Periskop
Štefánikova mohyla 85-ročná
Mohylu M. R. Štefánika na Bradle slávnostne odhalili pred 85 rokmi. Základný kameň pamätníka navrhnutého D. Jurkovičom položili v máji 1924 - päť rokov po leteckom nešťastí, pri ktorom okrem Štefánika zahynuli ďalší traja členovia posádky. Počet obetí, ako aj krajín, v ktorých Štefánik pôsobil, symbolizujú štyri obelisky. Hrobka s telesnými pozostatkami generála a jeho sprievodcov leží pod vrcholom mohyly v hĺbke 10 metrov. Pamätník z travertínu koncom 20. storočia zrekonštruovali a od roku 2009 je súčasťou Európskeho kultúrneho dedičstva.
Mikuša podporujú aj komunisti
Súčasný predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš má v boji o obhájenie svojho postu podporu KSS. Jeho kandidatúru nedávno podporili aj Smer-SD, SNS a Strana moderného Slovenska. „Tibor Mikuš prijal ponúknutú podporu s úctou a informoval predstaviteľov KSS o širokej podpore jeho kandidatúry zo strany politických strán a občianskych združení v Trnavskom samosprávnom kraji," povedal Mikušov asistent Juraj Štaffa. V tohtoročných voľbách do VÚC, ktoré sa uskutočnia 9. novembra, kandiduje Mikuš ako nezávislý kandidát.
Finisáž výstavy
V oščadnickom kaštieli sa milovníci umenia rozlúčili s výstavou maliarky Miliny Zimkovej pod názvom Smaragdová doska, ako aj Južnou poštou od sochára Norberta Kelecsényiho. Výber z tvorby uznávaných umelcov zdobil priestory kaštieľa od 5. do 27. septembra. „Tvorba Zimkovej sa odvíja na pomedzí abstraktných kompozícií, kde podstatnú úlohu tvorí výrazná farebnosť. Veľkorozmerné plátna sú svojou nespútanou farebnosťou oku diváka príťažlivé a nebadane sa prihovárajú vlastným živým príbehom," povedala kurátorka výstavyPaulína Buchová.
Rekordný počet migrantov
Za hranicami svojej vlasti žije najviac ľudí od roku 1990, pričom najobľúbenejšou destináciou sú USA. Vyplýva to zo štatistík Populačného úradu OSN. Tie ďalej ukázali, že mimo svojej rodnej krajiny žije v súčasnosti 232 miliónov ľudí, teda 3,2 percenta svetovej populácie. Najviac migrantov je v Európe a Ázii. Kým na európskom kontinente je to 72 miliónov ľudí, na ázijskom o milión menej. Podľa štatistík polovica migrantov z celkového počtu žije v 10 krajinách, pričom najviac z nich - 45,8 milióna ľudí - našlo útočisko v USA.
Bábkové Opice z našej police
Bratislavské bábkové divadlo uviedlo na začiatok sezóny premiéru pôvodnej inscenácie Opice z našej police. Dramatizáciu kultovej rozprávky od Kristy Bendovej pripravila Michaela Zakuťanská, réžie sa ujala Michaela Homolová. Scénu plnú prekvapení navrhol Roman Anderle, o hudbu sa postaral Filip Homola. „Slávne plyšové opičky Fricko a Jupko odteraz nesedia len na polici, ale aj na javisku. Príbeh je určený pre malých i veľkých, ktorí sa radi chytajú za bruchá a masírujú si sánky boľavé od smiechu," povedala Lujza Kittlerová z BBD.
Bolívijčania nechcú McDonald's
V Bolívii ukončili svoju činnosť prevádzky McDonald's. Na tamojšom trhu pôsobila americká fastfoodová sieť 14 rokov, no nikdy tu neprofitovala. Finančné problémy prevádzok spôsobil najmä nezáujem Bolívijčanov o rýchle občerstvenie, ktoré považujú za opak zdravého jedla. Neúspech fastfoodu v juhoamerickej krajine inšpiroval filmárov k nakrúteniu dokumentu Prečo McDonald's v Bolívii skrachoval. Jeho podstatou sú rozhovory s odborníkmi na výživu, kuchármi, ale aj obyvateľmi, ktorí v ňom zdôvodňujú svoj negatívny postoj k fastfoodu.
