Na počiatku bolo slovo
Peter Jánošík
Nový pápež František od svojho zvolenia do úradu vlani 13. februára udelil po prvý raz Mestu a Svetu (Urbi et Orbi) vianočné posolstvo a požehnanie. Hovoril o násilí a vojnách vo svete, ale milostiplné vianočné sviatky zaželal svetu iba v dvoch jazykoch - taliančine a latinčine.
Prerušil tradíciu, ktorú založil Ján Pavol II. a pokračoval v nej aj Benedikt XVI., požehnať ľud v jazykoch kresťanských národov.
Pápež František prináša do Svätej stolice nové myšlienky nielen o spravovaní a smerovaní cirkvi, ale aj o duchovnom živote kresťanov. Nezatracuje ani nevercov, ale verí, že ak konajú dobro, zúčastnia sa na Kristovom spasení.
František sa usiluje obnoviť dôveru v rímskokatolícku církev pokorným, jednoduchým a spontánnym správaním a zameraním sa na najchudobnejších a najslabších.
Kritizuje nespravodlivé rozdeľovanie svetového bohatstva, ale aj niektoré bohaté západné krajiny, ktoré obmedzujú využívanie náboženských symbolov na verejných miestach.
Na rozdiel od svojich predchodcov nepoužíva opancierovaný papamobil, nebojí sa davu a spontánne komunikuje s ľuďmi.
Kňazov a cirkevných hodnostárov z celého sveta František vyzval, aby vyšli z izolácie svojich kostolov a kazateľní a slúžili chudobným a ľuďom v núdzi: „Nemôžeme sa zavierať vo farnostiach, keď toľko ľudí čaká na slovo Božie," vyhlásil.
Na Svetových dňoch mládeže v Riu de Janeiro oslovil mladých slovami: „Choďte a získajte za učeníkov všetky národy."
A práve tento výrok bol ideálnou príležitosťou na vianočné požehnanie kresťanských národov v ich jazyku.
Veď čo môže viac oživiť vieru, než slová rodného jazyka vyslovené nástupcom svätého Petra? Na počiatku bolo slovo... Svoju silu má dodnes. A tradícia založená Jánom Pavlom II. má svoju hodnotu.