Foto: SITA
Za hrdinov republiky
Erika Lehotszká
Kubánci sa inšpirovali severoamerickým zvykom a na počesť agentov zadržiavaných americkými orgánmi vytiahli v septembri žlté stužky. Ozdobili nimi vládne budovy, obchody, domy, stromy, ale aj lampy pouličného osvetlenia.
Stužkami žltej farby si Američania pripomínajú svojich milovaných, ktorí sa z rôznych dôvodov nevrátili domov zo zahraničia.
Kubánska vláda sa dlhé roky snaží dostať na slobodu agentov zadržaných v roku 1998 za údajnú špionáž v štáte Florida. Kým jedného z nich prepustili po 13 rokoch, traja si odpykávajú doživotie a jeden dostal 19 rokov.
Na stredoamerickom ostrove ich považujú za „hrdinov republiky", pretože kontrolovali aktivity extrémistických skupín, vykonávajúcich činnosť hrubo porušujúcu medzinárodné právo a zvrchovanosť Kubánskej republiky.
Kubánsky národ odsudzuje túto kolosálnu nespravodlivosť spáchanú proti Gerardovi Hernándezovi, Ramónovi Labaňinovi, Renému Gonzálezovi, Fernandovi Gonzálezovi a Antoniovi Guerrerovi, odsúdeným na surové tresty za to, že pomohli odhaliť teroristické akcie proti svojmu štátu.
K celosvetovej kampani za ich oslobodenie sa pripojili aj členovia vedenia Spoločnosti priateľov Kuby na Slovensku spolu so zástupcami Klubu Kubáncov.
Kampaň sa začala 12. septembra, pretože práve v tento deň pred pätnástimi rokmi kubánskych vlastencov uväznili, a potrvá do 6. októbra. Kuba ňou chce amerických občanov upozorniť na prípad piatich Kubáncov, o ktorom nemajú nijaké alebo nie korektné informácie.
René González, ktorý je ako jediný z Piatich už na slobode, požiadal Kubáncov v jednom svojom rozhovore v Havane, aby Deň žltých stužiek zorganizovali k 15. výročiu ich zatknutia.
Symbolu žltej stužky rozumie každý Američan, preto by tento odkaz mal osloviť bežných občanov veľmoci, ktorí o prípade Piatich nevedia takmer nič, a ak áno, tak majú len informácie zo servilných masmédií. Paralelné akcie prebiehajú aj v Bostone a New Yorku.
V odkaze adresovanom „Severoameričanom a všetkým obyvateľom našej planéty" nespravodlivo väznení agenti zdôrazňujú, že vláda USA a justičný systém tejto krajiny sú už pätnásť rokov hluché k požiadavkám OSN, Amnesty International, k apeláciám viacerých nositeľov Nobelovej ceny, parlamentných poslancov, svetových osobností, právnických a náboženských inštitúcií. Pritom Odvolací súd v Atlante vyhlásil dôkazy v procese proti nim za nedostatočné na ich obvinenie.
Jedinou nádejou nespravodlivo väznených Kubáncov je, že sa americký národ dozvie celú pravdu o ich kauze a bude žiadať nápravu. Ich zatknutie, súdny proces aj väznenie zatiaľ zostávajú hanebnou epizódou v kubánsko-amerických vzťahoch.