Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

Január 2014

Aktuálne číslo

Monitor zahraničných udalostí

Chorváti nechcú homosexuálne manželstvá
Chorváti sa takmer dvojtretinovou väčšinou vyslovili za zákaz homosexuálnych manželstiev. Obyvatelia najnovšej členskej krajiny EÚ sa mohli v referende vyjadriť k otázke: Súhlasíte s tým, že manželstvo je manželský zväzok medzi mužom a ženou? Chorvátska ústava bude doplnená o túto definíciu, čo prakticky znamená zákaz homosexuálnych manželstiev. Za ústavnú definíciu manželstva ako zväzku muža a ženy hlasovalo 65,87 percenta osôb, kým opačný názor vyjadrilo 33,51 percenta voličov.

Autá pre Kubu
Kuba pokračuje v otváraní svojej ekonomiky. Kubánsky kabinet po vyše päťdesiatich rokoch zrušil zákaz dovozu a voľného predaja nových áut. V najbližších dňoch sa dostanú do platnosti nové smernice pre voľný dovoz a maloobchod s novými a ojazdenými vozidlami. Socialistická Kuba tesne po revolúcii v roku 1959 zakázala voľný obchod s autami. Od októbra 2011 môžu súkromné osoby v obmedzenej miere obchodovať s ojazdenými autami.

Putin omilostil Chodorkovského
Ruský prezident Vladimir Putin podpísal výnos o udelení milosti magnátovi Michailovi Chodorkovskému. Svoj zámer oznámil Putin tesne po výročnej tlačovej konferencii. Sú za tým humanitárne dôvody, keďže Chodorkovského matka je ťažko chorá, ako aj fakt, že odsúdený absolvoval už vyše desať rokov trestu.

Neželaný Saakašvili
Ukrajina zakázala vstup na svoje územie bývalému gruzínskemu prezidentovi Michailovi Saakašvilimu a ďalším 35 cudzincom pre podozrenie zo spolupráce s ukrajinskou opozíciou v záujme destabilizácie krajiny. Na zozname neželaných osôb, ktorý vytvorilo ministerstvo zahraničných vecí a civilná kontrarozviedka, sa nachádza 30 Gruzíncov vrátane Saakašviliho, piati občania Spojených štátov a jeden Srb. Uvedené osoby „môžu zastupovať politické záujmy iných krajín a ich aktivity sú preto hrozbou pre národnú bezpečnosť".