umení spadajúceho pod Národné osvetové centrum (NOC), informoval rezort kultúry. Podľa jeho šéfa M. Maďariča ide o dôležitý krok, keďže „nemáme národnú inštitúciu, ktorá by dávala priestor súčasnému výtvarnému umeniu". O vzniku Kunsthalle sa hovorí už dvadsať rokov. „Ako keby sa stále čakalo na ideálny stav. Povedali sme si - ten nebude asi nikdy, začnime v tejto chvíli tým, že Kunsthalle bude súčasťou NOC," dodal Maďarič.

Vek narkomanov klesá
Na Slovensku sa z drogovej závislosti lieči čoraz viac užívateľov, pričom ich vek stále klesá, informovalo ministerstvo zdravotníctva. V roku 2011 sa v ústavných zdravotníckych zariadeniach liečilo1 609 ľudí, z nich tri štvrtiny mali menej ako 20 rokov. Medzi pacientmi bolo najviac užívateľov stimulačných látok a tých, ktorí si drogu dávali injekčne. Podľa rezortu je alarmujúci najmä klesajúci vek tých, čo drogu užili po prvý raz. Ukázalo sa, že s alkoholom sa bežne stretávajú už desaťročné deti a s nelegálnymi drogami trinásťroční.

Nebezpečné čínske výrobky
Najväčšie množstvo nebezpečných nepotravinárskych výrobkov v EÚ pochádzalo vlani už tradične z Číny. Podľa štatistík úradov v EÚ sa totiž nebezpečného tovaru z tejto krajiny týkalo viac ako 58 percent z 2 278 oznámení. Hlavnými kategóriami výrobkov predstavujúcich vážne riziko pre spotrebiteľa boli oblečenie, textílie a módne doplnky, na ktoré sa vzťahovalo 34 percent oznámení, nasledovali hračky a elektrické spotrebiče. Medzi najčastejšie oznamované nedostatky týchto výrobkov patrili chemické riziká, riziko uškrtenia a poranenia.

Slovenskí vinári opäť zlatí
Vinári zo Slovenska si z prestížnej vinárskej súťaže Concours Mondial de Bruxelles 2013 odniesli tri veľké zlaté medaily. Získali ich Cabernet Sauvignon Rosé 2012 z vinárstva Mavín a z PD Mojmírovce, ako aj Rizling 2011 od T&M SK. Okrem toho si naši vinári odniesli aj 19 zlatých a 38 strieborných medailí. Do súťaže, ktorá sa po prvý raz konala v Bratislave, bolo prihlásených 8 168 vzoriek vín z celého sveta. Tie hodnotili v kategóriách vzhľad, vôňa a chuť, pričom rozhodovala čírosť, kvalita, intenzita, jemnosť a perzistencia.

Šanca pre muzikantské talenty
V najbližších mesiacoch sa v rámci projektu Hudobné tvorivé dielne Jána Berkyho-Mrenicu mladšieho v rôznych slovenských mestách uskutočnia hudobné workshopy, na ktorých chce syn legendárneho huslistu zmapovať úroveň našich muzikantov v oblasti ľudovej piesne a jej interpretácie. Na záver sedemdňových kurzov by malo vzniknúť nové koncertné teleso zostavené z nádejných muzikantov, ktorí sa odprezentujú na spoločnom vystúpení. „Najväčšie hudobné hodnoty nášho národa sú dnes málo prezentované. Dôležité je uvedomiť si, že sme tu iba na krátkej návšteve, no to, čo po nás zostane, zanechávame budúcim generáciám," povedal J. Berky-Mrenica ml. Prvý workshop prebehne od 8. do 14. júla v banskobystrickom Konzervatóriu J. L. Bellu, ďalší od 11. do 17. augusta v penzióne Lagáň v Dolnom Ohaji, neskôr pribudnú aj mestá Bratislava a Kremnica.

diabolske husle.jpg(diabolske husle.jpg)