Národniari na Capkovom vrchu
Pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie sa aj tento rok na Capkovom vrchu v Čadci uskutočnilo slávnostné podujatie, ktoré zorganizovali čadčianski národniari pod vedením Pavla Holeštiaka a Slavomíra Kupku. Návštevníci z Kremnice, Martina, Žiliny, Kysuckého Nového Mesta, Čadce, Turzovky, Staškova, Svrčinovca, Oščadnice a Zákopčia si po výstupe na vrch vypočuli svätú omšu s kázňou kysuckého rodáka vdp. Pavla. Pri slovenskom dvojkríži, ktorý sa nad Čadcou týči už dve desiatky rokov, vystúpil aj slovenský multiinštrumentalista a špičkový výrobca ľudových nástrojov Ľubo Párička. Slávnostný program spestril hrou na gajdy, fujaru, koncovku, dvojačku, píšťalu či drumbľu. Nechýbalo ani občerstvenie, ako aj predsavzatie, že o rok sa minimálne rovnaký počet ľudí opäť stretne na tomto zmysluplnom národnom podujatí.
Jedinečná cyklomagistrála
Na Kysuciach slávnostne sprístupnili Bystrickú cyklomagistrálu, ktorá vedie z Novej Bystrice do Krásna nad Kysucou. „Cyklomagistrála v nádhernom prostredí kysuckej prírody sa nedá porovnať s cyklotrasami pri Bratislave alebo v iných častiach Slovenska. Veľmi rád sem znova prídem," povedal premiér Robert Fico, ktorý si jazdu po viac ako 20 kilometrov dlhej cyklotrase vyskúšal na kolieskových korčuliach. Jedinečnosť cyklomagistrály vyzdvihol aj starobystrický starosta Ján Podmanický. Podľa neho môžu návštevníci počas jazdy vidieť množstvo zaujímavostí, napríklad kostolné vitráže Vincenta Hložníka, mamuta v životnej veľkosti, Slovenský orloj či zaujímavé mosty, ktoré patria medzi najstaršie svojho druhu v Rakúsko-Uhorsku. „Okrem toho sme nedávno dokončili prepojenie Starej Bystrice a Klubiny, ako aj ďalšie nedokončené úseky v Novej Bystrici a Radôstke."
Tublatanka má 30 rokov
Tridsiate výročie založenia oslavuje slovenská rocková formácia Tublatanka sériou koncertov po Slovensku i susednom Česku, kde stále patrí medzi najobľúbenejšie kapely. „Ten čas utiekol veľmi rýchlo, ani sme si tie plynúce roky nestačili uvedomiť," povedal nám líder skupiny Maťo Ďurinda. Úspech Tublatanky podľa neho tkvie najmä v poctivom prístupe k tvorbe. „Vždy sme sa snažili tvoriť nadštandardné pesničky a sme k sebe v tomto zmysle tvrdí." Skupina pripravuje vydanie knihy, v ktorej zmapuje tri desaťročia svojej existencie. Jej súčasťou bude aj DVD s dokumentom, ktorého úvodné zábery nedávno Tublatanka nakrúcala na Devíne (na snímke). „Exteriéry Devína sme si zvolili preto, lebo sme slovenskí patrioti, čo aj vyjadrujeme vo svojich piesňach," hovorí Ďurinda. V dokumente vraj odznejú i odpovede na otázky, ktoré protagonistom kapely doteraz nikto nepoložil.
Na SIAF prišlo stotisíc ľudí
Na prelome augusta a septembra sa na sliačskom letisku už po tretí raz konali Medzinárodné letecké dni SIAF. Pri príležitosti 20. výročia vzniku Ozbrojených síl SR, ako aj samostatnej armády ČR sa úvod podujatia, ktoré navštívilo vyše stotisíc ľudí, niesol v znamení spoločného preletu českých a slovenských strojov. Svoje letové ukážky predviedlo celkovo 700 účastníkov zo 14 krajín. Okrem predvádzania leteckého umenia sa aj oceňovalo, spomedzi slovenských pilotov uspel Roman Poláček na lietadle L-39. Na svoje si prišli aj milovníci historických lietadiel, ktorých zaujali najmä vojenské stroje, napríklad Fokkerove stíhačky série E alebo prieskumné stíhacie lietadlo Sopwith. „Aj tento ročník ukázal, že SIAF sú prestížnou udalosťou, ktorá prerástla regionálny rozmer a stáva sa akceptovanou aj v zahraničí," povedal riaditeľ podujatia Hubert Štoksa.
