Štvrtok 29. február 2024

extra plus

Marec 2008

Aktuálne číslo

Na palete

Mesiac za nami

Viera Urbanová

Durayov milión: Okresný súd Bratislava III rozhodol, že Miklós Duray musí zaplatiť SNS odškodné 1 milión korún. Národniari esemkáča Duraya zažalovali za rozhovor pre maďarské rádio, kde vyhlásil, že SNS je fašistickou stranou. Duray sa zatiaľ nechystá rozbiť svoje prasiatko a nádeje upiera na Medzinárodný súd pre ľudské práva, kam sa chce odvolať. V podobných sporoch podľa neho u nás zvyčajne vyhral navrhovateľ, no v Štrasburgu dali za pravdu druhej strane. Žeby európsky súd mal misky váh spravodlivosti vycentrované smerom k Budapešti?

duray.jpg(duray.jpg)

Smer-SD omilostili: Predsedníctvo Strany európskych socialistov (PES) rozhodlo o obnovení kandidatúry Smeru-SD na členstvo v tejto organizácii. PES prerušil rokovania s ficovcami po tom, ako vytvorili vládu s SNS. O členstve v PES rozhodne kongres socialistov o 18 mesiacov. Toľko času ostáva politikom z SMK, aby čosi opäť vymysleli. Napríklad nejakú dramatickú ságu o vláde, ktorá chce naučiť maďarskú menšinu hovoriť v štátnom jazyku pomocou trstenice či pálením maďarských kníh.

smer.jpg(smer.jpg)

Usilovná opozícia: Opozícia podmieňuje schválenie Lisabonskej zmluvy v NR SR úpravou nového tlačového zákona. Po stretnutí s veľvyslancami členských štátov EÚ premiér Fico vyhlásil, že únia je z opozície šokovaná. Vnútrostranícky boj opozičníci povýšili nad záujmy SR. Slovensko je ochotné po konzultáciách s OBSE pre slobodu médií návrh zákona upraviť. Opozícia však napriek tomu hlasovanie o Lisabonskej zmluve niekoľkokrát bojkotovala opustením rokovacej sály, čím mimoriadne zabodovala - v turistických kruhoch.

nr sr.jpg(nr sr.jpg)

Pápež ich nepotešil: Rozhodnutie pápeža o novom rozdelení diecéz rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku - namiesto pôvodných 6 je ich 8 - podráždilo SMK. Podpredsedníčka csákyovcov Sárközyová odovzdala predsedovi KBS Tondrovi list, v ktorom žiada pre občanov maďarskej národnosti pomocného biskupa s kompetenciami a ďalších pomocných vikárov. Slovo Božie chcú počúvať iba v maďarčine, inak mu vraj nerozumejú. Slováci na zmiešanom území už dávno nerozumejú ničomu.

omsa.jpg(omsa.jpg)

Kosovo - nové Albánsko? S pomocou svetových veľmocí vyhlásila juhosrbská provincia samostatný nezávislý štát. S jeho uznaním sa poponáhľali USA, Veľká Británia, Francúzsko. Slovenská vláda tvrdí, že Kosovo neuzná, pretože bolo porušené medzinárodné právo a osamostatnenie bolo jednostranné, bez súhlasu Srbska. Predseda SNS J. Slota tento akt prirovnal k mníchovskému diktátu. Podľa neho veľmoci lezú Američanom „do riti". Nuž, čo im chudákom ostáva iné, keď chcú byť v hre? Iba horolezectvo tohto druhu.

slota.jpg(slota.jpg)

Novodobý Bohemund: KDH je v rozklade, opustili ho štyria poslanci - Palko, Mikloško, Minárik, Bauer. Odídenci nesúhlasia s politikou hnutia. Nesúhlasí s ňou ani mediálny vymetač Lipšic, ktorý však v KDH ostáva. Prirovnáva sa k Bohemundovi z Tarentu, ktorý viedol prvú križiacku výpravu a keď stál proti presile, neodhodil meč a kopiju, ale bojoval. Nuž, v KDH sa majú na čo tešiť; novodobý križiak Lipšic pôjde aj cez mŕtvoly. Chce to dotiahnuť ďaleko: od predsedu strany, cez premiéra tieňovej vlády až na Ficovu stoličku.

kadehaci.jpg(kadehaci.jpg)

Dzurinda už visel: K výmene predsedu SDKÚ vyzval podpredseda strany Juraj Liška. Mikuláš Dzurinda je podľa vnútrostraníckych nespokojencov vnútorne vyčerpaný. Ten obvinil Lišku, že sa strápňuje, a že koná v mene sklamaných podnikateľských aktivít bývalého podporovateľa SDKÚ z Trenčianskych Teplíc. „Ja som nikdy nevisel na šnúrke žiadneho mecenáša," vyhlásil šedivší a šedivší Dzurinda. Ako vidno, už aj pamäť mu vynecháva. Miki už raz predsa visel na šnúrke od Bugárových gatí.

sdku.jpg(sdku.jpg)

Foto: SITA