Parkúrové preteky v Rozálke
Posledný májový víkend patril v Areáli zdravia Rozálka v Pezinku medzinárodným pretekom Linde Grand Prix CSI*. Najmodernejší slovenský jazdecký stánok privítal na svojej pôde európsku špičku v parkúrovom skákaní. Pred zrakmi divákov si svoje schopnosti zmeralo takmer 200 koní, ktoré prekonávali prekážky od 110 do 140 centimetrov. Pretekalo sa tri dni, z nich prvé dva patrili kvalifikačným kolám, tretí deň bol venovaný finále a dekorovaniu víťazov v kategóriách mladé kone, juniori a deti. V silnej konkurencii jazdcov z Česka, Rakúska, Maďarska, Nemecka, Slovinska a Ruska uspeli Slováci Juraj Krivjanský, Svetlana Kočíková, Ján Cigán mladší, Radovan Cibere, Sára Štangelová, Táňa Hatalová a iní. Príjemné súťažné dni v Rozálke, ktorá sa teší obľube u širokej verejnosti nielen z Pezinka a jeho okolia, spestrili aj rôzne atrakcie pre rodiny s deťmi.

rozalka.jpg(rozalka.jpg)

Spomienka na Štefánika
Tretieho mája, v predvečer výročia smrti generála M. R. Štefánika, si desiatky ľudí pripomenuli večný odkaz tejto významnej osobnosti slovenských národných dejín. Podujatie zorganizovala Mladá Matica spolu s Maticou slovenskou symbolicky na bratislavskom Nábreží M. R. Štefánika. Medzi zúčastnenými nechýbali predseda MS Marián Tkáč, zástupcovia mladých matičiarov z rôznych kútov Slovenska spolu so svojím šéfom Mariánom Gešperom, herečka Eva Kristinová či starosta bratislavskej mestskej časti Ružinov Dušan Pekár, ktorý podujatie zaštítil. Predseda Mladej Matice vyzdvihol veľké idey Štefánika, ktoré aj dokázal stopercentne naplniť. „Aj my sa budeme snažiť naplniť naše ciele, a to obrodou slovenského národa. Teraz je nás tu asi 40, ale verím, že o rok sa nás tu zíde minimálne 150 a že o niekoľko rokov bude slovenské národné hnutie masovým hnutím."

mlada matica.jpg(mlada matica.jpg)

Slovensko a korupcia
Slovensko je spolu s Gréckom treťou najskorumpovanejšou krajinou v EÚ. Ukázal to prieskum americkej spoločnosti Ernst & Young, ktorého základom boli rozhovory s členmi predstavenstiev 3 459 spoločností v 36 krajinách sveta. Otázky sa týkali najmä aspektov neetického správania v podnikaní, ako je ponúkanie úplatkov za získanie lukratívnej zákazky či vedomé nadhodnocovanie finančnej situácie podnikov. Respondenti z Chorvátska, ktoré v prieskume skončilo najhoršie, uviedli, že korupčné praktiky sú v ekonomickom živote ich krajiny bežné až v 90 percentách prípadov. Na Slovensku, figurujúcom na tretej priečke po Slovinsku, je podľa výsledkov korupcia a úplatkárstvo približne na 84-percentnej úrovni. Naopak, spomedzi štátov EÚ sú najmenej skorumpované Fínsko a Švédsko, kde miera korupcie dosahuje iba 12 percent.

korupcia.jpg(korupcia.jpg)

Stratégia rozvoja cyklistiky
Do roku 2020 by malo na Slovensku vzniknúť tisíc kilometrov nových ciest pre cyklistov, čo ročne predstavuje vybudovanie 125 kilometrov. Predpokladá to Národná stratégia rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky v SR, ktorú schválila slovenská vláda. Rezort dopravy odhaduje, že v roku 2014 dosiahnu náklady na plánovanú výstavbu 40 kilometrov segregovaných cyklociest v mestách 10 miliónov eur. Dva milióny majú putovať na realizáciu 85 kilometrov cyklopruhov a cyklokoridorov na už existujúcich cestách, suma 160-tisíc eur je určená na vyznačenie 800 kilometrov nových cykloturistických trás. „Kým v Česku je počet cyklistov pohybujúcich sa na cestách na úrovni 6 percent, u nás je to len 1,5 percenta," pripomína rezort dopravy. Podľa jeho predstaviteľov pozitívom stratégie je, že vznikla na základe myšlienok a nápadov organizácií a cykloklubov.

