Streda 28. február 2024

extra plus

Marec 2008

Aktuálne číslo

Kresba: Andrej MišanekKresba: Andrej Mišanek

Faustova zmluva

Marian Dudinský

Lisabonská zmluva o EÚ sa celkom suverénne hodí do profilu Dr. Johanna Fausta z Wittenbergu, stredovekého alchymistu a človeka spriahnutého s diablom.

Legendu majstrovsky využil Goethe vo veršovanej básni Faust z roku 1808, ktorá sa stala predlohou nespočetných divadelných, ba aj šantánových vystúpení.

Divákov lákala tajomstvom opradená zmluva s postavou z podsvetia - Mefistom, ktorý Faustovi prisľúbil doživotnú službu za maličkosť - keď mu odovzdá svoju dušu!

Chamtivec Faust na šialené podmienky pristúpil (podobnosť s SPP čisto náhodná), za čo mu Mefisto poskytol slávu a uznanie. Rýchlokvasený učenec Faust tak s pomocou diabla vymyslí papierové peniaze (uff, Rotschildovci), vyvolá ducha trójskej Heleny a získa si cisára, od ktorého žiada pôdu, na ktorej chce vytvoriť nevídaný „štát" slobodných ľudí...

„Otcovia" EÚ sa asi inšpirovali stredovekou legendou: občania doteraz ako-tak suverénnych krajín sa upíšu diablovi, ktorý im prisľúbi celoeurópsky „štát" slobodných ľudí s obmedzenou suverenitou! 

Ducha trójskej Heleny to síce nevyvolá, ale duch čertovho kopýtka je tu zrejmý bez toho, aby sme museli tvrdiť hlúpe Za všetkým hľadaj ženu.

Na starom kontinente, kde je už pomaly viac moslimov ako kresťanov, nám najprv podstrčili euroústavu, ktorú suverénne štáty ako Anglicko, Dánsko a ďalšie odmietli a naše stredoeurópske trasorítky prijali s výhradami. Po čase emócie ustúpili chladnej finančnej kalkulácii a s Lisabonskou zmluvou, ktorá je od tej faustovskej na nerozoznanie, sme súhlasili.

Zásadný text o kresťanskom smerovaní Európy v preambule zmluvy chýba! Píše sa len o „náboženskom dedičstve", čo má nulovú právnu a filozofickú hodnotu.

Na základe zmluvy s Mefistom sa zbavíme časti národnej suverenity, tak ako sme sa zbavili svojprávnosti diabolskou zmluvou s NATO. Potomkovia niekdajších kresťanských predkov sa tak stali žoldniermi kdesi v Tramtárii, kde plnia rozkazy cudzej moci.

Snažiť sa o „zjednotenú" Európu bez Boha je ako žiadať Eskimákov, aby sa modlili pred jeruzalemským múrom nárekov. Európa sa nesmie stať faustovským štátom, ktorý chce každému dobre, len keď prijme podmienky pekla.