Oratórium o solúnskych bratoch
Na tohtoročných Bratislavských hudobných slávnostiach rezonovala aj téma osudov sv. Cyrila a Metoda počas ich pôsobenia na Devíne. Vokálno-inštrumentálna skladba Devínske bralo, ktorá vznikla pri príležitosti 1 150. výročia príchodu solúnskych bratov na naše územie, odznela na festivale 1. októbra v podaní Štátneho komorného orchestra Žilina pod taktovkou dirigenta Olivera Dohnányiho. Textová predloha diela je kombináciou Proglasu od Konštantína Filozofa a Kollárovej Slávy dcéry, ako libreto poslúžila báseň Devínske bralo od Mariána Tkáča. Hudbu zložil Norbert Bodnár. Oratórium pre soprán, bas, miešaný zbor a orchester sa skladá z 9 častí, ktoré spolu tematicky súvisia. Devínske bralo si mohli milovníci hudby i slovenskej histórie vypočuť aj na dvoch predpremiérach - 26. septembra v Žiline a 29. septembra vo Zvolene.
Belica kandiduje na župana
V blížiacich sa regionálnych voľbách bude Milan Belica opäť kandidovať na predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja. Okrem Smeru-SD ho oficiálne podporila aj Slovenská národná strana. „Sme veľmi radi, že môžeme podporiť túto osobnosť s vysokým morálnym kreditom bez škandálov," povedal na margo podpory opätovnej kandidatúry súčasného nitrianskeho župana predseda SNS Andrej Danko. Doterajšie úspešné pôsobenie Milana Belicu na tomto poste dokazuje podľa národniarov aj fakt, že Nitriansky kraj je na tom finančne dobre a má najmenšiu zadlženosť zo všetkých vyšších územných celkov na Slovensku. „Som presvedčený o potrebe národnej strany na našej politickej scéne a aj preto si podporu SNS veľmi vážim," povedal nestraník Belica, ktorý stojí na čele Nitrianskeho samosprávneho kraja už od jeho vzniku v roku 2001.
SHO pre sociálne slabších
Členovia SHO zorganizovali pre nitrianske deti výlet na hrad Hrušov. Už po niekoľký raz tak v rámci projektu Staráme sa podali pomocnú ruku sociálne slabším rodinám. „Vzhľadom na neľahkú situáciu mnohých rodín na Slovensku sme sa rozhodli, že budeme venovať zvýšenú pozornosť sociálnym problémom. Uvedomujeme si totiž, že práve hospodárska kríza, ktorá doľahla na náš národ, a to nie vinou Slovákov, mnohým rodinám zhoršuje sociálne a ekonomické postavenie," povedal predseda hnutia Róbert Švec o projekte, ktorý je určený pre rodiny z okresov Nitra, Stropkov a Žilina. Turistiku a prehliadku areálu zrúcaniny hradu v pohorí Tribeč zavŕšili výletníci opekačkou a rozhovormi na rôzne témy. Členovia SHO sa tešia na ďalšie výlety v rámci projektu Staráme sa, do ktorého sa môže zapojiť ktokoľvek, komu nie je ľahostajná neľahká situácia sociálne slabších rodín.
Banky rušia pobočky
Banky v EÚ vlani zatvorili 5 500 svojich pobočiek, čo predstavuje 2,5 percenta z ich celkového počtu. Vyplýva to zo štatistík Európskej centrálnej banky. Podľa nich najviac filiálok, a to 5,7 percenta, zatvorili banky v zadlženom Grécku. V Španielsku, ktoré v roku 2012 požiadalo o záchranný úver pre bankový sektor, ubudlo 1 963 klientskych pobočiek, čo predstavuje 4,9 percenta. Štatistiky ďalej hovoria, že počet filiálok v Írsku sa vlani znížil o 3,3 percenta a v Taliansku o 3,1 percenta. Naopak, vo viacerých krajinách východnej Európy banky sieť svojich pobočiek rozširujú. V Poľsku sa počet bankových filiálok zvýšil o 4 percentá, v Česku o 2,3 percenta a v Litve o 1,8 percenta. Údaje tiež ukázali, že od začiatku globálnej finančnej krízy v roku 2008 banky v EÚ zrušili približne 20-tisíc svojich pobočiek a ich celkový počet tak klesol na 218 687.
