Sobota 25. máj 2024

extra plus

Január 2014

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

V. Klaus: Havlizmus nás poškodil

Bývalý český prezident Václav Klaus po dlhšom čase opäť skritizoval svojho už zosnulého predchodcu v úrade Václava Havla. Za súčasný neutešený stav na českej politickej scéne môžu podľa neho práve Havlovi nasledovníci.

 „Skončil sa ponovembrový režim, skončilo sa to, čo sme nikdy poriadne nedefinovali, ale všeobecne sme to označovali za trhovú ekonomiku a parlamentnú pluralistickú demokraciu," komentoval Klaus výsledky nedávnych parlamentných volieb, po ktorých sa do Poslaneckej snemovne dostali aj neštandardné politické strany.

Klaus si myslí, že jeho nástupca na prezidentskom poste by mal mať okolo seba dostatočne silné ideové zoskupenie. Lenže nijaká veľká súčasná strana vraj takého človeka nemá.

Na príčine je havlizmus. „Ovplyvnil to môj predchodca v úrade a celé hnutie, ktoré označujem za havlizmus.

Ich permanentné životné disidentstvo, ustavičné narúšanie existujúcich štruktúr, keď to už dávno nebolo treba, boj s politickými stranami. To všetko našu krajinu zásadným spôsobom poškodilo...

Havlistická teória nepolitickej politiky aj nepretržitý súboj s politickými stranami konečne dva roky po jeho smrti oslávili víťazstvo. Politický systém u nás je výrazným spôsobom rozbitý," dodal exprezident.

Podľa Václava Klausa bol jeho pohľad a pohľad bývalej hlavy štátu Havla na svet vždy diametrálne odlišný, a to prakticky vo všetkom. Jeho predchodca vraj neuznával existujúcu ľudskú spoločnosť a chcel nastoliť elitársku postdemokraciu.

Stúpenec svetoobčianstva Havel podľa neho nadväzoval na francúzske jakobínstvo, ktoré bolo neslávne známe terorom a množstvom popráv. 

Oveľa spokojnejší je Václav Klaus so svojím nástupcom v prezidentskom kresle. To, že sa väčšina Čechov rozhodla dať hlas vo voľbách Milošovi Zemanovi, podľa neho svedčí o tom, že napriek obrovskému mediálnemu tlaku ľudia ešte nestratili zdravý rozum.

SITA/rozhlas.cz