Foto: SITA/ Jozef Jakubčo
Bugárova naničhodná iniciatíva
Novodobý maďarizačný projekt pre južné Slovensko
Erika Lehotszká
Strana Most-Híd zverejnila prvú časť strategickej vízie do roku 2016, ktorou dáva nepokryte najavo svoje separatistické ciele, o ktorých sa na Slovensku doteraz nahlas nehovorilo. Akékoľvek zmienky o separatizme a postupnom rozvracaní integrity Slovenska maďarskými etnickými stranami považovala časť pravicovo a liberálne orientovaných politológov aj väčšiny médií za hungarofóbiu a hru maďarskou kartou.
Most-Híd má primát
A tu sa odrazu vykľulo šidlo z vreca: stojí to na papieri, čierne na bielom. V časti Sebaurčenie tohto novodobého maďarizačného projektu pre južné Slovensko predseda poslaneckého klubu László Solymos označil za kľúčovú otázku vytvorenie samosprávy vo forme tzv. kultúrneho katastra južného Slovenska, ktorý by mal vlastnú zástavu a symboly a maďarčina by bola regionálnym úradným jazykom.
V maďarskom katastri, čiže v novovytvorenom samosprávnom celku, by sa slovenčina mala na zvrchovanom slovenskom území vyučovať len ako cudzí jazyk!
Most-Híd vo svojich plánoch predbehol svojho maďarského politického súpera SMK o niekoľkých konských hláv, pretože ani táto extrémistická strana zatiaľ nedefinovala svoje separatistické ciele tak priamo a jasne. Most-Híd má primát: ako prvá politická strana na Slovensku definovala prvý meritórny krok k odtrhnutiu južného Slovenska.
Aby bol územný zisk čo najväčší, navrhuje prehodnotiť rozdelenie obcí do okresov. Za touto naoko nevinnou požiadavkou sa skrýva snaha pričleniť čo najviac obcí s národnostne zmiešaným obyvateľstvom do okresov, kde prevažuje maďarská menšina - lebo len tak sa pod katastrálnu maďarskú zástavu dostane viac pôdy, viac obyvateľov.
Filigránsky, ale dôležitý bod Bugárovej naničhodnej iniciatívy je ďalšia požiadavka, aby sa pri sčítaní ľudu priznala viacnárodnostná identita.
Masaryks Benešom tlieskajú
Na stránke Politika identity sa píše: „Za situácie, keď výrazná časť občanov krajiny pociťuje príslušnosť k dvom, resp. viacerým etnikám, považujeme za nepochopiteľné a zbytočné, aby Slovensko nútilo svojich občanov robiť v tejto otázke rázne a jednoznačné rozhodnutia."
Ak si rozmeníme tento absurdný výrok na drobné, vyjde nám, že by sme mali na Slovensku legitimizovať etnický konglomerát podľa vzoru Mosta-Híd: Ak sa ktosi cíti Rómom aj Maďarom, mal by si do kolónky národnosť písať: Rómomaďar, alebo ak sa cíti zároveň Čechom aj Slovákom mal by si písať Čechoslovák.
Masaryk s Benešom vstávajú z hrobu a tlieskajú! Čo by si napísal Ibrahim Maiga, známy Slovák z Mali? Nevieme, museli by sme sa ho spýtať. S určitosťou však vieme, o čo ide Bugárovi and company - začleniť čo najviac voličov bez uvedomelej národnostnej totožnosti do maďarského katastra.
Celú programovú koncepciu by chcel Most-Híd prijať na jar na programovej konferencii. „Chceme občanom deklarovať, že ak nás budú voliť, toto môžu od nás očakávať, že toto sú veci, od ktorých nemienime ustúpiť."
Z relevantných politických strán zareagovala na strategické vízie strany Most-Híd jedine Slovenská národná strana. Jej prvý podpredseda Rafael Rafaj okrem iného vyhlásil: „Vytvorenie samostatných symbolov, znaku a zástavy Maďarov na Slovensku nápadne pripomína kosovskú separatistickú cestu k odtrhnutiu."
Ostatné strany a inak vždy pohotoví politológovia a novinári mlčia, uspokojili sa so suchým spravodajstvom z Bugárovej tlačovej konferencie, kde to všetko odznelo ako axióma plánovaného vývoja slovenskej spoločnosti v nasledujúcich troch rokoch. Alebo ten jediný, čo sa ozval hlasom volajúceho na púšti, zasa vyhráva maďarskou kartou?
Fotografia:
Údajne umiernená strana Most-Híd sa nakoniec vyfarbila: šéf strany Béla Bugár a jeho podpredseda László Solymos dali najavo svoje separatistické ciele.