cyklistika.jpg(cyklistika.jpg)

Slováci triedia najviac plasty
Viac ako 67 percent Slovákov aktívne triedi odpad, pričom takmer 92 percent z nich separuje plasty, vyplýva z prieskumu spoločnosti EMCG. Druhým najviac triedeným materiálom je papier, na treťom mieste sa umiestnilo sklo. Ukázalo sa tiež, že bioodpad triedi u nás 17,5 percenta ľudí, viacvrstvové kombinované materiály, akými sú napríklad tetrapaky a kovové obaly, iba 14,7 percenta. Zarážajúce je, že až 44 percent z tých, čo odpad netriedia, v tom nevidia zmysel. Viac ako 38 respondentov zasa priznalo, že najúčinnejšou motiváciou na separovanie by pre nich boli peniaze. „Ukázalo sa, že je dôležité, aby zostala v novom zákone o odpadoch zachovaná možnosť znížiť poplatok za komunálny odpad pre občanov, ktorí odpad triedia," myslí si výkonný riaditeľ Slovenského priemyselného združenia pre obaly a životné prostredie SLIPCEN Miroslav Jurkovič.

odpad.jpg(odpad.jpg)

Nepotrebné mosty
Slovenské hnutie obrody a viaceré miestne odbory Matice slovenskej adresovali premiérovi Robertovi Ficovi a predsedovi Nitrianskeho samosprávneho kraja Milanovi Belicovi list, v ktorom žiadajú zastavenie plánovanej výstavby dvoch cestných mostov cez rieku Ipeľ v obciach Chľaba a Pastovce. Svoj krok zdôvodňujú tým, že mosty cez hraničné rieky s Maďarskom Slovensku dosiaľ nepriniesli nijaké významnejšie pozitíva. „Naopak, každý deň sa stretávame s inváziou cudzej kultúry a ignoranciou slovenčiny, vyčíňaním rôznych maďarských extrémistických skupín, s uprednostňovaním menšinovej a potláčaním našej kultúry, a to nielen podnikateľmi, ale aj samotnými samosprávami," píše sa v liste. Aj starostovia dotknutých hraničných obcí priznávajú, že mosty nepriniesli očakávané efekty ako zamestnanosť v regióne či rozvoj turizmu.

most_ipel.jpg(most_ipel.jpg)

Zaniknú najmenšie euromince?
Mince s nominálnou hodnotou jeden a dva eurocenty sa možno stratia z obehu. Vyplýva to z návrhu Európskej komisie, ktorého súčasťou sú aj štyri scenáre osudu najmenších euromincí. Tie hovoria o ponechaní súčasného stavu, vydávaní mincí pri znížených nákladoch na výrobu, ďalšími možnosťami sú rýchle a pomalé stiahnutie eurocentov z obehu. Podľa EK je výroba euromincí s najnižšou nominálnou hodnotou už dlhodobo stratovou záležitosťou, pričom rozdiely medzi nákladmi na ich výrobu a snahami štátov udržať ich v obehu vyčíslila stratou vo výške 1,4 miliardy eur. Prieskumy však ukázali, že verejnosť sa v prípade zrušenia týchto mincí obáva následného zvýšenia cien. Ako povedal eurokomisár Olli Rehn, o osude eurocentov rozhodnú ďalšie diskusie s členskými štátmi a zainteresovanými stranami. „Chceme zistiť, či existuje jasná vôľa pre príslušný legislatívny návrh."

eurocenty.jpg(eurocenty.jpg)

