Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

Január 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Najväčší bankrot v dejinách USA

Federálny súd v USA rozhodol o tom, že mesto Detroit je insolventné a má právo na ochranu pred veriteľmi, čím oficiálne potvrdil najväčší bankrot mesta v dejinách USA. 

Verdikt súdu padol štyri mesiace po tom, ako Detroit, neschopný splácať záväzky, podal na súd žiadosť o ochranu pred veriteľmi.

Tú však jeho veritelia napadli. Ako dodal sudca Steven Rhodes, iný verdikt prakticky ani nebol možný a mesto malo podať žiadosť o ochranu pred veriteľmi už pred niekoľkými rokmi. 

Rozhodnutie teraz dáva Detroitu možnosť sústrediť sa na vypracovanie plánu na reštrukturalizáciu dlhu, ktorý dosahuje zhruba 18 miliárd USD.

Veritelia, medzi nimi odbory, penzionovaní zamestnanci a dôchodkové fondy, počas deväť dní trvajúceho pojednávania tvrdo vystupovali proti tomu, aby bol Detroit chránený pred veriteľmi.

Podľa nich sa detroitský finančný manažér pre krízové situácie Kevyn Orr a jeho tím nesnažili s nimi v dobrej viere dohodnúť ešte pred vyhlásením bankrotu v júli 2013, čo bola jedna z podmienok, aby mesto mohlo oznámiť bankrot.

Súd však nepresvedčili, a ten rozhodol, že táto podmienka bola splnená. Zástupcovia mesta dokázali, že stotisíc veriteľov je príliš veľa na to, aby sa s nimi mohli dohodnúť. Druhou podmienkou bolo dokázanie výšky dlhu.

Veritelia napadli žiadosť o ochranu pred veriteľmi najmä z jedného dôvodu - v takomto prípade už nemajú šancu získať naspäť svoje peniaze v pôvodnej výške. 

Podľa očakávaní by malo mesto v rámci plánu reštrukturalizácie predať časť aktív a zároveň prinútiť veriteľov súhlasiť so stratami.

Kauza však ešte stále nie je skončená a zástupkyňa jednej z odborových organizácií po rozhodnutí súdu uviedla, že sa proti rozsudku odvolajú.

TASR