Nový bratislavský obchvat
Po šiestich rokoch rokovaní sa konečne rozhodlo, že nový obchvat okolo Bratislavy - diaľnica D4 - povedie popod existujúcu diaľnicu D1 pri mestskej časti Vajnory. Cesta nebude stáť na 15-metrových pylónoch, ako sa pôvodne plánovalo, ale skopíruje úroveň terénu. „Keďže sa Vajnorčanom nepáčilo, že za ich domami má vyrásť 15-metrový val od D1 pred Bratislavou až po Malé Karpaty, po rokovaniach s Národnou diaľničnou spoločnosťou sme sa dohodli, že diaľnica bude zdvihnutá iba v častiach pri dvoch potokoch," povedal starosta Vajnor Ján Mrva. „Tunel popod Malé Karpaty pritom nevznikne pri Rači, ale v lokalite vysokého napätia, kde je už príroda znehodnotená." Nad diaľnicou D4, ktorej plánovaná dĺžka je 50 kilometrov, vybudujú aj ekomost s cyklotrasou. „Poslúži zvieratám a cyklistom, ale aj ako protihluková bariéra. Bude široký 100 metrov."
Prvá slovenská družica
Približne na jar 2016 by mala byť do vesmíru vypustená prvá slovenská družica, informoval Jaroslav Erdziak z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. Spolu s ňou sa na vývoji družice podieľa Žilinská univerzita a Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity SOSA. Výsledkom spoločného projektu s názvom skCube má byť satelit typu Cubesat s hmotnosťou do jedného kilogramu. Na pôde STU vzniklo laboratórium, kde prebieha samotný vývoj družice, Žilinská univerzita zas pracuje na prijímacej stanici pre družicu. Vedecký program, ktorý by mala prvá slovenská družica vo vesmíre plniť, nie je podľa slov Erdziaka ešte definitívne stanovený. „Sú dve možnosti, a to pripojenie k programu Európskej únie QB 50, ktorý meria spád malých častíc do atmosféry, alebo vlastný experiment, pri ktorom sa uvažuje o meraní UV zábleskov v atmosfére."
Zomrel Tibor Huszár
Vo veku 61 rokov zomrel slovenský fotograf Tibor Huszár. Počas života sa venoval najmä dokumentárnej fotografii, portrétovaniu domácich aj svetových osobností, podieľal sa na reklamných či politických kampaniach a audiovizuálnych projektoch. Ako sám hovorieval, „fotografia - to je životný štýl. Je mojím svetom, podriadil som jej úplne všetko". Huszár absolvoval študijné cesty v Japonsku, Číne aj bývalom Sovietskom zväze, neskôr fotil a vyučoval v New Yorku. Z jeho rozsiahlej tvorby, ktorá mu priniesla množstvo ocenení, spomeňme cykly Cigáni, Indiáni, Drevené kostoly, Koloman Sokol či Na krídlach večnosti. Svoje skúsenosti odovzdával ako pedagóg na Akadémii dramatických umení v Banskej Bystrici aj na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vlani sa náš významný fotograf dočkal pocty v podobe dokumentárneho filmu s názvom Tibor Huszár - návrat späť.
Vyšší európski muži
Priemerná výška európskych mužov sa za viac ako sto rokov zvýšila o 11 centimetrov. Kým na začiatku 70. rokov merali Európania 167 centimetrov, v roku 1980 sa tento údaj zvýšil na 178 centimetrov. Vyplýva to zo štúdie britskej Univerzity v Essexe, ktorá analyzovala údaje o výške približne 21-ročných mužov v 15 európskych krajinách. Jej výsledky tiež ukázali, že najvyšší, v priemere 183 centimetrov vysokí muži žili v roku 1980 v Holandsku. Naopak, najnižšie údaje boli zistené v Portugalsku, kde muži merajú približne 173 centimetrov. „Nárast výšky u človeka je zásadným indikátorom zlepšenia priemerného zdravia populácií," uviedol profesor TimothyHatton. Podľa neho hlavnými faktormi ovplyvňujúcimi rast výšky sú zníženie trendu plodnosti, vyššie príjmy, hygienickejšie bývanie, ako aj zlepšenie vzdelávania o zdraví či zdravotnej starostlivosti.