Pokrstili knihu Rusi a Slovensko
V priestoroch Veľvyslanectva Ruskej federácie v Bratislave predstavili publikáciu Rusi a Slovensko. Vydalo ju Občianske združenie Rossija a do života ju kvapkami vodky uviedol splnomocnený a mimoriadny veľvyslanec Ruska v SR Pavel Maratovič Kuznecov (na snímke). Knihu o Rusoch, ktorých osud zavial do neveľkej krajiny pod Tatrami, ako aj o tom, čo tu dokázali, napísal zakladateľ Zväzu Rusov na Slovensku Alexander Čumakov. „Chcel som dokázať, že Rusi neboli u nás iba do počtu. Vykonali pre túto krajinu veľa - zakladali výskumné ústavy, vedecké pracoviská, budovali cesty, železnice, mosty, podieľali sa na kultúrnom živote..." Čumakov zároveň vyslovil želanie, aby aj mladá generácia Rusov začala u nás písať novú históriu. „Bol by som tiež veľmi rád, keby tí, čo ovplyvňujú verejnú mienku, zdôraznili, že Rusi sú občanmi tejto republiky a chcú jej pomáhať."

krst vodkou.jpg(krst vodkou.jpg)

Na záchranu vinohradníctva
Bratislavský samosprávny kraj organizuje výzvu na záchranu slovenského vinohradníctva a vinárstva. Okrem množstva vinárov a návštevníkov Prvej slovenskej vinárskej výstavy v bratislavskej Inchebe ju podpísal aj premiér Robert Fico. Ten vyzdvihol najmä úspech bielych slovenských vín. „Život bez vína je fádny, nemá inšpiráciu. Výrobu kvalitného vína považujem za súčasť našej kultúry, našich tradícií." Podľa predsedu BSK Pavla Freša je výzva zameraná najmä na podporu vinárov a zároveň aj cestovného ruchu či tvorbu pracovných miest. „Vinohrady majú stáročné tradície, kultúrny aj hospodársky vplyv. Chceme, aby zostali zachované." Z dielne BSK pochádza aj vlaňajšie memorandum na záchranu vinohradov. Jeho cieľom je udržanie dedičstva predošlých generácií, ktoré po stáročia na súčasnej Malokarpatskej vínnej ceste pestovali vinič a vyrábali víno.

vinohradnictvo.jpg(vinohradnictvo.jpg)

Výhody širokorozchodnej
„Železničná doprava má pre strednú Európu veľkú perspektívu a otvára jej nové trhy. Investície do budovania vysokorýchlostných tratí by mali prepojiť túto oblasť s juhovýchodnou Áziou," povedal poradca thajskej premiérky Pansak Vinyaratn na medzinárodnej konferencii členov Združenia krajín juhovýchodnej Ázie ASEAN vo Viedni. „Slovensko a celá stredná Európa tak môžu dostať priamu možnosť obchodu a kontaktu s Thajskom a juhovýchodnou Áziou." Podľa Vinyaratna širokorozchodné železnice umožňujú Európe najlepšie spojenie s týmto regiónom aj z hľadiska nákladov. „Stačí postaviť širokorozchodnú trať, ktorá nadviaže na ruský železničný systém. Železničná doprava do Ázie môže byť o tretinu rýchlejšia ako námorná. Ak by sa prepojil slovenský, rakúsky a ruský železničný systém, do siedmich rokov môže konkurovať aj leteckej doprave," zdôraznil Vinyaratn.

sirokorozchodna.jpg(sirokorozchodna.jpg)

Nová dominanta New Yorku
Nový newyorský mrakodrap One World Trade Center (na snímke vo výstavbe), na ktorom nedávno dokončili montáž posledného stožiara, dosiahol výšku 541 metrov. Stal sa tak nielen najvyššou stavbou v New Yorku, ale aj v celých USA, na západnej pologuli a dokonca treťou najvyššou budovou na svete. Mrakodrap je zároveň najvyššou zo štyroch výškových budov, ktoré vyrastajú na dolnom Manhattane na mieste zničených dvojičiek Svetového obchodného centra. V novom obchodnom centre budú najmä komerčné priestory, predajne, reštaurácie, galérie či múzeum. Mrakodrap One World Trade Center bol pôvodne známy ako Freedom Tower (Veža slobody), pričom jeho celková výška v stopách - 1 776 - má symbolizovať rok podpísania Vyhlásenia nezávislosti Spojených štátov. Výstavbu novej dominanty New Yorku by mali podľa plánov definitívne skončiť na budúci rok.

one wtc.jpg(one wtc.jpg)