Streda 28. február 2024

extra plus

Marec 2008

Aktuálne číslo

Kresba: Andrej MišanekKresba: Andrej Mišanek

Falošný štát

Falošným štátom, ktorý vznikol za pomoci Američanov, nazval samostatné Kosovo srbský premiér Vojislav Koštunica. Vyhlásil, že Srbi nikdy nezávislosť Kosova neuznajú, pretože vždy bolo historickou súčasťou Srbska.

Proti jednostranne vyhlásenej nezávislosti Kosova, ktorú po 17. februári 2008 uznala značná časť krajín medzinárodného spoločenstva, sú už len štyri z celkového počtu 27 členských krajín EÚ. Okrem Slovenska je to ešte Španielsko, Rumunsko a Cyprus.

Proti nezávislosti Kosova a za to, aby toto územie zostalo integrálnou súčasťou Srbska, sa dlhodobo stavali aj Bulharsko a Grécko, tie už však svoje postoje skorigovali, čím sa prispôsobili väčšine členských krajín EÚ. 

Medzitým v Belehrade protestovali proti odtrhnutiu Kosova státisíce ľudí. „Existuje nejaký iný národ na svete, od ktorého veľmoci žiadajú, aby sa vzdal svojej identity a svojich bratov v Kosove?" položil si pred zhromaždeným davom rečnícku otázku premiér Koštunica.

„Nebudeme odpočívať, kým Kosovo nebude opäť pod kontrolou Srbska. Nedokázal nám ho zobrať Hitler a nik to nedokáže ani dnes," vyhlásil Tomislav Nikolič zo Srbskej radikálnej strany, najsilnejšej v krajine. Nikolič obvinil USA a EÚ z krádeže Kosova.

Rusko by mohlo v otázke Kosova pristúpiť k vojenskému riešeniu. Pripustil to veľvyslanec Ruska pri NATO Dmitrij Rogozin. „Ak EÚ vypracuje spoločné stanovisko, alebo NATO poruší svoj mandát v otázke Kosova, tieto organizácie sa dostanú do konfliktu s OSN.

Aj my budeme musieť dospieť k názoru, že - aby sme boli rešpektovaní - musíme použiť hrubú silu. Inými slovami, ozbrojené sily," povedal Rogozin.

Západ podľa neho urobil podporou kosovskej samostatnosti strategickú chybu, podobnú invázii do Iraku. „Je to deštrukcia medzinárodného bezpečnostného systému," tlmočil postoj Ruska.

(Zo servisu tlačových agentúr)

„Odtrhnutie Kosova od Srbska je precedensom, ktorý môže viesť k tretej svetovej vojne. Samozvaným vyhlásením nezávislosti Kosova a jeho rýchlym uznaním prestalo platiť medzinárodné právo a začal sa washingtonský diktát.

Situácia pripomína Mníchov na prahu druhej svetovej vojny. Dnes je vo svete 200 separatistických ohnísk a Kosovo je prvá kocka tohto domina. Vinou Spojených štátov amerických a ich poskokov bude svet čoskoro horieť plameňom."

(predseda Slovenskej národnej strany Ján Slota)


„Slovensko možno nikdy neuzná nezávislosť Kosova. Nemôžem dnes takúto situáciu vylúčiť. Boli totiž porušené elementárne zásady medzinárodného práva, a to právo národa na sebaurčenie a právo na nedotknuteľnosť hraníc. Kosovo nie je nejaké samostatné územie, je súčasťou Srbska a žijú tam spoločne Srbi a príslušníci albánskej menšiny.

Je to unikátna situácia, keď jedno etnikum - Albánci, majú dva samostatné štáty - Albánsko a teraz Kosovo. Odmietam výroky šéfa zahraničného výboru maďarského parlamentu Zsolta Németha, že vyhlásenie kosovskej nezávislosti musia Maďari v susedných štátoch využiť."

(predseda vlády SR Robert Fico)