Streda 28. február 2024

extra plus

Marec 2008

Aktuálne číslo

O vlastenectve

Peter Jánošík

Robert Fico nedávno vyhlásil, že pojmu štát treba dať adekvátny obsah a začať s výchovou občanov k vlastenectvu. Verejnoprávna televízia našich západných susedov zaraďuje medzi programy imidžové predely, v ktorých zdôrazňuje: Jsme Česká televize.

Kiežby si aj slovenskí futbalisti pred kvalifikačnými zápasmi na majstrovstvá Európy zakričali: Sme slovenská reprezentácia! Možno by boli výsledky kľúčových zápasov iné. Aj športové úspechy totiž patria k vlasteneckej výchove. Pamätáme si spontánne prejavy vlastenectva mladých ľudí, keď naši hokejisti získali roku 2002 pre SR titul majstra sveta.

Aj kvalitná kultúra vzbudzuje hrdosť na vlasť. Chvályhodný je zámer premiéra dať postaviť na nádvorí Bratislavského hradu jazdeckú sochu kráľa Svätopluka. V Bratislave sa totiž našlo len veľmi málo miesta pre sochy významných postáv našej histórie, podobne ako v národne chladnej STV, kde sa o slovenských osobnostiach nedozviete takmer nič.

Idea vlastenectva je dnes potrebná najmä na to, aby vzdorovala tlaku globálneho konzumizmu. Účinná výchova k vlastenectvu vedie jednak cez politiku štátu prospešnú širokým vrstvám národa, jednak cez adekvátnu propagandu. Prostriedky do nej vložené sa mnohonásobne zúročia.